هرج و مرج در بریتانیا – .Anarchy in the U.K

گروه: سک*س پیستولز 

سال: ۱۹۷۶

نگاهی به آهنگ هرج و مرج در بریتانیا

نگاهی به آهنگ هرج و مرج در بریتانیا

در فرهنگ لغت، هرج و مرج به این صورت تعریف شده است: 

«یک وضعیت آشفته که در اثر فقدان یا نبود قانون و یا دیگر سیستم های کنترل کننده به وجود می آید.» 

این دقیقا همان پیامی بود که گروه انگلیسی سک*س پیستولز در انگلستان محافظه کار آن دوران می خواست به گوش مردم برساند: ترس، آشوب و بلوا. این گروه بریتانیایی عملا بر ضد حاکمیت رسمی کشور فعالیت می کرد. موسیقی پانک در آن دوران به اوج خود رسیده بود و به گونه موسیقی مورد علاقه جوانانی تبدیل شده بود که از اداره بریتانیا توسط خانواده سلطنتی خسته شده بودند. 

هرج و مرج در بریتانیا یکی از کارهای مطرح این گروه پانک راک است. این اولین تک آهنگ گروه بود که بعدا به آلبوم بعدی آن ها هم اضافه شد. آلبومی که البته یک سال بعد منتشر شد. دلیل این تاخیر نگرانی بابت انتشار آن بود. بسیاری از فروشگاه هایی که آهنگ هرج و مرج در بریتانیا را می شنیدند، حتی از فروش آن هم خودداری می کردند. 

مالکوم مک لارن، سرپرست گروه، از اعضاء گروه خواست که از این آلبوم پشتیبانی کنند و آن را به مرحله انتشار برسانند. او عمدا چنین آهنگ های جنجالی را در یک آلبوم گرد هم آورده بود. او می دانست کمی بعد از پس این مشکلات عبور می کنند و رسانه ها توجه خود را روی آن ها معطوف می کنند. او دقیقا می دانست چه کار می کند. این که در آهنگ، خواننده ای مانند جان راتن داشته باشی که فریاد می زند یک «هرج و مرج طلب» است و اعتقادات سنتی بخش عمده ای از جامعه را زیر سوال می برد، قطعا مساله ای بود که جنجال به پا می کرد. 

در آهنگ، اشاره های فراوانی به گروه های سیاسی مختلفی از سراسر جهان می شود. در زیر چند نمونه به عنوان مثال ذکر شده است: 

MPLA: یک گروه سیاسی در آنگولا

UDA: وفاداران بریتانیا که در درگیری های ایرلند شمالی حضور داشتند. این گروه طرف دار بریتانیا بودند و با ایده شکل گیری یک جمهوری ایرلند متحد مخالف بودند. 

IRA: ارتش جمهوری خواه ایرلند که برعکس گروه بالا، مخالف بریتانیا و در فکر تشکیل یک جمهوری ایرلند متحد بودند. 

متن آهنگ هرج و مرج در بریتانیا، یک مفهوم عمدتا احساسی و خشونت طلب از هرج و مرج را ارائه می دهد و نشان دهنده حس خشم، سردرگمی، بی قراری، ناکارآمدی اقتصادی و انزوای اجتماعی فراگیری است که در اواسط دهه ۱۹۷۰، در میان نسلی از جوانان محروم بریتانیایی حس می شد که وضعیت اقتصادی نابه سامانی داشتند. مک لارن در جایی گفته است: «این آهنگ به دنبال فراخواندن آن دسته از بچه ها به میدان مبارزه بود که معتقد بودند دارند راک اند رول را از آن ها می گیرند. این آهنگ اعلامیه ای بود برای تاکید بر قوانین شخصی و اعلام استقلال کامل از دیگران.» 

گلن متلاک، گیتار بیس گروه درباره این آهنگ گفته است: «همه چیز آن سرجایش بود. جزو آن لحظات نادری است که به یک باره ثبت می شوند. بیس آن بد نیست! ولی کمی غیرمعمول به نظر می رسد.»

استیو جونز گیتاریست هم در جایی گفته است اولین بار وقتی مطمئن شد این گروه در مسیر درستی قرار دارد، هنگام تولید آهنگ هرج و مرج در بریتانیا بوداو در ادامه می گوید: «ما ریف را داشتیم، راتن در گوشه ای داشت ترانه را می نوشت و مک لارن هم روی آن کار می کرد. آن موقع بود که احساس کردم واقعا داریم کار مهمی انجام می دهیم.» 

در حالی که عده ای معتقدند این آهنگ واقعا به دنبال جنگ طلبی و برپا کردن هرج و مرج است، عده ای دیگر هم معتقدند هرج و مرج در بریتانیا آهنگی هجوآلود و کنایه آمیز است و به دنبال تمسخر اخلاقیات و فلسفه ای است که در طول تاریخ، همواره برای مردم باارزش بوده است. 

با این حال، حتی همین الان هم هرج و مرج در بریتانیا را نماد شورش و یاغی گری و بی اهمیتی به همه چیز می دانند. این چیزی است که در متن آهنگ هم به وضوح دیده می شود. این آهنگ در رتبه پنجاه و ششم پانصد آهنگ برتر تمام دوران نشریه رولینگ استون قرار دارد. 

منبع: Words in the Bucket / Song Facts

***

نسخه تصویری آهنگ هرج و مرج در بریتانیا همراه با متن ترانه: 

***

دیدگاهی بنویسید.

avatar