پناهندگان – Refugees

عکاس: جیمز نچوی –  James Nachtwey

سال: ۲۰۱۶

جزو ده عکس برتر سال از دید نشریه تایم

نگاهی به عکس پناهندگان

نگاهی به عکس پناهندگان

در این تصویر، پناهندگانی را می بینیم که پوشیده در بارانی هایی خیس، در یکی از اردوگاه های پناهندگان یونان منتظر دریافت غذا هستند. صدها هزار نفر، گریزان از جنگ، از طریق دریای اژه از ترکیه عبور می کنند و سوار بر قایق هایی فرسوده و نامطمئن، خود را به یونان می رسانند. آن ها با تقلا به کشورهای حاشیه ای اروپا می رسند. در اردوگاه های کثیف و بزرگ و در میان گل و باران، زندگی می کنند. باید با سربازانی پوشیده از ساز و برگ نظامی دست و پنجه نرم کنند. این ها همه بهای خروج از خاور میانه است. 

فضای آخرالزمانی این تصویر، ترکیب رنگی سیاه و سفید و حتی درختان خشکی که در سمت چپ قاب دیده می شوند، به موجزترین شکل ممکن وضعیت پناهجویان را تشریح می کنند. انتظار این پناهجویان برای دریافت غذا و چای داغ آن هم  در چنین هوای سردی، به خوبی نشان می دهد که قرن بیست و یکم ما با تمام پیشرفت هایش، چه قدر قرون وسطایی می تواند به نظر برسد. 

نچوی در این عکس پرتره ای دلخراش از این برزخ نوظهور پیش چشم بیننده می گشاید. برزخی که به کعبه آمال هزاران پناهنده سوری، عراقی و افغانستانی تبدیل شده است. این اردوگاه ها، یادآور تاریک ترین دورانی هستند که اروپا پیش تر تجربه کرده است. 

منبع: Time

دیدگاهی بنویسید.

avatar