مرگ سربازی عراقی، آزادراه مرگ -The Death of an Iraqi Soldier, Highway of Death
عکاس: کین جارکی – Ken Jarecke
سال: ۱۹۹۱

نگاهی به عکس مرگ سربازی عراقی، آزادراه مرگ

نگاهی به عکس مرگ سربازی عراقی، آزادراه مرگ

در جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ خلبانان آمریکایی گردانی عراقی در حال عقب نشینی را بمباران کردند. بیشتر رسانه‌های آمریکایی در آن زمان از انتشار این عکس خودداری کردند.

در اوایل این عکس از نظر بسیاری مدیران روزنامه ها عکسی بود که برای انتشار بسیار دلخراش و آزاردهنده بود، ولی بعداً یکی از مشهورترین عکس‌های اولین جنگ خلیج فارس شد. این عکس توسط کین جارکی گرفته شد او در این باره گفته است: «اگر من این عکس را نگیرم، مردمانی همچون مادرم فکر می‌کنند جنگ آن چیزی است که در تلویزیون می بینند» در پایین نوشته ای از عکاس این تصویر را می خوانید.

این عکس تصویر سربازی عراقی کاملا سوخته و غیر قابل شناسایی را در پنجره جلویی کامیونی نشان می دهد. نور خورشید از پشت کامیون به درون عکس می تابد، اکثر سطوح موجود در عکس کاملا سوخته است. تصویر تقریباً تصویر سیاه و سفید است با اینکه با نگاتیو رنگی گرفته شده است. اوایل صبح بود و بیشتر شب را بیدار مانده بودیم.

انتظار می رفت تا یک ساعت یا یک ساعت و نیم دیگر آتش بس شود. به سوی شرق در حرکت بودیم، از ناصریه به سوی بصره. به آزاد راه ۸۰ رسیدیم و از آن جا به جنوب، به سوی شهر کویت حرکت کردیم. به نزدیک این صحنه رسیدیم، کامیونی تنها بود تقریباً وسط آزادراهی دوبانده. من همراه افسری (مربوط به امور رسانه‌ها) همراه با ارتش آمریکا بودیم. او گفت:‌«نمی خواهم حالم را با عکس گرفتن از مردگان خراب کنم» و من هم گفتم:«اگر من عکسی مثل این نگیرم، مردمانی همچون مادرم فکر خواهند کرد جنگ آن چیزی است که در فیلم‌ها می بینند.»

او نخواست مانع من شود، اجازه داد بروم و من هم نزدیک صحنه شدم. این سرباز شاید راننده کامیون شاید هم از سرنشینان آن بوده است، اما او زنده زنده سوخته بود، از آن جا که مشخص بود هنگام سوختن در حال تلاش برای بالا آمدن از کامیون و بیرون رفتن از آن بوده است. نمی‌دانم او که بوده و یا چه کار می کرده. نمی دانم مرد خوبی بوده، مردی خانواه دوست بوده یا انسانی بد، یا سربازی سنگ دل و یا هرچیز دیگری. اما می‌دانم او برای برای زندگی‌اش بسیار تقلا کرده و می‌دانسته که زندگی‌اش ارزش این مبارزه  و تقلا را دارد. او خشک و بی حرکت شده است، درجا سوخته است و همچون توقف در زمان، در آخرین تلاش هایش برای نجات زندگی اش ثابت مانده است. در آن حالت تصویر بسیار وحشتناکی بود و بهتر بود هر چه زود تر عکسم را بگیرم . فکر کردم احتمالاً عکس‌های بهتری هم برای گرفتن باشند. دو عکس از او گرفتم و راهم را ادامه دادم، دیگر سعی کردم چندان به آن فکر نکنم.

اولین جنگ خلیج فارس تحت کنترل کامل وزارت دفاع آمریکا با همکاری ائتلافی از دیگر کشورها صورت گرفت، یعنی هر سازمان مطبوعاتی که عضوی از این ائتلاف بود به کارهای دیگران دسترسی داشت. فیلم این عکس ظاهر شد، و وقتی به دفتر آسوشیتد پرس در نیویورک رسید، همه از آن کپی گرفتند تا به مردم نشان دهند، اما بعدا آن را کنار گذاشتند. از دید آن ها این عکس خیلی احساس برانگیز و دلخراش بود.

این عکس کلا در ایالات متحده دیده نشده باقی ماند. توسط لندن آبزرور در بریتانیا منتشر شد و در فرودگاه هیترو روزنامه‌ ها را دیدم که این عکس خیلی بزرگ روی آن ها چاپ شده بود. تصویری بود که فکر می کردم در تمامی روزنامه های سراسر دنیا خواهم دید. چون همه به این عکس دسترسی داشتند. باعث بروز جنجال هایی در لندن شد که برای عکس‌هایی از این دست امری طبیعی است. این عکس‌ها معمولاً در جامعه بحث برانگیز می شوند.

چگونه می‌توانید تصمیم به شرکت در جنگی بگیرید اگر اطلاعات کاملی به شما داده نشود؟ شما باید بدانید که نتیجه پایانی جنگ ها چه خواهد بود، نتایج میانی جنگ چه شکلی خواهد داشت. این عکس تصویری است که خودش زنده می ماند.‌ صدها بار منتشر شده است و می‌توانید در سراسر اینترنت آن را پیدا کنید .مسیرش را ادامه می دهد و امروز هم به همان میزان گذشته در حال انتشار است.

آزادراه مرگ به آزادراهی شش بانده بین کویت و عراق گفته می شود که رسما با نام آزادراه ۸۰ شناخته می شود. از شهر کویت به سمت مرز شهر صفوان در عراق کشیده شده و سپس به شهر بصره می رسد. لشکریان عراقی در تعرضشان به کشور کویت در سال ۱۹۹۰ از این جاده استفاده کردند. بررسی های پس از جنگ نشان داد که بیشتر خرابی ها و ویرانی ها در آزادراه بصره توسط عراقی ها رها شدند تا این که شدیداً مورد انتقاد قرار گرفتند. پس از جنگ خبرنگاران ماشین‌ها و کامیون هایی با جسدهایی سوخته در آن‌ها پیدا کردند و کامیون های زیادی هم پیدا کردند که آن جا رها شده بودند.

منبع: Rare Historical Photos

دیدگاهی بنویسید.

avatar