۵ (۱۰۰%) ۱ vote

سرباز روسی در حال نواختن پیانویی رها شده – Russian Soldier Playing an Abandon Piano

عکاس: ناشناس

سال:‌ ۱۹۹۴

نگاهی به عکس سرباز روسی در حال نواختن پیانویی رها شده

نگاهی به عکس سرباز روسی در حال نواختن پیانویی رها شده

عکس سرباز روسی در حال نواختن پیانو در سال ۱۹۹۴ در چچن توسط عکاسی ناشناس گرفته شد. در این سال بود که نلسون ماندلا در جنوب آفریقا رئیس جمهور شد. همین سال بوریس یلتسین رئیس جمهور روسیه به تانک ها و نیروهای حاضر در چچن دستور داد شورش را سرکوب کنند و کنترل اوضاع را دوباره به دست گیرند.

به نظرم این عکس از نوع عکاسی منظره است چون می‌توانیم آنچه پشت سرباز و پیانو قرار گرفته را ببینیم، سرباز و پیانو با جنگل در پس زمینه ترکیب بندی خوبی را ایجاد کرده اند. این عکس می‌تواند عکسی رویدادی هم باشد، چون وضعیتی غیر معمول را نشان می دهد؛ تصویر سربازی که با آرامش خاصی در وسط ناکجا آباد پشت پیانویی ایستاده است. تمرکز عکاس بیشتر روی سرباز و پیانو بوده است البته می‌توانیم تنه درختی قطع شده را نیز کنار پیانو ببینیم و همچنین درختی که پشت سر سرباز و کنار همان درخت قطع شده روی زمین افتاده است. همانطور که گفتیم اولین چیزی که در این عکس می‌بینیم سرباز و پیانو است چون در مرکز تصویر قرار گرفته اند و با جنگل به عنوان پس زمینه تصویر کنتراست زیادی ایجاد کرده اند. بیشتر رنگ‌هایی که می‌بینیم سبز، خاکستری و قهوه ای هستند،‌ این رنگ‌ها باعث می‌شوند تصویر سرد به نظر برسد اما با این حال حسی از آرامش را هم با خود دارند. این حس القا می شود که این جا مکانی است که از دست جنگ رنج می برد. درخششی در پیانو دیده می شود که به خاطر رنگ پیانو و تار بودن پس زمینه، کنتراستی را با محیط اطراف  ایجاد کرده است.

از زاویه ای که عکاس انتخاب کرده است، می‌توان متوجه شد که عکس در طلوع آفتاب گرفته شده است، چون نوری که عکس را روشن کرده، نوری است آرام و لطیف که زیاد هم روشن نیست، انگار که هوا ابری باشد. عکاس از کنتراست های موجود بین سرباز، پیانو و جنگل در عکسش استفاده کرده است، او بیشتر روی مرد و پیانو تمرکز داشته، این دو و پس زمینه باعث شده اند چند لایه مختلف در عکس ایجاد شود.

تصویر کف زمین به گونه ای است که انگار خاکستر همه جا را فرا گرفته باشد. نور هم در تصویر نوری محیطی است چون همان‌طور که گفتیم عکس در صبح طلوع گرفته شده است. به نظر می‌آید که عکاس می‌خواسته لحظاتی از آرامش را در دل یک جنگ نشان دهد و بخش انسانی سرکوب شده وجود سربازان را به تصویر بکشد. با دیدن این عکس حس می کنیم هنوز هم امیدی به دنیا هست. چون وقتی می‌بینی حتی سربازی هم که برای کشتن به جنگ فرستاده شده است به دنبال پیدا کردن لحظه‌ای آرامش است. این عکس نشان می دهد که مردم احساس دارند و دنیا می تواند از چیزی که هست بهتر بشود.

این عکس تصویری از جهانی است که در آن زندگی می کنیم، جهانی همراه با جنگ‌های مختلف در اقصی نقاط آن. این تصویر ما را امیدوار می‌کند؛ امید به این که در سربازهایی که به این جنگ‌ها فرستاده می‌شوند هنوز انسانیت زنده است.

در این تصویر ترکیبی از احساسات مختلفی می بینیم،‌ حس اندوه چون لحظه‌ای از جنگ را نشان می دهد و حسی از امید و آرامش چون جنبه انسانی شخص درون تصویر را به نمایش می‌گذارد، جنبه‌ای از انسان که شاید این روزها چندان به آن توجه نمی شود.

به نظر این عکس به صورت خودجوش گرفته شده است. پیانو نمایانگر هنر است، هنر که بازتابی است از انسانیت نهفته در آدمیان. این دست عکس‌ها اهمیت بسیاری دارند چون باعث می شوند ما که شاید جنگ های حال حاضر در دنیا چندان تاثیر مستقیمی روی مان نداشته باشند، جنبه های انسانی و نوع دوستی مان بیدار شوند و به کسانی فکر کنیم که هر روز زندگی شان از جنگ رنج می‌برند و کاری هم از دستشان بر نمی آید.

منبع: Smashing Picture

1
دیدگاهی بنویسید.

avatar
Hedi
مهمان
Hedi

با سلام
واقعا این عکس خیره کننده و تامل برانگیز است
و مانند کتابی ناطق روایت می کند فطرت لطیف و دوستدار زیبایی انسان را