نسل من – My Generation
گروه: د هو – The Who
سبک: راک، هارد راک، پاور پاپ – Rock , Hard Rock , Power Pop
سال انتشار: ۱۹۶۵

نگاهی به آهنگ نسل من

نگاهی به آهنگ نسل من

تصور می شود که پیت تاونزند، گیتاریست گروه د هو، آهنگ انقلابی نسل من (که بزرگ تر ها و نسل های قبلی را به باد انتقاد می گیرد) را در نوزدهم ماه مه سال ۱۹۶۵ و در جشن تولد بیست سالگی خود نوشته است، آن هم در حالی که برای حضور در یک برنامه تلویزیونی سوار قطار لندن به ساوتهمپتون شده بود. در ابتدا اصلا قرار نبود این آهنگ؛ شورش نسل جوان بر علیه والدین و دیگر افراد مسن تر جامعه باشد. این آهنگ در ابتدا یک بلوز به سبک کارهای جیمی رید بود و ترس های تاونزند از ورود به دوره بزرگسالی را به تصویر می کشید که برای او در شرف وقوع بود. این مساله در این بخش کلیدی از ترانه به وضوح مشخص است: «امیدوارم قبل از این که پیر بشم، بمیرم.» تاونزند در گفتگویی که سال ۱۹۸۷ با مجله رولینگ استون داشت، درباره این آهنگ گفته بود: «نسل من بیش تر درباره یک تلاش بود، تلاش برای پیدا کردن جایگاه خود در جامعه. آن زمان کاملا سرگشته بودم. گروه موسیقی مان هم خیلی تازه کار بود. تصور می کردیم دوره کاری این گروه عمر چندانی نخواهد داشت.» اما نسل من به برگ برنده گروه د هو تبدیل شد و با همین آهنگ، آن ها به یک گروه افسانه ای تبدیل شدند. این اولین آهنگ آن ها بود که به جدول پنج آهنگ برتر بریتانیا راه پیدا می کرد و به یک فریاد مبارزه طلبانه از جانب تمام یاغی های نسل جوان تبدیل شد. به کمک همین آهنگ بود که تاونزند به عنوان یک ترانه سرای نترس و فوق العاده، جایگاه خود را تثبیت کرد. نسل من پیش از آن که آماده عرضه شود، تا چندین ماه به طور مرتب تنظیم و ضبط دوباره می شد. تا این که بالاخره سیزده اکتبر ۱۹۶۵، بعد از دو بار اجرا، گروه در مورد این آهنگ به توافق رسید. 

یکی از معروف ترین ویژگی های این آهنگ، لکنت زبانی است که راجر دالتری خواننده گروه، هنگام ادای بعضی کلمات به کار برده است. برای مثال در جایی از آهنگ می گوید: «دارم درباره ن…ن…ن…نسلم حرف می زنم» درباره دلیل استفاده از چنین تمهیدی صحبت های زیادی مطرح شده است. عده ای معقتدند این لکنت زبان نشان دهنده میزان خشم و احساسات نسلی بود که با مشکلات زیادی مواجه بود. کلام منقطع و نامشخص دالتری نشان دهنده درماندگی شخصی بود که اطرافیانش متوجه معنای صحبت هایش نمی شدند. شاید هم با این کار داشت افراد بزرگسال تری را به سخره می گرفت که تصور می کردند نسل جوان تر احمق و کندذهن هستند. اما جدا از همه این ها، آن طور که خود دالتری گفته است، ایده اصلی کار خیلی ساده تر از این حرفا به ذهن شان رسیده است. او در استودیو هنگامی که مشغول تمرین متن ترانه بود، در تلفظ کامل برخی کلمات دچار مشکل می شد. بقیه اعضای گروه از این ایده خوششان آمد و آن را در آهنگ اصلی هم پیاده سازی کردند. 

شاید انگیزه اصلی تاونزند برای نوشتن چنین آهنگی سطحی باشد، یا ایده استفاده از لکنت زبان که دالتری به کار برده خیلی اتفاقی به ذهنشان رسیده باشد. اما ثمره کار، اهنگی شد که نسل جوان را دیوانه خود کرد. نسل من یک اعلامیه پرهیجان و انفجاری بود که نفرت یک نسل از گذر عمر و دیگر مشخصه های مرتبط با آن را فریاد می زد. 

با شنیدن این آهنگ متوجه می شوید که چرا بزرگ تر ها از موسیقی راک اند رول متنفرند. از نظر آن ها، این آهنگ به تحقیر ارزش های سنتی، بی احترامی به زندگی و به سخره گرفتن تجربه و عقلانیتی می پردازد که گذر عمر با خود به همراه می آورد. ولی هرچه قدر که افراد بزرگسال از این آهنگ متنفر بودند، جوان ها آن را می پرستیدند. نسل من خیلی سریع به یکی از بهترین آهنگ های تمام دوران تبدیل شد، ماه ها در جدول پرفروش ها قرار داشت و به تالار افتخارات گرمی هم راه یافت. بعد از گذشت چندین دهه، بازمانده های گروه د هو همچنان این آهنگ را در تمام کنسرت های خود اجرا می کنند، اجراهای آن ها این بار با گرما و خردمندی دوران کهنسالی آمیخته شده است. 

منبع: Rolling StoneShmoop

این آهنگ را اینجا می توانید بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar