عکس

نگاهی به عکس بحران ونزوئلا

به این نقد امتیاز بدهید

بحران ونزوئلا – Venezuela Crisis

عکاس: رونالدو اشمیت –  Ronaldo Schemidt

سال: ۲۰۱۷/۵/۳

ژوزه ویکتور سالازار بلازا حین درگیری با پلیس ضد شورش در تظاهرات علیه نیکولاس مادورو رئیس جمهور وقت در کاراکاس پایتخت ونزوئلا دچار حریق شد.

رئیس جمهور طرح هایی را اعلام کرده بود با هدف ایجاد اصلاحات در سیستم دموکراسی ونزوئلا و تشکیل انجمن منتخب  و جایگزینی آن با انجمن ملی اپوزیسیون رهبری، با انگیزه رسیدن خودش به قدرت در قوه قانون گذاری کشور. رهبران اپوزوسیون خواستار تظاهراتی انبوه از سوی مردم شدند برای انجام رای گیری هرچه سریع تر ریاست جمهوری. درگیری های بین تظاهرکنندگان و گارد ملی ونزوئلا در سوم ماه می رخ داد. تظاهرکنندگان (بسیاری از آنان باشلوق به سر کرده و ماسک یا ماسک گاز زده بودند) آتش برپا می کردند و سنگ می انداختند. در این شلوغی و اتفاقات سالازار بر اثر انفجار باک بنزین موتورسیکلتی، دچار حریق می شود. همان طور که در تصویر مشخص است او هم ماسک زده است و غرق در شعله های آتش در حال فرار است، شعله های آتش هم به دنبالش کشیده شده اند. نهایتا خوشبختانه او با وجود سوختگی درجه یک و دو از این حادثه نجات یافت.

این عکس حیرت انگیز گرفته شده توسط رونالدو اشمیت توانست جایزه برترین عکس ورلدپرس فوتو ۲۰۱۸ را کسب کند.

رونالدو اشمیت در سال ۱۹۷۱ در ونزوئلا متولد شد. وقتی که در دانشگاه مرکزی ونزوئلا مردم شناسی می خواند، تصمیم گرفت برای تحصیل در رشته عکاسی به مکزیک برود. در سال ۲۰۰۳ شروع به کار در چندین روزنامه مکزیکی به عنوان عکاس خبرنگار کرد. در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک عکاس آزاد برای خبرگزاری فرانسه کار کرد و در سال ۲۰۰۶ به عنوان عکاس کارمند به دفتر خبرگزاری فرانسه در مکزیکو سیتی پیوست. از آن زمان به بعد او رویدادهای ورزشی، درگیری ها و تنش های اجتماعی، مسائل مربوط به قاچاق مواد مخدر را پوشش داده است. این عکس او که در تظاهرات ونزوئلا گرفت، توانست جایزه عکس برتر ورلدپرس فوتو یکی از معتبرترین جایزه های عکاسی را دریافت کند.

منبع: World Press Photo

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar
wpDiscuz
آرشیو