پناهم بده – Gimme Shelter

گروه: رولینگ استونز – The Rolling Stones

سال: ۱۹۶۹

نگاهی به آهنگ پناهم بده

نگاهی به آهنگ پناهم بده

در پاییز سال ۱۹۶۹، گروه رولینگ استونز مشغول کار بر روی آلبوم تازه خود به نام بگذار خون بیاد بودند. این گروه در آن زمان، دوران پرآشوبی را سپری می کرد. علاوه بر این که بخش عمده ای از سال را مشغول کار بر روی آلبوم بودند، مجبور بودند با فروپاشی روحی برایان جونز یکی از اعضای خود سر کنند. کسی که اعتیادش به مواد مخدر به مرزی بحرانی رسیده بود. در ژوئن همان سال، جونز از گروه اخراج شد و کم تر از یک ماه بعد، از دنیا رفت. گروه رولینگ استونز آن زمان خبر نداشت، ولی این سال ناخوشایند با یک اتفاق فاجعه بارتر به پایان رسید. درست یک روز بعد از این که آلبوم بگذار خون بیاد عرضه شد، گروه در کنسرت بزرگ و رایگان آلتامونت حضور پیدا کرد، کنسرتی که به خشونت کشیده شد و در نهایت، چهار نفر جان خود را از دست دادند. 

آن زمان حتی در دنیا هم خشونت و وقایع ناخوشایند به اوج رسیده بود. ترور مارتین لوترکینگ و رابرت کندی، رشته عملیات های حمله عید تت در ویتنام، سرکوب بی رحمانه جنبش بهار پراگ، از جمله اتفاق هایی بودند که در همان سال ها به وقوع پیوستند. به همین دلیل طبیعی بود که آلبوم بگذار خون بیاد چندان آلبوم شادی بخشی نباشد. همان طور که استفن دیوید نویسنده هم تایید کرده است: «تا آن زمان هیچ اثری به اندازه این آلبوم موفق نشده بود با این پختگی فضای مرگبار ملموس آن دوران را به تصویر بکشد.»

و در این آلبوم، هیچ آهنگی به اندازه پناهم بده نمی تواند با چنین قدرتی بذر مرگ را بپاشد. در این آهنگ، میک جگر همچون گاو وحشی که رم کرده باشد، خیابان های آن دوران را به آتش می کشد. این آلبوم یک آهنگ بی نظیر دیگر به نام همیشه نمی توانی به چیزی که می خواهی برسی هم داشت. ولی تمام مشخصه های خاص گروه رولینگ استونز، تمام آن چیزی که به آن ها عظمت بخشید و آن ها را به افسانه ای ترین، جسورترین، پیچیده ترین و تاریک ترین گروه راک تمام دوران تبدیل کرد، در آهنگ آخرالزمانی پناهم بده خلاصه می شود. 

در مصاحبه ای که وبسایت ان پی آر با میک جگر ترتیب داده بود، او درباره این آهنگ و نحوه شکل گیری آن توضیحاتی ارائه داد. در جایی از این مصاحبه، جگر درباره نقش بسیار مهم مری کلایتون، خواننده زنی صحبت می کند که صداهای پس زمینه این آهنگ را ادا می کند. او در این باره می گوید: «وقتی در لس آنجلس مشغول ضبط آهنگ بودیم، با خودمان فکر کردیم شاید بد نباشد آن بخش هایی از آهنگ که درباره تجاوز و کشتار است را یک زن بخواند. نیمه شب به صورت تصادفی شماره این خانم بیچاره را پیدا کردیم و با او تماس گرفتیم. او هم همان موقع آمد و با یکی دو برداشت کار را تمام کرد.»

کلایتون درباره ماجرای آن شب می گوید: «نیمه شب بود. من هم آن زمان حامله بودم و با خودم می گفتم هیچ راهی وجود ندارد این موقع شب با این شرایط من بلند شوم و به استودیو بروم.» ولی در نهایت شوهرش کرتیس امی او را راضی به رفتن می کند. او بعدا درباره متن آهنگ می گوید: «متن آهنگ را خواندم و دیدم نوشته تجاوز، قتل، به میک گفتم عزیزم مطمئنی من باید این بخش از آهنگ را بخوانم؟ او فقط می خندید!» در هر صورت، نتیجه کار فوق العاده بود. 

پناهم بده به تحسین برانگیزترین آهنگ این آلبوم تبدیل شد. نشریه اینترنشنال تایمز درباره این آهنگ نوشت: «استونز به هوشمندانه ترین شکل ممکن این صداهای قدرتمند را با هم ترکیب کرده اند.» نیوزویک هم در نقد خود به این مساله اشاره کرد که: «این آهنگ هیجان انگیز، کنایی، بسیار قدرتمند و دارای نوعی پرده دری افسار گسیخته مخصوص این دهه شوم است.» آلبرت گلدمن منتقد درباره این آهنگ گفته است: «یک آهنگ راک بسیار دوست داشتنی است. یک آهنگ جریان ساز که آن قدر خودش را تکرار می کند تا در نهایت وارد قلب و روح شما می شود.»

منبع: Open Culture / Team Rock

***

ترجمه متن آهنگ پناهم بده:

یک طوفان 

زندگی امروز مرا تهدید می کند

اگر پناهی پیدا نکنم

ناپدید می شوم

جنگ، بچه ها، اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

جنگ، بچه ها، اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

آتش را ببین که 

امروز در خیابان های ما  می چرخد

مثل یک فرش سرخ رنگ می سوزاند

این گاو وحشی تو را گیج کرده است

تجاوز، قتل!

اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

تجاوز، قتل!

اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

تجاوز، قتل!

اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

سیل 

زندگی امروز مرا تهدید می کند

پناه بده، پناهم بده

یا ناپدید می شوم

جنگ، بچه ها، اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

اوضاع آشفته است

خواهر بگذار به تو بگویم که عشق، تنها مرهمی بر دردهاست

تنها مرهمی بر دردهاست

تنها مرهمی بر دردهاست

تنها مرهمی بر دردهاست

مرهمی بر دردها، مرهمی بر دردها

***

این آهنگ را بشنوید:

2
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Mohammad
مهمان
Mohammad

شما و سایتتون رو دست ندارید با این نقداتون همیشه دنبالتون میکنم ❤