جنگ جهنم است – War Is Hell

عکاس: هورست فاس – Horst Fass

سال: ۱۹۶۵

نگاهی به عکس جنگ جهنم است

نگاهی به عکس جنگ جهنم است

در این عکس تصویری از لری وین چفین، یکی از اعضاء تیپ ۱۷۳ هوابرد در هنگام انجام وظیفه به تصویر کشیده شده است. بر روی کلاه خود او عبارت «جنگ جهنم است» نوشته شده است. هورست فاس از آن عکاسان بدنامی بود که در بحبوحه خشونت ها و درگیری های ویتنام، تنها به ثبت لحظات مورد نظرش فکر می کرد. او بعدا همراه با عکاسی دیگر کتابی در مورد اتفاقات آن دوران جنوب شرقی آسیا منتشر کرد. این کتاب، «مرثیه: از عکاسانی که در ویتنام و اندونزی جان خود را از دست دادند» نام داشت. فاس عکس جنگ جهنم است را در یکی از سفرهای خود به ویتنام در ۱۸ ژوئن سال ۱۹۶۵ ثبت کرد. همیشه توضیحات چندانی درباره این عکس و هویت سرباز این عکس ارائه نمی شد. تا این که بالاخره بعدها معلوم شد این سرباز، لری وین چفین نام دارد. 

بعدها خانواده چفین ادعا کردند که این تصویر مربوط به پدر آن هاست. توضیحات عکاس با سوابق نظامی چفین مطابقت داشت. او هم در همان تاریخ ۱۸ ژوئن ۱۹۶۵ در تیپ ۱۷۳ نیروهای هوابرد خدمت می کرده است. بعدا که چفین از خدمت مرخص شد، این عکس را که در یکی از شماره های روزنامه نظامی استارز اند استرایپس چاپ شده بود به همسرش نشان داده و به شوخی گفته بود که با همین عکس پول دار می شوند.

این تصویر به زیبایی وضعیت سربازان آمریکایی را در جنگ ویتنام نشان می دهد. چفین با لبخندی طعنه آمیز و نگاهی نافذ و راسخ به دوربین خیره شده است، اما وضعیت روحی واقعی او و احساسی که نسبت به جنگ دارد در جمله ای که بر روی کلاه خودش نوشته شده، خودش را به قوی ترین شکل ممکن به رخ می کشد.  همچون دیگر سربازانی که از جنگ ویتنام بازگشته بودند، لری هم نتوانست خود را با زندگی سابقی که داشت وفق دهد و در ۳۹ سالگی، در اثر دیابت درگذشت. خانواده چفین ادعا می کردند که او در اثر عوارض عامل نارنجی، سم کشنده ای که در جنگ ویتنام استفاده می شد به دیابت مبتلا شده است. 

منبع: Famous Pictures

۳

دیدگاهی بنویسید.

avatar