بوی روح نوجوانی می دهد – Smells Like Teen Spirit

گروه: نیروانا – Nirvana

گونه: گرانج 

سال انتشار: ۱۹۹۱

نگاهی به آهنگ Smells Like Teen Spirit

نگاهی به آهنگ Smells Like Teen Spirit

در ماه آگوست سال ۱۹۹۱، من در سن ۱۹ سالگی موفق شدم مسئول یک ایستگاه رادیویی دانشجویی به نام WHLA در شهر مدیسن   شوم. زمانی که مسئولیت این ایستگاه را پذیرفتم، WHLA تقریبا در حال نابودی بود. به عنوان اولین قدم، تصمیم گرفتم آرشیو آهنگ های ایستگاه را گسترش دهم. از بودجه سالیانه ۲۰۰۰ دلاری که در اختیار داشتیم، یک دستگاه پخش سی دی خریدیم. بعد از آن، با خوشحالی شروع کردم به گوش دادن به آهنگ های مختلف. 

اولین بسته ای که باز کردم، آهنگ بوی روح نوجوانی می دهد در داخل آن قرار داشت، یک تی شرت مشکی رنگ از گروه نیروانا هم در این بسته پیدا می شد. بی صبرانه منتظر بودم که این آهنگ را با خود به خانه ببرم. آن زمان یک جوان ۱۹ ساله درس خوان بودم و دسترسی چندانی به ایستگاه های رادیویی نداشتم، به همین دلیل هیچ شناختی نسبت به نیروانا نداشتم. در اصل شناخت چندانی از فضای موسیقی نداشتم. نیروانا برای من فرقی با گروه بلیچ نداشت. فقط از تی شرت این گروه که در داخل بسته بود خوشم آمد. نکته مهم اما این بود که اولین تک آهنگ مهم آن ها، اولین آهنگ این گروه بود که من در آن ایستگاه رادیویی شنیدم. 

زمانی که آن آهنگ را شنیدم، یک تجربه مابعدالطبیعه را از سر گذراندم. در همان هم آوایی بخش اول آهنگ، رستگاری به اوج خود می رسید. بلافاصله به یکی از بهترین آهنگ های راکی تبدیل شد که در تمام عمرم شنیده بودم (البته آن زمان نمی دانستم اصلا این واژه ها چه معنی می دهند). بوی روح نوجوانی می دهد را خیلی راحت می شود از جنبه نوستالژیک بررسی کرد. مثلا به بررسی ارتباط آن با خودکشی کرت کوبین، خواننده اصلی گروه نیروانا پرداخت، یا ویدئوی ماندگار آن که بارها پخش شده است، یا نسل دوم؛ سوم؛ یا چندم تقلید کنندگانی که به پیروی از این آهنگ پرداختند، و یا نحوه به هجو گرفتن ویرد ال یانکوویچ، خواننده آمریکایی. شخصا بعد از صدها و شاید هزاران باری که این آهنگ را شنیده ام، دوباره همان احساسی در من ظهور می کند که در ۱۹ سالگی با آن مواجه شدم. آن احساس ترسناکی که مسیر زندگیم را برای همیشه تغییر داد. جالب است که با چنین چیز تازه، عجیب، زیبا و البته قابل دسترسی برخورد کنی و بدانی که هنوز خیلی ها اطلاعی از آن ندارند. این آهنگ شبیه یک ماده مخدر می ماند، و تاثیر خود را همیشه حفظ می کند. 

در مورد تاثیرات گسترده بوی روح نوجوانی می دهد و جایگاه آن در تغییرات فرهنگ عامه صحبت های زیادی بر زبان آمده است. آن زمان گروه های هرمتال در آستانه محو شدن بودند و به سختی می توانستند جایگاه خود را در جدول های فروش دهه ۹۰ حفظ کنند. راک دردناک و بدون لذتی که گروه نیروانا وارد دنیای موسیقی کرد، ذائقه مردم را تغییر داد. هر نوع جنبش فرهنگی با مجموعه ای از پیشرفت ها و پسرفت ها مواجه است، با مجموعه ای از عواقب ناآگاهانه و سازش پذیری های غیرمنصفانه. سبک موسیقی گرانج هم از این قاعده مستثنی نبود. جدا از تمام این صحبت ها،  بوی روح نوجوانی می دهد به راستی زندگی مرا تغییر داد. بابت مسیری که در پیش گرفته ام نمی توانم از یک آهنگ تشکر کنم. خواننده ای هم که صدای خود را در اختیار این آهنگ قرار داده است خیلی وقت پیش از دنیا رفت. اما بعد از گذشت چند دهه،  بوی روح نوجوانی می دهد همچون خواننده آن، هم چنان جایگاه خود را حفظ کرده و شایسته قدردانی است. 

بوچ ویگ، تهیه کننده این آهنگ در جایی گفته است: «زمانی که اولین بار این آهنگ را شنیدم، تنها سلام سلام گفتن و بخش هایی از صحبت همسرایان را متوجه می شدم. کاملا غیرقابل فهم بود و اصلا نمی دانستم با چه چیزی مواجه شده ام.» در واقع هیچ کس دیگر هم نمی دانست. این آهنگ، نوعی دعوت به هشیاری بود. انفجار خشم کوبین بود در برابر حمله همه جانبه فرهنگ جوان تر. گروه کر با آن صدای زهردار خود به تایید حرف های او می پرداختند. «باز ما اینجاییم / ما را سرگرم کنید.» این بخش که در طول آهنگ تکرار می شود، صحبتی بود که کوبین در مهمانی ها معمولا بر زبان می آورد. 

بوی روح نوجوانی می دهد که نام آن با الهام از یک عطر دخترانه انتخاب شده بود، در اصل تلاش کوبین بود برای نوشتن یک آهنگ پاپ. او در ساخت آهنگ از گروه ها و خواننده هایی همچون پیکسیز و  جان لنون الهام گرفته بود. کوبین به خوبی می توانست به شکل دوگانه ای خشم پانک گونه و انزوا طلبی را به نمایش بگذارد. در این آهنگ، این لحن آسیب پذیر به شکل قابل توجهی در صدای او دیده می شود. 

استفن تامپسن 

منبع: NPR / Rolling Stone

1
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سمیه
مهمان
سمیه

خیلی زیبا بود واقعا لذت بردم. عاشق این اهنگم.