پاپا یه سبک جدید پیدا کرده – Papa’s Got A Brand New Bag

خواننده: جیمز براون – James Brown

سال: ۱۹۶۵

نگاهی به آهنگ پاپا یه سبک جدید پیدا کرده

نگاهی به آهنگ پاپا یه سبک جدید پیدا کرده

بگ (Bag) اصطلاحی عامیانه است برای شیوه انجام دادن کاری یا سبکی از زندگی. این اصطلاح در دهه‌های ۶۰ به ویژه در میان نوازندگان زیاد استفاده می‌شد.  پاپا یا ماما هم برای خطاب به یک مرد یا زن (شاید بیشتر برای خطاب به افراد مسن‌تر) استفاده می‌شد. در کل معنای عنوان آهنگ مبهم است و کل آهنگ هم به نظر نمی آید معنای عمیقی داشته باشد. مابقی آهنگ هم اسم رقص های مختلفی را ذکر می‌کند.

در این آهنگ جیمز براون در مورد شروع یک بَگ جدید می‌خواند؛ یعنی یک شیوه کاملا متفاوت در موسیقی. او با الهام از چیزی که در کلیسا می‌شنید، این بار موسیقی‌اش را با ضرب آهنگی پایین نوشت و سبک جدیدش را آغاز کرد.

در مارس ۱۹۶۵ پس از اختلافاتی قانونی با کینگ ریکوردز، براون قرارداد جدیدی با این شرکت بست، این بار با درصد بهره مالکانه بالاتر نسبت به قرارداد قبلی و همچنین با شرط داشتن کنترل هنری کامل روی آثار. براون سریعا به استودیویی در شهر شارلوت، کارولینای شمالی رفت و پاپا یه سبک جدید پیدا کرده را برش داد.

سید نیتن مدیر کینگ ریکوردز  یک کپی از این کار را به دی جی فرانکی داد که از سبک جدید براون متنفر بود اما از بازخوردهای آهنگ پس از پخش آن در رادیو شگفت زده شد. وقتی کینگ ریکوردز این آهنگ را به عنوان تک آهنگی منتشر کرد، اسمش ریکوردز که براون حق انتشار برخی از آهنگهایش را به آنها داده بود شکایت کرده و نسخه‌‌ای از موسیقی آهنگ را منتشر کردند.

براون قبلا در همان سال آهنگ مشابهی با عنوان خارج از دید را ضبط کرده بود که بر خلاف قراردادش با کینگ بود. جیمز آلت‌های موسیقی آهنگ را تغییر داد و از عبارتی برای تکرار در آهنگ استفاده کرد که گروهش در اجرای زنده شان خوانده بودند و آن را به عنوان پیشنهاد صلحی به کینگ داد.

آهنگ اصلی حدود هفت دقیقه بود، با گامی آرام تر پیش می‌رفت و بخش آغازین طولانی‌تری داشت. پس از برش آهنگ براون بیشتر مقدمه آهنگ را برداشت، و آهنگ را سریع تر کرد تا برای پخش از رادیوی پاپ مناسب باشد. او آهنگ را به سه بخش تقسیم کرد که بخش دوم آن را می توان در سمت دیگر نوار تک آهنگ اصلی شنید.

نسخه آواز آن در ایالات متحده به جایگاه هشتم جدول رسید. این اولین باری بود که اثر او بین ۱۰ آهنگ اول قرار می گرفت و نقطه تمایزی شد برای جدایی او از موسیقی قدیمی‌اش به سمت صدا و موسیقی بارز جدیدش. شیپورهایی برای تاثیرگذاری ممتد در آهنگ استفاده شده است و صدای براون به خوبی با ترکیب موسیقی های آهنگ هماهنگ است.

براون یک باره این آهنگ را ضبط کرد. نسخه منتشر شده به نظر نمی‌رسید چندان مورد توجه قرار گیرد. اما آنقدر خوب بود که توانست به موفقیت خوبی برسد. براون که هنوز ترانه آهنگ را حفظ نکرده بود آهنگ را از روی کاغذی می خواند، در آغاز ضبط اصلی آهنگ می توان تصور کرد که می گوید «اینجا کلمات زیاد اند».

این آهنگ پس از انتشار حالم خوب است بود که کینگ منتشر کرد و خیلی سریع به پرفروش ترین آهنگ براون تبدیل شد (تا زمانی که زندگی در آمریکا در سال ۱۹۸۵ منتشر شد) و در جایگاه سوم جدول قرار گرفت.

رقصیدن بخشی از نمایش های براون در اجراهایش بود و اغلب در آهنگ هایش به رقص هایی که انجام می‌داد هم اشاره می‌کرد. رقص هایی که در این آهنگ می‌شنویم، جرک فلای و مانکی، مشت پتیتو، الگیتور، تویست و بومرنگ هستند.

این آهنگ جایزه گرمی را برای بهترین آهنگ آر اند بی در ۱۹۶۵ دریافت کرد، همچنین در سال ۱۹۹۹ در تالار مشاهیر گرمی  هم قرار گرفت.

منبع: Song Facts

***

نسخه تصویری آهنگ پاپا یه سبک جدید پیدا کرده:

***

نسخه صوتی آهنگ پاپا یه سبک جدید پیدا کرده:

۳

دیدگاهی بنویسید.

avatar