یوسین بولت
عکاس: کامرون اسپنسر
یکی از برترین عکس های سال ۲۰۱۶ از نگاه تایم

نگاهی به عکس یوسین بولت

نگاهی به عکس یوسین بولت

یوسین بولت جامائیکایی را در مسابقه دو میدانی صد متر دور نیمه نهایی بازی‌های المپیک ریو در استادیوم المپیک ریو دو ژانیرو در ۱۴ آگوست ۲۰۱۶ نشان می دهد.

کارمرون اسپنسر در باره این عکس می گوید: “در این‌ عکس سریع‌ترین انسان جهان را در رقابت دو میدانی المپیک مرحله نیمه نهایی می بینیم. من در کنار زمین مشغول عکس گرفتن بودم و از شاتر سرعت پایین برای گرفتن این عکس استفاده کردم، تکنیکی که به آن افق‌گرد (pannig) می گویند. می‌خواستم که حرکات زیادی در تصویر نشان داده شود تا حسی از سرعت را ایجاد کند. در قسمت ۷۰ متر زمین دو میدانی جاگیری کرده بودم تا مطمئن باشم در این لحظه از مسابقه یوسین بولت از رقبایش پیشی گرفته و جلوتر از همه خواهد بود. وقتی بعد از اتمام مسابقه به بررسی عکسهایی که گرفته بودم پرداختم، متوجه شدم در یکی از عکس‌ها به سمتی که من قرار داشتم لبخند می زند. فکر می‌کنم در این لحظه کمی سرعتش را کم کرده باشد تا انرژی‌ اش را برای مسابقه ی فینال نگه دارد که عصر همان روز برگذار می‌شد. بولت بسیار آسوده خاطر به نظر می‌رسد و حالت نگاهش به دیگر دوندگان پشت سرش نشان می‌دهد که از آخرین ثانیه های رقابت نیمه نهایی لذت می برد.

بسیار خشنودم که توانستم چنین عکسی از یکی از بزرگترین ورزشکاران تاریخ ورزش بگیرم و شاهد رقابت‌های بولت در سه الپیک آخر و دو رقابت جهانی اش باشم. من حالت چهره اش در عکس را دوست دارم، چرا که عنصری زیبا به عکس افزوده است. این عکس کلیتی از شخصیتش، اعتماد بنفس همراه با تکنیک های عالی دویدن و گام های بلندش را نشان می دهد.

عکس بیننده را به وجد می آورد و در چهره ی خود بولت حالتی از آسودگی را می بینیم انگار که در حال تفریح باشد و از آن لحظه نهایت لذت را ببرد. موفقیت بولت نتیجه ی تلاش‌ و تمرین‌های بیشمارش است. استیل، توانایی و حالت کاریزمایی اش او را به سوژه ای عالی برای عکسبرداری تبدیل کرده است. عکس گرفتن از جریان مسابقات او نه تنها فرایندی از ثبت مستندات تاریخی بود بلکه برایم تجربه‌ای بود سرشار از هیجان و جذابیت.”

منبع: time

دیدگاهی بنویسید.

avatar