وقتی مردی عاشق زنی است – When a Man Loves a Woman

خواننده: پرسی اسلج – Percy Sledge

سال: ۱۹۶۶

نگاهی به آهنگ وقتی مردی عاشق زنی است

نگاهی به آهنگ وقتی مردی عاشق زنی است

پرسی اسلج خواننده آر اند بی که صدای طلایی اش طنین بخش آهنگ کلاسیک وقتی مردی عاشق زنی است در سال ۱۹۶۶ شد، در آوریل ۲۰۱۵ در خانه اش در شهر بتون روژ ایالت لوئیزیانا بر اثر سرطان کبد درگذشت. راد استیوارد در سال ۲۰۰۵ در معرفی اسلج به سالن مشاهیر راک اند رول گفت: «وقتی مردی عاشق زنی است یکی از بهترین آهنگ هایی است که تا کنون شنیده باشم. آیا وقتی این مرد آواز می خواند، هر چیزی امکان پذیر می شود؟ قطعا این گونه است.» اسلج آن موقع ۷۴ سال داشت.

در زمین های پنبه بود که اسلج شروع به زمزمه و خواندن ملودی کرد که برای سال ها در سرش می صدا می داد تا اینکه نهایتا در آهنگی به نام وقتی مردی عاشق زنی است نمایان شد. لحن آهنگ بخشی اساسی از اجرای صحنه ای اسلج همراه با گروه قدیمی اش اسکویر کومبو را با خود داشت. اعضای گروه تنها آخر هفته ها اجرا می کردند، اما اسلج تمام وقت به عنوان خدمتکار در بیمارستان آلاباما کار می کرد.

در سال ۱۹۶۵ گروه، اجرایی در دانشگاهی در می سی سی پی داشت. کوین اوی تهیه کننده موسیقی هم آن شب در میان تماشاگران بود و تحت تاثیر وقتی مردی عاشق زنی است قرار گرفت. اوی به اسلج گفته بود: «هر وقت خواستی آهنگی ضبط کنی بیا پیشم، من عاشق این ملودی شدم». اسلج پیشنهاد او را قبول کرد و و آهنگ را با یک گروه موسیقی ضبط کرد که اسپونر الدهام نوازنده ارگ هم عضوی از گروه بود. این نوار توجه جری وکسلر تهیه کننده آتلانتیک رکوردز را به خود جلب کرد که این آهنگ را به عنوان تک آهنگ اسلج در آوریل سال ۱۹۶۶ منتشر کرد.

این آهنگ در جدول صد آهنگ برتر در جایگاه اول قرار گرفت و در اقدامی بسیار سخاوتمندانه اسلج تمامی اعتبار نوشتن ترانه را به دو نفر از هم گروهی هایش کلوین لویس و آندرو رایت بخشید در حالی که بیشتر ترانه را خودش نوشته بود. دهه ها بعد گفت: «بدترین تصمیمی بود که گرفتم اما در کل ناراحت نیستم. فکر می کنم اگر خدا خواست که چنین کاری کنم که کردم و آنچه را بگویم که به آن دو گفتم می توانند آهنگ را داشته باشند، پس این مساله را همان طور که هست رها می کنم و هیچ وقت تغیرش نمی دهم»

اسلج در طول سال های ۱۹۶۰ کارهای موفق دیگری هم داشت همچون گرما و عشقی لطیف، آن مرا مرا نابود کرد، و بازخوانی آهنگ با لطافت عاشقم باش از الویس پرسلی. اما هیچ یک تاثیرگذاری وقتی مردی عاشق زنی است را نداشت. او می گفت:«تمامی آهنگ هایم پاسخی هستند ّبه این آهنگم. این آهنگ پدربزرگی است برای تمامی آهنگایم، رئیسی برای تمامی آهنگ هایم. احترم زیادی برای این آهنگ قائل هستم. و همیشه خواهم داشت.»

اسلج دهه ها در این مسیر پیش رفت، و گاهی آلبوم جدیدی منتشر می کرد. مردی عاشق زنی است در ۱۹۹۱ زندگی دوباره ای یافت، وقتی که مایکل بولتون آن را به آهنگ پرفروش دیگری تبدیل کرد. در ۲۰۰۵ اسلج نامش در تالار مشاهیر راک اند رول قرار گرفت. اسلج آن روز گفت:« خدا می داند که آهنگ هایم را از ته قلبم می خواندم، با نهایت عشقی که می  توانستم به شما تقدیم کنم»

منبع: Rolling Stone

***

ترجمه آهنگ وقتی مردی عاشق زنی است:

وقتی مردی عاشق زنیه

نمیتونه ذهنشو رو هیچ چیز دیگه ای نگه داره

جهان رو می ده

به خاطر چیز با ارزشی که به دست آورده

اگه او (زن) بد باشه، او (مرد) نمیتونه ببینه

او(زن) ممکن نیست کار اشتباهی بکنه

به بهترین دوستش پشت میکنه

اگه او (دوستش) از او (معشوقش) بد بگه

وقتی مردی عاشق زنیه

آخرین سکه (ده سنتی) شو خرج میکنه

سعی میکنه اون چیزی رو که نیاز داره نگه داره

تمام راحتی و آسایشش رو رها می کنه

بیرون زیر بارون میخوابه

اگه او (زن) بگه این راهشه و باید اینجور باشه

خوب، این مرد عاشق یه زنیه

من هرچی که داشتم به تو دادم

تا عشق با ارزش تو رو نگه دارم

دلبر، لطفا با من بد تا نکن

وقتی مردی عاشق زنیه

در اعماق روحش

او (زن) میتونه رنجی رو براش ایجاد کنه

اگه او (زن) اونو مثل احمقی بازی بده

او (مرد) آخرین نفریه که می فهمه

چشمان عاشق نمی تونه ببینه

وقتی مردی عاشق زنیه

او (مرد) نمی تونه کار اشتباهی بکنه

او هیچ وقت نمیتونه با دختر دیگه ای باشه

آره، وقتی مردی عاشق زنیه

من دقیق می دونم چه حسی داره

آخه  دلبر، دلبر، دلبر، تو دنیای منی

وقتی مردی عاشق زنیه

***

نسخه تصویری آهنگ وقتی مردی عاشق زنی است:

نسخه صوتی آهنگ وقتی مردی عاشق زنی است:

دیدگاهی بنویسید.

avatar