ترور در ترکیه – An Assassination in Turkey
عکاس: برهان اوزبیلیجی – Burhan Ozbilici
سال: ۲۰۱۶

نگاهی به عکس ترور در ترکیه

نگاهی به عکس ترور در ترکیه


این عکس پس از ترور سفیر روسیه در یک گالری هنری در آنکارا ی ترکیه در حالی گرفته شد که قاتل بالای سر سفیر ایستاده و فریاد می زند.
آندره کارلوف سفیر روسیه در نوزدهم دسامبر در حالی که در گالری هنری مشغول سخنرانی بود، توسط یکی از افسران سابق پلیس ترکیه به نام مولوت مرت آلتینتاش ترور شد. آلتینتاش پس از ترور سفیر روسیه بالای سر او ایستاد و فریاد می‌زد «الله اکبر» و سپس به ترکی داد می زد: «حلب را فراموش نکنید. سوریه را از یاد نبرید». آلتینتاش پس از رسیدن نیروهای ویژه در همان جا به ضرب گلوله کشته شد. روسیه و ترکیه در جنگ داخلی سوریه جناح های مخالفی را حمایت می کردند،‌ روسیه از حکومت سوریه پشتیبانی می‌کرد و ترکیه به حمایت گروه‌های شورشی مشخص می پرداخت.

آلتینتاش با گفتن «ما در حلب می‌میریم و تو در اینجا»، به سفیر روسیه تیراندازی کرد، مردم پراکنده شدند. او سپس بالای سر سفیر که به زمین افتاده بود رفت و چند تیر دیگر هم به او شلیک کرد. مشخص نشد که آلتینتاش ۲۲ ساله از نیرو های داعش در عراق بوده است یا شورشی های حلب.
قتل روز بعد از تظاهرات شکل گرفته علیه نقش روسیه در سوریه و حمایتش از بشار اسد صورت گرفت. غروب آن روز هم در مسکو جلساتی درباره‌ی آینده ی سوریه با شرکت روسیه، ایران و ترکیه صورت گرفته بود.

وزیر امور خارجه ترکیه بیان داشت که اجازه نمی دهند این حادثه روی روند بهبود روابطشان با روسیه تأثیر منفی بگذارد. طبق گزارشاتی در ترکیه گفته می شد که آلتینتاش جملاتی را به عربی گفته است، شبیه به شعارهایی که گروه النصره شاخه ای از القاعده در سوریه می خوانند. وقتی نیروهای پلیس رسیدند به او تیراندازی کردند. در این جریان، سه نفر دیگر نیز زخمی شدند.
پس از این رخداد پوتین رئیس جمهور روسیه تلفنی با اردوغان رئیس جمهور ترکیه صحبت کرد. مسکو گفت «این روز، روزی دردناک و تراژدی عظیمی در تاریخ کشور و دیپلماسی روسیه است».

پس از اینکه نیروهای هوایی ترکیه یک جت روسی را در نوامبر ۲۰۱۵ منهدم کرده بودند، این دو کشور دچار بحرانی دیپلماتیک شده بودند. اما در ماه های اخیر پوتین و اردوغان ارتباطات آرامی داشتند و  در حال مذاکره در مورد آتش بس در سوریه بودند.

منبع: World Press Photo

دیدگاهی بنویسید.

avatar