بوسه زندگی – The Kiss of Life

عکاس: روکو مرابیتو – Rocco Morabito

سال: ۱۹۶۷

نگاهی به عکس بوسه زندگی

نگاهی به عکس بوسه زندگی

بوسه زندگی عنوان عکسی است که در سال ۱۹۶۷ توسط روکو مرابیکو گرفته شد. این عکس کارگری به اسم جی.دی تامپسون را نشان می‌‍‌دهد که در حال دادن تنفس دهان به دهان به همکارش راندال جی. چامپیون است که بر اثر تماس با سیم برق فشار ضعیف بیهوش شده بود. آن‌ها مشغول انجام کارهای روزانه‌شان، مراقبت و تعمیر سیم‌های برق بودند که چامپیون با یکی از سیم های ولتاژ پایین واقع در بالاترین  قسمت تیر برق برخورد می‌کند. کمربند ایمنی‌اش مانع افتادنش می‌شود، تامپسون سریعا خودش را به همکارش می رساند و اقدامات احیای دهان به دهان را شروع می‌کند. در این شرایط نمی توانست احیای قلبی‌ریوی انجام دهد اما به تنفس دادن به درون ریه های چامپینون ادامه می‌دهد تا اینکه نبض خفیفی در او احساس می‌کند، سپس کمربند ایمنی‌اش را باز کرده و او را روی دوشش از تیر برق پایین می‌آورد. تامپسون و کارگر دیگری اقدامات احیای قلبی‌ریوی را روی زمین انجام می‌دهند و چامپیون وقتی که امدادرسان ها از راه می‌رسند نسبتا احیا شده است، و نهایتا به طور کامل احیا می‌شود.

چامپیون به لطف همکارش تامپسون از این حادثه نجات یافت و ۳۵ سال پس از آن هم زندگی کرد. او در سال ۲۰۰۲ در سن ۶۴ سالگی از دنیا رفت. تامپسون هنوز هم زنده است.

در جولای ۱۹۶۷، روکو مورابیتو از خیابان ۲۶ام غربی می‌گذشت که می‌بیند چامپیون از تیر برق آویزان است. به اورژانس زنگ می زند و دوربینش را به دست می گیرد. مورابیتو می گوید «از کنار این مردان که مشغول کارشان بودند گذشتم، داشتم به ماموریت می رفتم. هشت عکس از آن‌ها گرفتم. با خودم فکر کردم که بهتر است برگردم و عکس دیگری هم بگیرم. اما وقتی که به آنجا رسیدم، صدای جیغ و هوار شنیدم. بالا را نگاه کردم و این مرد را دیدم که آویزان شده است. خدایا ! نمی دانستم باید چه کار بکنم. سریع عکسی گرفتم. تامپسون داشت به سمت دیرک می دوید. به سمت ماشینم رفتم و به اورژانس زنگ زدم. به کنار تیر برق برگشتم و تامپسون مشغول دادن تنفس مصنوعی به چامپیون بود. عقب رفتم، تا اینکه به خانه ای رسیدم و نمی توانستم از آن دورتر شوم. عکس دیگری گرفتم. سپس شنیدم که تامپسون فریاد می زد: نفس می کشه»

روکو مورابیتو جایزه پولیتزر سال ۱۹۶۸ را برای عکس بوسه زندگی در بخش عکس‌های خبری میدانی دریافت کرد. این عکس در روزنامه‌های سراسر جهان چاپ شد.

منبع: Rare Historic Photos

۳٫۵

دیدگاهی بنویسید.

avatar