قدرت گل – Flower Power

عکاس: برنی بوستون – Berni Boston

سال:‌ ۱۹۶۷

نگاهی به عکس قدرت گل

نگاهی به عکس قدرت گل

در اواخر سال ۱۹۶۷ بری بوستون به عنوان گزارشگر برای روزنامه واشنگتن استار کار می کرد. دوران فعالیت این روزنامه از ۱۸۵۲ تا سال ۱۹۸۱ بود. پس از گرفتن این عکس مشهور، ناشران روزنامه استار متوجه ارزش های این عکس نشدند و اهمیتی به آن ندادند. برنی بوستون دلسرد نشد و این عکس را به مسابقات عکاسی مختلفی فرستاد، که توانست جوایزی متعددی کسب کند و توجهی جهانی را به دست آورد.

اواخر دهه شصت با اعتراضات ضد جنگ ویتنام متعددی همراه بود. برنی که یکی از آخرین اعتراضات بزرگ را پوشش می‌داد و با دوربینش روی دیوار ورودی بازار در ساختمان پنتاگون نشسته بود. وقتی که تظاهرات به دروازه ها نزدیک شد، برنی نگاه می‌کرد و می‌دید که فرمانده گارد ملی گروهی از مردان نظامی را به درون سیلی از اعتراض کنندگان حرکت می دهد. جوخه نظامیان نیم دایره‌ای تشکیل داده بودند و اسلحه هایشان را به سمت اعتراض کنندگان نشانه رفته بودند.

در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۶، برنی به آن دوران فکر می کرد و می‌گوید ممکن بود فاجعه‌ای رخ دهد که ناگهان این مرد جوان با گل‌هایی در دست، ظاهر شد و جلو آمد تا آن‌ها را در لوله تفنگ‌ نظامیان بگذارد. آن لحظه من روی دیوار بودم و می‌توانستم همه چیز را ببینم و شروع به عکس گرفتن کردم.

او می دانست این عکس خوبی است اما ویراستارهای روزنامه چنین نظری نداشتند و چندان این عکس را در روزنامه شان پوشش ندادند. بعداً بوستون می گفت: ویرایشگر اهمیت این عکس را نمی دید. آن را کنار گذاشتیم. من عکس را در مسابقات شرکت دادم و شروع به بردن جایزه‌ها کرد و خیلی زود در دنیا شناخته شد.

او تنها عکاس قدرت گل نیست، بلکه کارش را با گرفتن عکس از افراد مشهوری همچون تمامی رئیس جمهوران از هری ترومن تا بیل کلینتون ادامه داد. وسعت کارش عکس‌های زیادی را شامل می شود. در سال ۱۹۸۷ او برای عکسش از کورتا اسکات کینگ، بیوه‌ی کینگ در هنگام رونمایی از مجسمه برنزی همسرش که ترور شده بود، به فینال جایزه پولیتزر در بخش عکاسی موقعیت راه پیدا کرد.

تظاهرکننده جوانی که نمادی از جنبش اعتراضی دهه شصت شد، بازیگر تئاتر هجده ساله‌ای به نام جرج ایگرلی هاریس اهل نیویورک بود. بعداً ابراز کرد که همجنس گرا است و اسم هیبیسکوس را در صحنه تئاتر برای خودش انتخاب کرد. او گروه تئاتری هیپی، گروهی آوانگاردی و روانشناختی با عنوان کاکیتیس را تاسیس کرد. این گروه از هنرمندان هیپی تشکیل شد، مردان و زنانی که در یکی از کومون های محله هیت آشبری در سان فرانسیسکو به نام کالیفلاور زندگی می کردند. هیبیسکوس هم شروع به زندگی با آنان کرد چون عجیب و غریب لباس می پوشیدند و پیشنهاد ایده آوردن سبک زندگی‌شان بر روی صحنه نمایش را دادند. در سال ۲۰۰۲ دیوید وایزمن فیلمی با عنوان کاکیتیس از زندگی او ساخت. او بر اثر بیماری مسری ایدز از دنیا رفت. بسیاری از گروه همجنسگرایان غرب در آن زمان به این بیماری مبتلا شدند.

منبع: Famous Pictures

دیدگاهی بنویسید.

avatar