کره شمالی – North Korea

عکاس: راجر تیورسن – Roger Turesson

سال: ۲۰۱۷ 

سومین عکس برگزیده ورلد پرس فوتو ۲۰۱۸

نگاهی به عکس کره شمالی

نگاهی به عکس کره شمالی

در این تصویر، جمعیتی را می بینیم که منتظر شروع ماراتون پیونگ یانگ در ورزشگاه کیم ایل سونگ هستند. یک مقام رسمی هم در آستانه راهروی خروجی ورزشگاه ایستاده است. 

بیش تر از ۵۰ هزار نفر در ورزشگاه گرد هم آمده اند تا ناظر این ماراتون باشند. هزاران نفر دیگر هم در خیابان های پایتخت کره شمالی، اطراف مسیر این ماراتون جمع شده اند. مسیری که  دونده ها باید از آن عبور می کردند از جاذبه های زیبایی همچون طاق پیروزی، میدان کیم ایل سونگ و گرند تئاتر عبور می کند. کره شمالی یکی از منزوی ترین و محرمانه ترین کشورهای دنیاست. حکومت این کشور به صورت سنتی در اختیار خانواده کیم قرار گرفته است و از کیم ایل سونگ (رهبر بزرگ) به پسرش کیم جونگ ایل (رهبر عزیز) و به پسر کیم جونگ ایل و رهبر فعلی، کیم جونگ اون واگذار شده است. کره شمالی کشوری است که با قوانینی بسیار سخت گیرانه کنترل می شود و رسانه های محلی بسیار کنترل شده هستند. رسانه های خارجی هم معمولا ممنوع الورود هستند و در معدود فرصت هایی که نصیبشان می شود، همان طور که در این تصویر هم مشخص است، سایه سنگین حکومت بر سرشان سنگینی می کند. 

راجر تیورسن، عکاس این اثر، متولد ۱۹۵۶ در سوئد است. او که در حال حاضر با روزنامه دگنز نیتر همکاری می کند، تا به حال دو بار برنده بهترین عکس سال سوئد شده است. او در سال ۲۰۱۳ به خاطر مجموعه عکس گدایان استکهلم برنده جایزه ویژه خبرنگاری سوئد شد. آخرین موفقیت این عکاس سوئدی با عکس کره شمالی به دست آمده است، عکسی که به عنوان سومین عکس برگزیده ورلد پرس فوتو ۲۰۱۸ انتخاب شده است. 

منبع: World Press Photo

دیدگاهی بنویسید.

avatar