گریه –  Crying

خواننده: روی اربیسن – Roy Orbison

سال: ۱۹۶۱

نگاهی به آهنگ گریه

نگاهی به آهنگ گریه

روی اربیسن خودش گفته بود که این ترانه را در نتیجه تجربه‌ای از احساسی قدیمی نسبت به کسی نوشته است که هنوز هم عاشقش بود. او نگفت که آن شخص چقدر برایش مهم بوده است. وقتی هم که دوباره او را می‌بیند دیگر خیلی دیر شده است.

اربیسن برای خواننده‌ای در سبک کانتری به نام دان گیبسن شروع به نوشتن این ترانه کرد، عنوان کار در ابتدا «دوباره» بود. جو ملسن همکار اربیسن در ترانه‌نویسی،  در نوشتن این ترانه همکاری کرد و ترانه به سمت «دوباره گریه می‌کنم، دوباره گریه می‌کنم» پیش رفت که به اساس ترانه تبدیل شد، بدین صورت اربیسن عنوان ترانه را تغییر داد. اربیسن گفته بود که پایان عجیب ترانه چیزی از پیش تعیین شده نبوده و در خلال ترانه ایجاد شده است. او در سال ۱۹۸۰ به مجله موسیقی ان‌ام‌ئی گفت: «سریعا به یاد تجربه‌ای قدیمی افتادم و آن را بازگو کردم، و به این شکل پیش رفت. ترانه احساس و روایت جریانی بین من و دوست دخترم در گذشته بود. الان نمی‌توانم به شما بگویم در پایان ترانه چه نت‌هایی نوشتم»

در آن زمان خواننده‌گان راک معمولا آهنگی در مورد گریه کردن برای یک دختر نمی‌نوشتند. اربیسن می‌خواست نشان دهد که گریه کردن نشانه ضعف نیست بلکه بیانگر احساسات است. خواندن چنین آهنگی برای خواننده‌های دیگر مشکل بود اما اربیسون وقتی آواز می‌خواند احساساتش بسیار طبیعی جلوه می‌کرد و این مساله در بسیاری از آهنگ‌های پرفروشش دیده می‌شود.

در ۱۹۸۷ کمی پس از اینکه با ورجین ریکوردز قراداد امضا کرد، اربیسن این آهنگ را به صورت دوخوانی با کی.دی.لنگ ضبط کرد که به صورت یک تک آهنگ منتشر شد و بعدا به عنوان آهنگ دوم دیسک ترانه‌ای با عنوان «او برایم یک افسانه است» در ۱۹۸۹ استفاده شد. این همخوانی جایزه گرمی در سال ۱۹۸۸ را برای بهترین دوخوانی در سبک کانتری دریافت کرد و در سال ۱۹۹۲ در انگلستان بازنشر یافت و در جایگاه سیزدهم جدول پر فروش‌ها قرار گرفت. لنگ گفته بود وقتی که آن‌ها برای همکاری و ضبط آهنگ با همدیگر ملاقات کردند مشخص بود که صدای‌شان پیوندی موسیقایی با هم دارد.

این آهنگ برای فیلم مخفی‌گاه با بازی جان کرایر در سال ۱۹۸۷ به کارگردانی باب گیرالدی ساخته شد. تهیه کننده فیلم در مصاحبه‌ای گفته بود: «تدوین‌گر آن را برای فیلم جدا کرد و سرعت ترانه را پاییین آورد برای صحنه‌ای که بازیگران در حال اسکیت بودند. من از برش آهنگ گریه به عنوان یک دوخوانی از کی.دی.لنگ و اربیسن و آرام کردن ترانه، احساس نگرانی می‌کردم. اما این دو خواننده عالی بودند، این ترانه با صدای لنگ و اربیسون بود بنابراین امکان نداشت مشکلی پیش بیاید و مهم نبود چه کار می‌کنید در هر صورت نتیجه خوب می‌شد»

در سال ۱۹۷۸ دان مکلین یک بازخوانی از این آهنگ را برای آلبومش خواند. این آهنگ در اروپا اولین بار به عنوان یک تک آهنگ انتشاری موفق داشت و در سال ۱۹۸۰ به جایگاه اول در بریتانیا و پنجم در آمریکا رسیده بود. جی و امریکنز هم با این آهنگ توانستند به آهنگی پرفروش برسند و در ۱۹۶۶ این اثر در جایگاه ۲۵ جدول آهنگ‌های پرفروش قرار گرفتند.

اربیسون با خواندن دو تصنیف پشت سر هم، قاعده‌ها را شکست: آهنگ قبلی او فرار با ترس بود. با اینکه عقل حکم می‌کند دو تصنیف را پشت سر هم اجرا نکنید، اما این کار برای اربیسون با موفقیت همراه بود چون گریه هم توانست در جدول آهنگ های پرفروش قرار بگیرد.

منبع: Song Facts

***

ترجمه ترانه گریه:

برای لحظه‌ای حالم خوب بود، برای لحظه‌ای میتونستم لبخند بزنم

اما دیشب تو رو دیدم، دستمو سفت فشردی

وقتی ایستادی که بگی «سلام»

آه، برام آرزوی موفقیت کردی، نمی‌تونستی حدس بزنی

که به خاطرت گریه می‌کردم، برای تو گریه می‌کردم

بعدش گفتی «به امید دیدار». منو تنها گذاشتی و رفتی

تنها، گریه کردم، گریه، گریه

درکش سخته ولی لمس دستان تو

می‌تونه منو به گریه بندازه

فک می‌کردم دیگه حسی بهت ندارم، اما درسته، خیلی درسته

من عاشقتم حتی بیشتر از قبل، اما عزیزم چه میشه کرد

آخه تو دوستم نداری و من برای همیشه عاشقت خواهم بود

گریه می‌کنم به خاطر تو، گریه می‌کنم

آره، الان تو رفتی و از این لحظه به بعد

من گریه می‌کنم، گریه، گریه، گریه

آره، گریه می‌کنم، گریه می‌کنم، برای تو

***

نسخه تصویری آهنگ گریه:

***

نسخه صوتی آهنگ گریه:

به این نقد امتیاز بدهید

دیدگاهی بنویسید.

avatar