گرد ارغوانی – Purple Haze

ترانه سرا: جیمی هندریکس – Jimi Hendrix

گروه: جیمی هندریکس اکسپرینس – Jimi Hendrix Experience

سال: ۱۹۶۷

نگاهی به آهنگ گرد ارغوانی

نگاهی به آهنگ گرد ارغوانی

با اینکه آهنگ گرد ارغوانی را اغلب به حالات روانی ناشی از روان گردان ها ربط می دهند، چارلز کراس نویسنده زندگی نامه جیمی هندریکس، می گوید که اساس و بنیاد این آهنگ ربطی به روان گردان ها ندارد. کراس می گوید: «با اینکه لحن این آهنگ برای همیشه در اذهان عمومی با ال‌اس‌دی همراه خواهد بود، طبق گفته های خود جیمی، این آهنگ الهامی از خیال و رویایی بوده که از رمان شب روشنایی: روز رویاها نشات گرفته است، رمانی از فیلیپ ژوزه فارمر نویسنده آمریکایی داستان های علمی تخیلیدر گذشت این سال‌ها همیشه صحبت‌هایی درباره سطری از این ترانه بوده که برداشتی اشتباه را در میان شنوندگان به همراه داشته است. هندریکس در این سطر از ترانه می گوید:‌ «مرا ببخش وقتی که آسمان را می بوسم.» این سطر از ترانه خطایی شنیداری را با خود دارد که به این صورت شنیده می‌شود «مرا ببخش وقتی که این پسر را می بوسم». هندریکس هنگام خواندن این بخش از آهنگ گاهی به یکی از اعضای گروه اشاره می کرد، که این کارش بر ابهام موجود می افزود. این سطر در زبان انگلیسی «Scuse me while I kiss the sky» است که در آهنگ تلفظ the sky شبیه به تلفظ this guy به معنای این پسر در می آید.

هندریکس می‌گفت که الهام این ترانه را از رویایی گرفته است، رویایی که در آن زیر دریا راه می‌رفته است، مه ارغوانی او را احاطه کرده و در نهایت او گم می شود. در این رویا با حس و تجربه ای از پریشانی و آشفتگی رو به رو می شود که اعتقادش به مسیح باعث نجاتش می شود. در ابتدا ترانه اش این گونه آغاز می شد «‌گرد ارغوانی، مسیح نجات بخش» که بعداً آن را تغییر داد. بخش‌هایی از ترانه از برخی بندها و فی البداهه های سپیدش بود که هر از گاهی می نوشت.

هندریکس این آهنگ را با راهنمایی و همکاری چز چندلر نوشت که قبلا گیتاریست گروه انیمالز بود. آن‌ها به تازگی اولین تک آهنگ هندریکس با عنوان هی جو را منتشر کرده بودند. چندلر با شنیدن بخشی از ترانه تحت تأثیر قرار گرفت و جیمی را تشویق به تکمیل ترانه کرد.

هندریکس مدعی بود که این ترانه هیچ ربطی به روان گردان ها ندارد، اما باورش مشکل است که این آهنگ بدون هیچ تأثیر و ارتباطی با این مساله باشد. ترانه تصویر واضحی از وضعیتی روانی ناشی از روان گردان ها را توصیف می کند. در این زمان هندریک خودش هم روان گردان مصرف می کرد.

جیمی و چندلر از حربه های غیرمعمول استدیویی برای رسیدن به این صدای خاص در آهنگ استفاده کردند. برای ایجاد پس زمینه‌ای به شکلی که به نظر برسد صدا از فاصله ای دور می آید، یک جفت هدفون را اطراف میکروفونی کار گذاشتند، به این صورت صدا را ضبط کردند و آن تأثیر پژواک گونه مورد نظرشان را به دست آوردند. هندریکس این ترانه را یک روز پس از کریسمس سال ۱۹۶۶ نوشت. متن ترانه اولیه خیلی بیشتر از ترانه ای بود که در این آهنگ می شنویم.

هندریکس یک ماه قبل از وفاتش، استدیوی ضبطی را در دهکده گرینویچ با نام الکتریک لیدی بر پا کرد. یکی از استودیو ها با عنوان گرد ارغوانی شناخته می‌شود و دستگاه صداآمیزی بنفشی در آن قرار دارد. این استودیو با حضور گروه‌های کلش و ویزر، و ترانه سراهایی همچون پتی اسمیت و آلیشا کیز فعال مانده است. آن ها همگی در این استودیو به ضبط آهنگ‌هایی پرداخته اند.

منابع: Song Facts / Rolling Stone

متن ترانه:

گرد بنفش تمام مغزم را فرا گرفته،
دیگر هیچ چیز مثل قبل نیست،
به هم ریخته ام و
نمی‌دانم چرا
مرا ببخش وقتی که آسمان را می‌بوسم.

گرد بنفش همه جا را فرا گرفته،
نمی‌دانم بالا می‌روم یا پایین می‌آیم.
خوش حالم یا غمگینم؟
هرچیزی که هست، آن دختر مرا جادو کرده است.

کمکم کن
کمکم کن
اوه نه، اوه

آری، گرد بنفش تمام چشمانم را فرا گرفته است،
نمی‌دانم شب است یا روز،
تو مرا نابود کردی، ذهنم را منفجر کردی
فردا شده یا زمان به پایان رسیده است؟

کمکم کن، آری، گرد بنفش!

این آهنگ را بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar