تک تیراندازها

عکاس: خاویر مانزانو

سال: ۲۰۱۲

برنده جایزه پولیتزر در سال ۲۰۱۳

نگاهی به عکس تک تیراندازها

نگاهی به عکس تک تیراندازها

این تصویر که در سال ۲۰۱۲ گرفته شده، دو سرباز از ارتش آزاد سوریه را نشان می دهند که در اوج مبارزات در حلب در سنگری پناه گرفته و در نقش تک تیر انداز عمل می کنند. خاویر مانزانو، عکاس این اثر که چند سال گذشته را تماما در خاورمیانه به سر برده، در سال ۲۰۱۳ بابت ثبت چنین عکس پرقدرتی برنده جایزه پولیتزر شد. 

مانزانو در هنگام عکاسی به دنبال به تصویر کشیدن خشم و شجاعت انسان است: “دوست دارم میزان تاب آوری و وقار مردم را به تصویر بکشم، مردمی که اگرچه در یک جهنم به معنای واقعی کلمه به سر می برند، اما چشمان نافذی دارند و از دل آن ها داستان های جذابی می توان بیرون کشید. ما عکاسان خبری به دنبال این هستیم که این ماجراها را در معرض دید عموم قرار دهیم و حقایقی را ثبت کنیم که هیچ گاه نباید فراموش شوند.”

او در ادامه می گوید: “اغلب تصور می کنیم این درگیری ها و فجایع در جاهای دیگر، دور از اطراف ما رخ می دهند و تاثیری بر دنیای ما ندارند. اما این طور نیست. سیاست ها خیلی سریع عوض می شوند. این فجایع ممکن است تغییر جهت دهند و گریبان ما را بگیرند.”

اما موفقیت های مانزانو تنها به این جا ختم نشد. او به خاطر فعالیت های خود در سوریه، در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه پل سنتر نیز شد. جیم لودس، مدیر اجرایی پل سنتر درباره مانزانو می گوید: “درام های انسانی که خاویر در معرض دید مخاطب قرار می دهد بسیار تاثیرگذار هستند. او شما را آگاه، حیرت زده و مضطرب می کند. وادارتان می کند که درباره مشکلات جهان امروز به تفکری عمیق تر پرداخته و به دنبال راه حلی برای از میان بردن آن ها باشید.”

منبع: pellcenter / metro

1
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فری کورد
مهمان
فری کورد

عالی بود دمتون گرم