چگونه در مطبوعات معرفی موفقی از بازی تان داشته باشید؟

چگونه در مطبوعات معرفی موفقی از بازی تان داشته باشید؟


به نظرم اعلامیه مطبوعاتی نباید تنها راه برای معرفی بازی تان در رسانه‌ها باشد، با این حال روشی بسیار مهم و کارآمد جهت شناساندن کارتان است. بارها از من می‌پرسند که چگونه باید یک اعلامیه مطبوعاتی بنویسیم.

برای این کار لازم است کمی هشیاری و ذکاوت به خرج دهید. روزنامه نگاران و افراد حرفه‌ای در امور بازاریابی باید در نوشتن و استفاده از کلمات مهارت لازم را داشته باشند. این مساله ای است که خیلی از مردم با آن مشکل دارند و برایشان آسان نیست. این که فقط بگویم خوب بنویسید، راهکار مفیدی ارائه نداده ام چون بر همه واضح و مشخص است و همه به اهمیت این موضوع آگاه اند. گفتنش از عملی کردن آن آسان‌تر است چون نوشتن تنها در ظاهر ساده به نظر می آید.

نکاتی هستند که اگر با آن‌ها آشنا شوید عملی کردن آن هم می‌تواند برایتان ساده و آسان شود. در کل می خواهم نکاتی در مورد نوشتن یک اعلامیه مطبوعاتی خوب را برایتان بیان کنم.

۱- تمرکزتان روی بخش های مهم باشد.
چیزی که می نویسید واقعاً یک اعلامیه مطبوعاتی است؟ خوب فکر کنید و ببینید آیا لازم است نوشته تان را به عنوان یک اعلامیه مطبوعاتی برای کسی بفرستید یا نه؟ از طرفی، هدف این است که نوشته تان باعث شود مطبوعات، خبری در موردتان کار کنند یا مقاله ای در موردتان بنویسند، پس یک اعلامیه مطبوعاتی می بایست درباره چیزی باشد که مورد توجه قرار گیرد. اگر مداوم مطالبی در مورد بخش‌های بی‌اهمیت و جزئی بازی تان منتشر کنید باعث می‌شود مخاطبانتان زده شده و وقتی هم که اطلاعات مهمی منتشر کردید بی توجه از کنارش رد شوند.

به زودی متوجه می‌شوید که فرستادن یک اعلامیه مطبوعاتی بیشتر از آن که فکرش را بکنید کار می برد. توان و انرژی تان را برای پرداختن به اصل و اساس کار جمع کنید. منظورمان این نیست که نباید صحبت‌هایتان را در مورد مباحث جزئی و ریزتر بیان کنید، اما راه‌های دیگری هم برای پرداختن به این جزئیات هست: نوشته‌هایی در رابطه با روند توسعه و کارتان در جاهای مختلف بنویسید. در وبلاگتان این جزئیات و نوشته‌هایتان را منتشر کنید. شبکه‌های اجتماعی و خیلی ابزارهای دیگر هم برای این کار در دسترس تان هست که می توانید آن‌ها استفاده کنید.

۲- اعلامیه مطبوعاتی تان را در زمان مناسب منتشر کنید.
سرسری چند خط ننویسید و برای انتشار بفرستید. اهمیت موضوع تنها مربوط به اطلاعاتی که در متن می آورید نیست، چیزی که نوشته تان درباره شما و برندتان می گوید هم اهمیت زیادی دارد. اگر نویسنده خوبی نیستید حدقل مراقب باشید اشتباهات نگارشی نداشته باشید. از تصاویر با کیفیت خوب در متن تان استفاده کنید البته حجمشان آنقدر هم زیاد نباشد که مشکل ساز شود.

۳- اطلاعات را سازمان دهی کنید.
به یاد داشته باشید که می خواهید چیزی بفرستید که بخشی از یک خبر شود، پس نوشته تان را مطابق با این هدف سازماندهی کنید. مهم ترین اطلاعات و کلیت اعلامیه مطبوعاتی تان را در پاراگراف اول بنویسید. برای نمونه: افزونه ای را در دو ماه آینده برای بازی تان منتشر خواهید کرد. پاراگراف دوم و سوم را به توضیحات و شناسه های بازی تان اختصاص دهید. مثلاً: بازی شما در فلان تاریخ برای پی سی و پلی استیشن عرضه شده، ساخت آن فلان مقدار هزینه داشته، این که موضوع بازی درباره چیست و از این دست اطلاعات. سپس می‌توانید چند نقل قول و دیدگاه مثبت در مورد بازی و استدیو تان هم بنویسید.

البته شما روزنامه‌نگار نیستید، نیازی هم نیست شدیداً قواعد روزنامه‌نگاری را رعایت کنید. هدف این است که به روشنی محصول تان را در معرض دید قرار دهید. اما مفید است که بدانید روزنامه نگاران چگونه فکر می کنند و چگونه اطلاعات را سازماندهی می کنند.

۴- کار روزنامه نگاران را راحت تر کنید.
روزنامه نگاران روزانه شاید صدها ایمیل دریافت کنند. خواندن و بررسی این حجم از مطالب در روز کار مشکل و وقت گیری است. پس مطلب تان را طوری بنویسید که کار آن‌ها هم راحت تر باشد.
اطلاعات مربوط به بازی تان را در نوشته تان درج کنید (تاریخ انتشار بازی، سکوها، هزینه‌ها و قیمت ها) و لینکی به بخش‌های تصویری، اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد استدیو تان هم قرار دهید.

۵- ایمیلتان را در موقع مناسب ارسال کنید.
هیچ وقت ایمیل تان را در صبح شنبه و یا جمعه ها نفرستید. شنبه ها که اوایل شروع هفته است معمولاً به مهمترین اخبار و کارهای روی هم انباشته شده‌ی هفته گذشته تخصیص می دهند. جمعه ها هم تمامی نویسندگان دنیا به فکر استراحت و گذراندن آخر هفته‌ای در آرامش و رفع خستگی شان هستند به حدی که اگر در ساعت‌های آخر هفته خبر انتشار یک بازی را هم بشنوند از آن صرف نظر می‌کنند مگر اینکه خبر انتشار GTA VI باشد.

زمان فرستادن اعلامیه مطبوعاتی بسیار مهم است. معرفی بازی‌ها و اخبار مربوط به آنان را دنبال کنید. نمی‌توانید آینده را پیش بینی کنید اما مثلاً اگر امروز بازی فیفا منتشر می‌شود تا چند روز تمامی تمرکز ها و توجه‌ها به سمت فیفا است و شما برای معرفی کارتان شانسی نخواهید داشت. در این مواقع صبر کنید تا کمی جو بخوابد و در موقع مناسب اقدام به ارسال اعلامیه مطبوعاتی تان کنید.

۶- پیگیر مطلب ارسالی تان باشید.
پس از ارسال اعلامیه مطبوعاتی تان باید پیگیر آن باشد. ایمیل بفرستید که مطمئن شوید اعلامیه تان را خوانده اند. یا مودبانه از آن‌ها بپرسید برنامه‌ای برای نوشتن چیزی درباره آن دارند یا نه؟ با اینکه نمی‌توان قاعده ای برای مدت زمان پیگیر بودن تعیین کرد، اما دو سه روز به نظر مناسب می آید.

گر مخاطبتان را پیدا کنید، اعلامیه های مطبوعاتی می تواند بسیار مفید باشد. پیگیر بودن هزاران نفر از مخاطبان رسانه و مطبوعات امکان پذیر نیست اما اگر بدانید چه کسانی برایتان دارای بیشترین اهمیت هستند و مهم است که مطلبتان را بخوانند، می‌توانید روی آن مجموعه از مردم تمرکز کنید و منتظر بازخوردشان باشید.
به دنبال رسانه‌ها، روزنامه نگاران و وبسایت های مرتبط و مختص به سکویی که شما کار کرده‌اید، به دنبال نویسندگانی که به ژانر ویژه ای علاقه دارند بگردید و برای‌ شان ایمیل بفرستید. می‌توانید به بررسی ها و نوشته هایی که قبلا منتشر کرده اند اشاره کنید، نوشته هایی از آن ها که باعث شده فکر کنید ممکن است از بازی شما خوششان بیاید. این روند خیلی مؤثر تر از این است که یک ایمیل عمومی را برای افراد زیادی بفرستید.

۷- اگر پاسخی ندادند یا چیزی منتشر نکردند مساله را شخصی فرض نکنید.
روزنامه نگاران روزانه تعداد زیادی ایمیل و پیام دریافت می کنند که نمی‌توانند همه آن‌ها را بخوانند و به آن‌ها جواب دهند. روزنامه هایی هم هستند که روزنامه نگارانشان هیچ وقت پاسخ نمی‌دهند، شاید به عنوان قانونی در روزنامه شان برای افزایش بازدهی شان باشد. نباید دلسرد شوید و از آنان گله مند باشید، فقط شما نیستید، هزاران بازی دیگر هست که باید به آن ها هم پرداخته شود.

آنتونیو سانتو

منبع: Game Career Guide

دیدگاهی بنویسید.

avatar