محافظ پیر

عکاس: ناشناس

سال: ۱۹۹۰

نگاهی به عکس محافظ پیر

نگاهی به عکس محافظ پیر

این عکس تصویر پیرزنی ۱۰۶ ساله است که در جلوی خانه‌اش ایستاده و با یک کلاشنیکف از خانه اش محافظت می‌کند. این عکس در روستایی نزدیک شهر گوریس واقع در جنوب ارمنستان در ۱۹۹۰ حین جنگ بین بومی‌های ارمنی منطقه قره‌باغ و حکومت آذربایجان گرفته شده است.

از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ ارمنستان درگیر جنگی به نام جنگ قره‌باغ بود که ارمنی ها به آن جنگ آزادی جمهوری قره‌باغ هم می‌گویند. این جنگ که حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار کشته به جای گذاشت بین جمهوری آذربایجان و مردم ارمنی ساکن قره‌باغ واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان درگرفت.

ریشه‌های این جنگ تاریخی صد ساله داشت. در طول تاریخ، حکومت های مختفی کنترل این ناحیه را به دست گرفتند، جدا کردن و پیوند دادن این ناحیه با سرزمین‌های اطراف باعث ایجاد تنش‌هایی بین ساکنین منطقه می‌شد به ویژه بین ارمنی های مسیحی منطقه و ترک های آذری که نهایتا باعث بروز جنگ در منطقه شد.

هر دو گروه اقدامات غیرانسانی و خشونت آمیز مختلفی علیه دیگری برای از بین بردن نژاد دشمن مرتکب شدند، اما بالاخره توانستند با صلح کنار همدیگر زندگی کنند. بعدا هم شوروی قدرت را به دست گرفت و جهوری خود مختار قره‌باغ را در آذربایجان تشکیل داد که اکثریت مردم آن ارمنی بودند.

کنترل شوروی بر منطقه در اواخر ۱۹۸۰ ضعیف شد و در نتیجه جدال بین ارمنی های بومی قره‌باغ با حکومت آذربایجان از سر گرفته شد. پارلمان قره‌باغ تصمیم به پیوستن به ارمنستان گرفت و سپس خودش را به عنوان جمهوری خودمختار معرفی کرد و نهایتا منطقه وارد جنگ شد.

در سال ۱۹۹۴ ارمنی های بومی منطقه در کنترل کامل آذربایجان درآمدند. در همان سال با وساطت شوروی پیمان آتش بس امضا شد.

جنگ قره باغ باعث کشته شدن ده ها هزار نفر و آواره شدن بیش از یک میلیون نفر شد. تلاش برای پاکسازی منطقه از نژاد مقابل توسط هر دو جناح جنگ صورت می‌گرفت. نهایتا پس از جنگ قره‌باغ در ۱۹۹۴ نمایندگان ارمنستان و آذربایجان برای پیمان صلح شروع به مذاکره کردند.

منبع:All That’s Interesting

دیدگاهی بنویسید.

avatar