عکس

نگاهی به عکس اومایارا سانچز

به این نقد امتیاز بدهید

اومایارا سانچز – Omayra Sánchez
عکاس: فرانک بورنیر – Frank Fournier
سال: ۱۹۸۵

نگاهی به عکس اومایارا سانچز

نگاهی به عکس اومایارا سانچز

اومایارا سانچز دختر کلمبیایی ۱۳ ساله‌ای بود که در روستای آرمرو واقع در شهرستان تولیما بر اثر فوران آتشفشان نوادو دل روئیس در سال ۱۹۸۵ جان خود را از دست داد. او به مدت سه روز زیر آب و آوار زندانی شده بود. این عکس کمی قبل از مرگ اومایارا توسط فرانک بورنیر گرفته شد. پس از مرگ این دختر جوان و انتشار این عکس در سراسر جهان، تنش و مشاجرات زیادی به خاطر کار عکاس و بی توجهی دولت کلمبیا در میانه‌ی وقوع این فاجعه صورت گرفت.

در این فاجعه واریزه های فورانی آتشفشان با یخ ترکیب شده و گل‌رودهایی را پدید آوردند و وارد رودخانه های پایین کوه شد. در این واقعه ۱۴ روستا تخریب و نزدیک به ۲۳۰۰۰ نفر کشته شدند.
یک گل‌رود، خانه سانچز را تخریب می‌کند و او در زیر آوار خانه‌شان به مدت سه روز به دام می افتد. شجاعت و روحیه بالایش روزنامه نگاران را تحت تأثیر قرار می داد و باعث آرامش کارگرانی می‌شد که تلاش بسیاری برای نجاتش کردند. او در این مدت آرامشش را حفظ می‌کرد و آواز می خواند. بعضی وقت‌ها ترس او را فرا می گرفت، گریه می‌کرد و دعا می خواند. شب سوم هذیان می‌گفت و در مورد دیر شدن مدرسه و امتحان ریاضی اش صحبت می کرد. پاهایش زیر آوار گیر کرده بود و بدون قطع کردن پاهایش اماکن نجاتش نبود. تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای قطع پاها وجود نداشت. پزشکان حاضر به این نتیجه رسیدند که اجازه دهند بمیرد انسانی تر خواهد بود. پس از ۶۰ ساعت تلاش بی ثمر برای نجاتش، اومایارا به دلیل قانقاریا یا سرمازدگی جان باخت.

سانچز از طریق این عکس که در سراسر دنیا منتشر شد به شهرتی جهانی رسید و بعداً به عنوان عکس سال ورلد پرس در سال ۱۹۸۵ انتخاب شد. یاد و خاطره سانچز به عنوان شخصیتی ماندگار از طریق موسیقی، ادبیات و یادبودها برای همیشه زنده ماند.


منبع: Glitzy World

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar
wpDiscuz
آرشیو