چه خبر است – What’s Going On
خواننده: ماروین گی –  Marvin Gaye
سال انتشار: ۱۹۷۱

چهارمین آهنگ برتر تمام دوران از نگاه نشریه رولینگ استون

نگاهی به آهنگ چه خبر است

نگاهی به آهنگ چه خبر است

بهار سال ۱۹۷۰ یکی از تاریک ترین دوران زندگی ماروین گی بود. شریک زندگی او، تمی ترل، بعد از سه سال مبارزه با تومور مغزی از دنیا رفت. فرانکی برادر او از جنگ ویتنام برگشت. خاطرات او از جنگ به حدی وحشتناک بود که ماروین را به گریه انداخت. موتاون، ناشر معروف کارهای ماروین به او اجازه نمی داد در کارهایش به مطرح کردن مسائل اجتماعی بپردازد. 

در حالی که ماروین به دنبال پیدا کردن مسیری برای حرکت بعدی خود بود، آهنگی بر سر راهش قرار گرفت، آهنگی که شاید مفری بود برای خالی کردن تمام رنج ها و خستگی هایش. ایده اصلی این آهنگ ابتدا در سال ۱۹۶۹ و در سانفرانسیسکو به ذهن اوبی بنسون، یکی از اعضای گروه فورتاپس رسید. 

بنسون در این باره می گوید: “همه هیپی ها با موهای بلند و سر و وضع همیشگی خود در محله هیت اشبری جمع شده بودند. پلیس با آن ها درگیر شده بود. ولی این افراد کاری با کسی نداشتند. این صحنه را دیدم و ناخودآگاه با خودم گفتم این جا چه خبر است؟ چه اتفاقی دارد می افتد؟ با هر سوال به یک سوال دیگر می رسیدم. در آخر این پرسش به ذهنم رسید که چرا مردم باید از خانواده هایشان دور شوند و در آن سوی دریاها به نبرد بپردازند؟”

بنسون با همکاری ال کلیولند، دوست ترانه سرای خود در موتاون، این آهنگ را شکل دادند. سپس آن را برای گروه فورتاپس آماده کردند. اما آن ها علاقه ای به اجرای یک آهنگ اعتراضی نداشتند. اوبی نسخه اولیه آن را برای جون بایز اجرا کرد، اما او هم چنین کاری را نپذیرفت. بنسون در نهایت به سراغ ماروین گی رفت. ماروین عاشق این کار شد. او می خواست این کار را برای گروه چهارنفره ارجینالز که خودش هم در آن حضور داشت آماده کند. 

بنسون اما مخالفت کرد و به او یک التیماتوم داد: “در نهایت به او گفتم: اگر این آهنگ را تنهایی اجرا کنی اجازه می دهم بخش هایی از آن را دستکاری کنی. اگر قرار است پای کس دیگری هم در میان باشد چنین حقی نداری.”

ماروین قبول می کند. بنسون در ادامه می گوید: “این که آهنگ به چنین چیزی تبدیل شده قطعا به خاطر اوست. او ترانه آهنگ را کمی بیش تر کرد. ملودی آن را کمی تغییر داد. جزئیاتی که او اضافه کرد باعث شد آهنگ حال و هوای محله های زاغه نشین داشته باشد و طبیعی تر به نظر برسد. این کارها باعث شد این کار بیش تر از آن که یک آهنگ باشد، یک داستان به نظر بیاید. ماروین آهنگ را به یک پدیده بصری تبدیل کرد. او به قدری با این آهنگ کار کرد که وقتی الان آن را می شنوید، می توانید داستان این مردم و درد و رنج آن ها را حس کنید. ما پارچه ای برازنده او انتخاب کردیم و او به بهترین شکل آن را خیاطی کرد.” 

ماروین به قدری نسبت به این آهنگ هیجان زده شده بود که همان موقع به بری گوردی، رئیس موتاون که آن زمان در تعطیلات به سر می برد، زنگ می زند. گوردی در این باره می گوید: “من در باهاماس مشغول استراحت بودم. او زنگ زد و گفت: ببین، من این آهنگ را آماده کرده ام. وقتی متوجه شدم به سراغ آهنگ های اعتراضی رفته است به او گفتم: ماروین، چرا می خواهی مسیر شغلی خود را خراب کنی؟”

تمام هنرمندان موتاون پیرو مکتب خاص این شرکت بودند و در موسیقی و هم چنین مصاحبه های خود، از مطرح کردن موضوعات مجادله برانگیز خودداری می کردند. اما آن سال ماروین گی می خواست به اولین یاغی این گروه تبدیل شود. ماروین قبلا در مورد مسائل کم اهمیت تری با گوردی کنار آمده بود. اما این بار قصد عقب نشینی نداشت. 

آهنگ چه خبر است و کل آلبومی که همراه با آن عرضه شد، کاری بود که ماروین آن را به طور کامل با همکاری استعدادهای محلی به پایان رساند. این آهنگ مملو از تنظیم های خلاقانه است. ون دی پیت، تنظیم کننده آن در جایی گفته است: “در ابتدا فکر می کردم این آهنگ هیچ جا پخش نمی شود. چرا که شبیه هیچ کدام از کارهای قبلی موتاون نبود.” اما برخلاف تصورات او، این اثر بسیار مورد توجه قرار گرفت. یکی از ایده های خلاقانه کار مربوط به همان ابتدای آهنگ است. الی فانتین، یکی از نوازندگان گروه،برای گرم کردن ساکسیفون خود چند ثانیه به صورت فی البداهه با آن تمرین می کند. در این لحظه ماروین به او می گوید کارش تمام شده و می تواند به خانه برگردد: “این همان چیزی بود که می خواستم.” فانتین در جواب می گوید که فقط می خواسته ساز خود را آماده کند. ماروین می گوید: “خوب این کار را خیلی زیبا انجام دادی.” 

یکی دیگر از نقاط قوت این آهنگ که آن هم به صورت تصادفی به وجود آمده، پخش شدن همزمان اما ناموزون دو اجرا از ماروین است. بعدها این تمهید به یکی از ویژگی های معروف کارهای ماروین تبدیل شد. 

کن سندز، مهندس صدای این اثر در این باره می گوید: “آن صدای دوتایی خواننده اصلی اشتباهی بود که توسط من صورت گرفت. ماروین آهنگ را به دو شکل مختلف ضبط کرده بود. از من خواست هر دو اجرا را بر روی ریتم پیاده سازی کنم تا یکی از آن ها را انتخاب کند. زمانی که می خواستم کار را اجرا کنم به صورت تصادفی هر دو صدا به صورت هم زمان پخش شدند. او عاشق این ایده شد.”

بخش کنترل کیفیت موتاون، آهنگ چه خبر است را رد کرد. در کل شرکت تنها استیوی واندر از آن دفاع کرد. بری گوردی سعی کرد مانع پخش آن شود. میگفت این بدترین آهنگی است که در تمام عمرش شنیده است. اما به تدریج توجه اصلی گوردی معطوف به دایانا راس، یکی دیگر از خوانندگان مطرح موتاون شد، در این حین بود که چه خبر است وارد بازار شد. 

این آهنگ در همان ابتدا کاملا همه گیر شد. در اصل به آهنگ ثابت ایستگاه رادیویی بسیاری از شهرهای بزرگ تبدیل شد. در همان هفته اول بیش از ۱۰۰ هزار نسخه از آن به فروش رفت. در جدول آهنگ های پاپ بیلبرد به رتبه دوم رسید (در بخش R&B اول شد) و راه را برای عرضه موفقیت آمیز آلبوم ماروین گی فراهم کرد. صرف نظر از جدول و رتبه، این آهنگ به یک سرود روحانی تمام نشدنی تبدیل شد. 

خود ماروین درباره این آهنگ گفته است: “اگر می خواهید یک انسان واقعا نیکوکار باشید باید عشق را با قلبی خالص در اختیار بقیه قرار دهید، بدون توجه به این که در ازای آن چه چیزی دریافت می کنید. آن موقع در چنین موقعیت ذهنی قرار داشتم. آن زمان مردم سردرگم شده بودند، به یک نقطه اتکا نیاز داشتند. این خدا بود که از طریق این آهنگ به نقطه اتکای آن ها تبدیل شد. من تنها این موهبت نصیبم شده بود که ابزار انتقال این لطف باشم.” 

بیل دیمین

منبع: performing song writer

این آهنگ را می توانید اینجا بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar