عملیات موصل – Offensive on Mosul

عکاس: لورنت وان دِر استاک – Laurent Van der Stockt

سال: ۲۰۱۶

نگاهی به عکس عملیات موصل

نگاهی به عکس عملیات موصل

دختری بیرون از خانه، کنار دیوار وحشت زده ایستاده است، درحالی که اعضای نیروهای ضدتروریسم نیروهای عملیات ویژه (ISOF) عراقی در طول عملیاتی برای آزادسازی شهر، خانه های گوگجلی یکی از مناطق حومه شهر موصل را وارسی می کنند. دختری وحشت زده، پسری مبهوت و زنی که نیمی از بدنش در تصویر دیده می شود قاب این عکس را تشکلیل داده اند و پس زمینه عکس هم دیوار خانه ای قدیمی است. حسی از ترس و وحشت در چشم هر سه نفر دیده می شود که در دختری که به دیوار تکیه داده و دست هایش را باز کرده است این حس اوج می گیرد به گونه ای که چشم بیننده را به خود خیره کرده و تا مدت ها نمی توان چشم از چهره معصوم و وحشت زده اش برداشت.

این عملیات جهت حمله به موقعیت های داعش در موصل در سال ۲۰۱۶ توسط نیروهای عملیات ویژه عراق و نیروهای هم پیمان، نیروهای حکومت اقلیم کردستان عراق، آشوریان مسیحی منطقه، ایزدی ها، ترکمن ها، نیروهای ارمنی و با حمایت هوایی آمریکا و بریتانیا و محدود نیروهای زمینی شان صورت گرفت. هدف عملیات ایجاد شرایط و موقعیتی برای حملات بعدی علیه داعش و بیرون راندن آنان از دومین شهر بزرگ عراق و همچنین استان نینوا بود. عملیات دنباله عملیات موصل در سال ۲۰۱۵ بود که با موفقیت توانست بخش های منطقه شمال شرقی موصل را باز پس بگیرد  اما به دلایل مختلفی نتوانست تا داخل خود شهر پیش برود. سقوط موصل و افتادن آن به دست داعش بین روزهای چهارم تا دهم ماه ژانویه ۲۰۱۴ اتفاق افتاده بود.

موصل آخرین سنگر گروه تروریستی داعش در عراق بود. نیروهای عملیات ویژه عراقی در ماه اکتبر وارد گوگجلی شدند و شروع به گشتن به دنبال اعضای داعش و تجهیزاتشان کردند. گوگجلی در اوایل نوامبر بازپس گرفته شد و بیشتر بخش های شرقی موصل هم در اواخر ژانویه ۲۰۱۷ پس گرفته شدند.

منبع: World Press Photo

دیدگاهی بنویسید.

avatar