همدردی با شیطان – Sympathy for the Devil

گروه: رولینگ استونز –  The Rolling Stones

سال انتشار: ۱۹۶۸

نگاهی به آهنگ همدردی با شیطان

نقد آهنگ همدردی با شیطان

اولین چیزی که هنگام شنیدن همدردی با شیطان به آن پی می برید این است که این اثر چه قدر با بقیه آهنگ های راک متفاوت است. در دورانی که محتوای آهنگ ها معمولا درباره ارتباطات عاشقانه و شهوت رانی بود و کم تر به خود موسیقی و مقوله های فلسفی تر پرداخته می شد، با آهنگی طرف می شویم که از زبان بعل اذباب (یکی از القاب ابلیس) روایت می شود. همدردی با شیطان هم از نظر ترانه هم از نظر موسیقی، کلاس کاملا متفاوتی دارد. 

به همین ترتیب، سازهایی که برای این آهنگ به کار گرفته شده برای یک آهنگ راک کمی غیرمعمول است. بیش تر صدای سازهایی مثل پرکاشن، درام و ماراکا (نوعی جغجغه سرخ پوستی) را می شنویم و نوعی ریتم سامبا در جریان است. گیتار نقش چندانی ندارد. این گیتار الکتریک و پیانو هستند که آهنگ را پیش می برند. در این آهنگ گیتار الکتریک وظیفه گیتار ریتم را برعهده دارد.

دیگر ویژگی نامتعارف این آهنگ، نحوه تکامل و پیشرفت آن از ابتدا تا پایان است. آهنگ های راک معمولا سعی می کنند همان سازهایی که در یک ورس به کار رفته است را دوباره در فرصت های بعدی تکرار کنند. اما این آهنگ روش متفاوتی دارد. هربار سازها و صداهای بیش تری اضافه می شود. 

بد نیست نگاهی هم به متن ترانه بیاندازیم. این آهنگ درباره چیست؟ به نظر می رسد شیطان می خواهد ثابت کند از نظر شرارت و پستی، تفاوتی با انسان ها ندارد. او اعلام می کند که هر انسانی می تواند یک جنایتکار باشد، انسان ها بودند که کندی را کشتند. پس چه فرقی بین من و شما وجود دارد؟ همه یک جور هستیم. 

اما این ترانه به تدریج محتوای عمیق تری به خود می گیرد. این هم یکی از نقشه های شیطان است، او می خواهد با قرار دادن شما در مرز بین خیر و شر و واقعیت و خیال، شما را گیج کند. ترانه می گوید که شیطان ممکن است در قالب یک جنتلمن ظاهر شود، «مردی ثروتمند و خوش سلیقه»، ممکن است مودب و یکی از اعضاء محترم جامعه باشد که با کلماتش شما را جذب می کند، «اجازه بدهید خودم رو معرفی کنم»، «از دیدن شما خوشحال شدم». ولی در کنار این مسائل، آهنگ سعی می کند بدترین و شرورانه ترین اقدامات بشر را هم ذکر کند. از به صلیب کشیدن عیسی مسیح گرفته تا ترور رابرت کندی، جنگ های صلیبی و انقلاب روسیه. پس آهنگ به صورت غیرمستقیم اعلام می کند که نباید اشتباه کنید: واقعا شیطان در این دنیا وجود دارد.

سپس شیطان سعی می کند به شکلی ترسناک به خودش اشاره کند: «امیدوارم حدس زده باشی کی هستم، ولی اگه گیج شدی اینم بخشی از بازی منه.» کم کم شنونده متوجه می شود که در حال شنیدن صحبت های شیطان است نه میک جگر، خواننده گروه رولینگ استونز.  در سراسر آهنگ مرز بین واقعیت و خیال و خیر و شر بارها محو می شود. به مسیح اشاره می شود، ولی تنها در مورد رنج های او صحبت نمی شود، بلکه ترانه از لحظه ای که او دچار تردید شد هم یاد می کند. شیطان در این آهنگ اعلام می کند که نه تنها باعث شکنجه پسر خدا شد، بلکه حتی کاری کرد که پیلاطس (حاکم یهودا که حکم تصلیب مسیح را صادر کرد)، به سرنوشتی دردناک دچار شود. او در پایان به شنونده ها هم هشدار می دهد که عمر خود را تلف می کنند. 

آهنگ در جای دیگری می گوید: «من با غرور به پادشاهان و ملکه های شما نگاه می کردم که ده ها سال بر سر بت های دروغین با هم مبارزه می کردند.» مسلم است که جگر به دنبال به چالش کشیدن مسیحیت نیست. شیطان تنها یک نماد است، تجسمی از شر. او می خواهد نحوه عملکرد شرارت را در جهان نشان دهد. همدردی با شیطان می خواهد بگوید که در دنیا شر وجود دارد و ما باید مواظب باشیم، چرا که شیطان به اشکال مختلفی ظاهر می شود. همان افرادی که به دنبال فریب ما هستند هم می توانند شیطان باشند. 

منبع: Reason To Rock

***

این آهنگ را بشنوید: 

دیدگاهی بنویسید.

avatar