مردم آماده شوید – People Get Ready

گروه: ایمپرشنز – Impressions

ترانه سرا: کورتیس می‌فیلد – Curtis Mayfield

سال: ۱۹۶۵

نگاهی به آهنگ مردم آماده شوید

نگاهی به آهنگ مردم آماده شوید

به ندرت آهنگی آن‌قدر در دل تاریخ فرو می رود که این حضور ماندگارش در تاریخ علاوه بر دارا بودن یکی از بهترین ترانه های تمامی دوران ها، چنان وسعتی در پیام و ترانه ‌اش داشته باشد که بتواند تقریباً توجه هر کسی را جلب کند. اما این چیزی است که در مورد مردم آماده شوید آهنگ گروه ایمپرشنز در سال ۱۹۶۵ صادق است. ترانه این آهنگ را خواننده اصلی گروه کورتیس می‌فیلد نوشته بود. با گذشت نزدیک به نیم قرن هنوز این آهنگ ضبط شده و در ژانرهای مختلف اجرا می شود.

مردم آماده شوید آهنگی است درباره‌ی سوار شدن بر قطاری برای رسیدن به زندگی پس از مرگ (طبق آیین مسیحیت) بدون اینکه مستقیماً اشاره‌ای به اسم خدا یا مسیح شده باشد. حسی شبیه به آهنگی دارد که عامدانه و با منظور قبلی ساخته نشده باشد ولی در دوره ای تحت تاثیر الهام هایی سروده باشند. مردم آماده شوید در آلبومی با همین نام در زمانی از ناآرامی های مدنی آمریکا منتشر شد، وقتی که کشور در آشفتگی حول ارتباطات نژادی و جنگ ویتنام قرار داشت. همین زمان بود که می‌فیلد شروع به ارائه کارش در این دوره و وضعیت اجتماعی کرد.

می‌فیلد تحت تأثیر موسیقی کلیسا و مادربزرگش (که موعظه گر بود) خوانندگی حرفه‌ای را در نوجوانی آغاز کرد،‌ کار او می‌تواند تفسیر و تعبیری باشد از آن چه موسیقی سول شیکاگو خوانده می شد، در مقابل آن چه بری گوردی در شهر دیترویت در آن زمان می ساخت. در مصاحبه‌ای با تری گروس در ان‌پی‌آر در سال ۱۹۹۳،‌ می‌فیلد در مرود انگیزه‌ای روحی صحبت کرد که او را به سمت نوشتن مردم آماده شوید سوق داده بود. او گفت: « من چند آهنگ گاسپل نوشته بودم،‌ آهنگ هایی که به عنوان گاسپل به آن نگاه می شود، من این آهنگ ها را چیزی الهام بخش تر می دانم،‌ مواردی همچون مردم آماده شوید. این نمونه کاملی است از آنچه من باور دارم که در ناخودآگاهم قرار گرفته است، به خاطر موعظه های مادربزگم و کشیشانی که سخنانشان بازتابی از انجیل بودند.»

مردم آماده شوید جایزه تالار مشاهیر گرمی را در سال ۱۹۹۸ دریافت کرد. این اولین سال شروع نمایش ارزش‌هایش بود. این آهنگ توسط ده‌ها هنرمند دیگر همچون باب دیلن، آلیشا کیز، گروه اگزایل، متیاهو اجرا شد. جف بک گیتاریست هم که یکی از طرفداران این آهنگ است با راد استوارت، جاس استون، استینگ، راجر تیلور، به ضبط یا اجرای این آهنگ پرداخته است.

علاوه بر صدای روح نواز و توانایی ترانه نویسی اش، می‌فیلد به عنوان یک گیتاریست نیز بسیار مورد توجه بود. سبک گیتار نوازی اش در مردم آماده شوید را می‌توان در کارهای بعدی افراد مشهوری همچون جیمی هندریکس و آموس گارت شنید. می‌فیلد با ضبط هایی همچون آلبوم سوپر فلای، در مسیری از موفقیت در تک نوازی پا گذاشت، و به عنوان یکی از هم عصران کاروین گی و استیوی واندر در میان نمایندگان سبک دهه ۷۰ موسیقی سول قرار گرفت که مخاطبان سفید پوست بسیاری داشتند. می‌فیلد در سال ۱۹۹۰ بر اثر سانحه ای حین اجرایی در فضای باز، تجهیزات نورپردازی رویش افتاد و از ناحیه گردن به پایین فلج شد. پس از آن با آن که نمی‌توانست گیتار بزند، کار سرودن و خواندن را ادامه داد. در سال ۱۹۹۰ نامش در لیست ترانه نویسان تالار مشاهیر قرار گرفت. سال ۱۹۹۹ در سن ۵۷ سالگی درگذشت. ولی مردم آماده باشید هنوز زنده است.

ریک مور

منبع: American Song Writer

متن ترانه:

مردم آماده باشید، قطاری دارد می‌آید
نیازی به بارو بنه سفر نیست، تنها سوار شوید
تمام آنچه نیاز دارید ایمان است، تا صدای موتور (موتورِ قطار) را بشنوید
نیازی به بلیط نیست، تنها خدا را سپاس گویید

پس مردم آماده شوید، برای قطار به مسیر جردن
ساحل به ساحل مسافران را سوار می کند
ایمان همان کلید است، درها را بگشایید و سوار شوید
شانس و امید برای همه هست، از میان آنان که بیشتر عشق ورزدیدند

جایی آنجا برای ناامید گنه کار نیست
کسانی که تمامی بشریت را آزار می دهند، تنها برای نجات خویش، اکنون مرا باور کن
دلت بسوزد به حال آنان که شانسشان باریک و باریک تر می‌شود
چون جایی برای پنهان شدن نیست، در محضر عرش این پادشاه

پس مردم آماده باشید قطاری دارد می‌آید
نیازی به بارو بنه سفر نیست، تنها سوار شوید
تمام آنچه نیاز دارید ایمان است، تا صدای موتور (موتورِ قطار) را بشنوید
نیازی به بلیط نیست، تنها خدا را سپاس گویید

این آهنگ را بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar