بازداشت ایشیا ایوانز
عکاس: جاناتان باکمن
جزو ده عکس برتر ۲۰۱۶ نشریه تایم

نگاهی به عکس بازداشت ایشیا ایوانز

نگاهی به عکس بازداشت ایشیا ایوانز

در پنجم جولای ۲۰۱۶ آلتون استرلینگ مردی ۳۷ ساله سیاه پوست توسط دو افسر سفیدپوست اداره پلیس باتون‌روژ، پایتخت ایالت لوئیزیانا به ضرب گلوله کشته می شود. در حالی که او را دستگیر کرده بودند از فاصله نزدیک با شلیک چندین گلوله او را به قتل می رسانند. در نهم جولای ۲۰۱۶ گروهی معترض به کشته شدن آلتون توسط پلیس در خیابان روبه روی اداره مرکزی پلیس باتون‌روژ دست به تجمع زدند. گروهی از افسران پلیس لوئیزیانا مجهز به سپر و پوشش دفاعی کامل نسبت به تجمع معترضان واکنش نشان دادند و مردم را متفرق و به سمت پارکی در آن نزدیکی پراکنده کردند.

جانان باکمن درباره آن روز می گوید: “من مشغول عکس گرفتن از مقابله‌ی رو در روی معترضان با نیروهای پلیس بودم که شنیدم یکی می گفت ”آنجا نایست”. برگشتم و این زن را دیدم که در خیابان ایستاده است. می دانستم چه اتفاقی قرار است بیافتد، زن همان جا ایستاده بود و افسران پلیس به سویش می رفتند که بازداشتش کنند. به صحنه نزدیک شدم و این عکس را گرفتم. چند روز بعد اسم او منتشر شد. لیشا ایوانز پرستاری ۲۸ ساله و مادر پسری شش ساله. آن روز که او را دیدم یک مفهوم در ذهنم تداعی می شد، عزت. اقتدار و استقامت او بر آنچه از قلبا باور داشت مرا متاثر ساخت.”

“ارزش این عکس هر چه که باشد، بسیار خوشحال خواهم شد اگر توانسته باشد گفتگوهایی جهانی راجع به جنبه ی خشونت و نژادپرستی موجود در نیروی پلیس آمریکا را شکل داده باشد. من معتقدم وقتی گفتگو باشد دیگر مهم نیست که در کدام طرف قرار گرفته باشیم چون در هر صورت باعث می شود همدیگر را بهتر بفهمیم، و شخصا برای من یکی از ویژگی های مهم یک عکس خوب، ایجاد گفتگو است.”

منبع: Time

به این نقد امتیاز بدهید

دیدگاهی بنویسید.

avatar