هتل دل شکستگان – Heartbreak Hotel

خواننده: الویس پریسلی – Elvis Presley

ترانه سرا: مئی بورن آختون، تامی دوردن، الویس پریسلی

سال: ۱۹۵۶

نگاهی به آهنگ هتل دل شکستگان

نگاهی به آهنگ هتل دل شکستگان

یک متن خودکشی به الهامی برای این آهنگ الویس پریسلی تبدیل شد، آهنگی که میلیون ها نسخه از آن فروخته شد.

گیتاریست و نوازنده استودیویی، تامی دورن مطلبی در روزنامه در مورد مردی می خواند که خودکشی کرده و قبل از خودکشی نامه ای به جا گذاشته بود. در نامه نوشته بود: «من در خیابان تنهایی قدم می زنم»

دورن روزنامه را برای دوست و همکار ترانه نویسش اش مئی بورن آختون می آورد. آختون ۴۱ ساله معلم انگلیسی دبیرستان بود که به عنوان روزنامه نگار و ترانه نویس به خوبی درخشیده بود، او در سال های ۵۰ همراه با هنرمندانی همچون پری کومو و ارنست تاب چند اثر قابل توجهی را منتشر کرده بود. در اواخر سال ۱۹۵۵ او به صورت نیمه وقت به عنوان منشی روابط عمومی مدیربرنامه های الویس، کلنل تام پارکر مشغول به فعالیت شد. وقتی که مئی برای اولین بار الویس را دید، حس کرد الویس همه چیز برای ستاره شدن را دارد جز یک آهنگ مشهور. به الویس قول داد و گفت: « تو به یک آهنگ با فروش میلیونی نیاز داری و من آن را برایت خواهم نوشت».

وقتی که آختون و دورن در مورد چگونگی تبدیل این خبر روزنامه به یک آهنگ بحث می کردند، آختون پیشنهاد داد که در انتهای خیابان تنهایی یک هتل دل شکستگان باشد. با این جرقه از الهام، آن دو شروع کردند و نوشتن ترانه را پیش گرفتند. تصویری از مکانی را ترسیم کردند که «عاشقان دل شکسته غم و اندوهشان را گریه می کنند» و «پذیرش هتل سیاه پوشیده است»، آن ها سعی کردند که با کلماتی معدود حس و حالی را منتقل کنند که هم عاشقانه و هم سوگوارانه باشد.

با این که این دو، نویسنده ترانه بودند، اسم الویس هم به عنوان سومین نویسنده در ضبط نهایی اثر آمده است. تصور می شود که کلونل اغلب اصرار داشته برای امکان ایجاد برش در آهنگ ها، الویس اعتبار همکاری در نوشتن ترانه ها را داشته باشد. اما سال ها بعد آختون گفت که این مشارکت او در ترانه نویسی، قول او به الویس بوده تا از این راه به او کمک کند برای والدینش در فلوریدا خانه ای بخرد.

آختون نسخه آزمایشی آهنگ را برای الویس وقتی که در حال رانندگی بود پخش کرد. الویس هم هیجان زده گفت «وای مئی دوباره پخشش کن». او فورا این آهنگ را به رپورتوار (لیست آهنگ هایی که برای کنسرت آماده می کنند) اضافه کرد، یک سطر از ترانه را هم از «اونا تمنای مردن دارن» به «اونا ممکنه بمیرن» تغییر داد.

در دهم ژانویه سال ۱۹۵۶ دو روز پس از تولد ۲۱ سالگی اش، الویس اولین لوح ۵ دقیقه ای اش را در اسوتدیوی آر سی ای در نشویل ضبط کرد. آهنگ هتل دل شکستگان هم یکی از این آهنگ ها بود. استیو شلز تهیه کننده و باب فری هم مهندس صدا بود. گروه با همراهی اسکاتی مور گیتاریست، بیل بلک نوازنده بیس، دی جی فونتانا نوازنده درام، شت آتکینز نوازنده گیتار، فلوید کرامر نوازنده پیانو بود و گروه همخوان جوردانیرز هم در کنار آن ها بودند. فضایی از پژواک ایجاد شده با ضربه های درام فونتانا و گیتار مور حس یاسی به آهنگ می بخشید که به خوبی هماهنگ با صدای دلگیر الویس بود.

این آهنگ غمگین بسیار متفاوت بود از تمام کارهایی که الویس قبلا در سان رکوردز ضبط کرده بود. وقتی که رئیس ناشر قبلی کارهایش سام فیلیپس در مورد نشویل شنید، آن را کار ناموفقی خواند.

حاضرین اتاق جلسه آر سی ای رکوردز در نیویورک هم نظر مشابهی داشتند. استیو شلز تهیه کننده در باره این روز گفته است: «به من گفتند که این آهنگ شبیه هیچ چیز نیست، شباهتی به کارهای ضبط شده قبلی اش ندارد، و من بهتر است آن را منتشر نکنم، برگردم و از اول آن را ضبط کنم».

ولی الویس مطمئن بود آهنگ مشکلی ندارد و دقیقا همان چیزی است که او را به سوی دوره ای بزرگتر پرتاب خواهد کرد. آهنگ در ۲۷ ژانویه ۱۹۵۶ منتشر شد، الویس برای اولین بار در برنامه زنده دورسی برادرز حضور یافت. در طول چند ماه شش بار در این برنامه حاضر شد و در سه برنامه هتل دل شکستگان را اجرا کرد. در سوم آوریل در برنامه میلتن برل هم این آهنگ را خواند. دو هفته بعد، به لطف حضور او در محیط جدید تلویزیون، الویس به اولین آهنگ پرفروشش دست یافت. تک آهنگ پاپی که در جدول آهنگ های پاپ در جایگاه اول قرار گرفت. در جدول آهنگ های کانتری هم در صدر قرار گرفت و یکی از ۵ آهنگ برتر آر اند بی هم شد.

منبع: Performing Song Writer

***

ترجمه ترانه هتل دل شکستگان

خوب، از وقتی که دلبرم منو ترک کرد

خوب، یه جای جدید برای زندگی پیدا کردم

خوب، ته خیابون تنهایی

در هتل دل شکستگان

هرجا که باشم، خیلی تنها خواهم بود، دلبر

خوب، خیلی تنهام

انقدر تنها خواهم بود که ممکنه بمیرم

با اینکه همیشه اونجا شلوغه

بازم میتونی جایی پیدا کنی

برای عاشقان دل شکسته

تا با غم و غصه شون گریه کنن

و انقدر، جایی که انقدر تنها باشن، دلبر

خوب، خیلی تنهان

انقدر تنهان که ممکنه بمیرن

حالا، زنگ به صدا درمیاد، اشکها جاری میشن

پذیرش سیاه پوشیده

خوب، خیلی وقته که تو خیابون تنهایی هستن

خوب، اونا هیچوقت، هیچوقت پشت سرشونو نگا نمیکنن

و اونا خیلی، اونا خیلی تنها خواهند بود، دلبر

خوب، خیلی تنهان

اونقدر تنهان که ممکنه بمیرن

خوب الان، اگه دلبرت ترکت کنه

و تو هم داستان غم انگیزی برای تعریف کردن داشته باشی

فقط برو تو خیابون تنهایی قدمی بزن

برو به هتل دل شکستگان

و تو خواهی بود، تو خواهی بود، تو خیلی تنها خواهی بود، دلبر

تو خیلی تنها خواهی بود

انقد تنها خواهی بود که ممکنه بمیری

خوب با اینکه همیشه شلوغه

بازم میتونی جایی رو پیدا کنی

برای عاشقان دل شکسته

تا اونجا با غصه هاشون گریه کنن

اونا خیلی، اونا خیلی تنها خواهند بود، دلبر

خیلی تنهان

انقد تنهان که ممکنه بمیرن

***

نسخه تصویری آهنگ هتل دل شکستگان همراه با متن ترانه:

نسخه صوتی آهنگ هتل دل شکستگان:

دیدگاهی بنویسید.

avatar