۵ (۱۰۰%) ۱ vote

لیلا – Layla

گروه: درک اند د دامینوز –  Derek and the Dominos

سال انتشار: ۱۹۷۰

نگاهی به آهنگ لیلا

نگاهی به آهنگ لیلا

آهنگ لیلا که اریک کلپتون آن را خلق کرده است، با آن ریف ابتدایی فوق العاده که کسی در آن زمان نظیرش را ندیده بود، خیلی سریع شاهکار بودن خود را به اثبات رساند. این آهنگ در اصل اعلان آشکار عشق کلپتون نسبت به پتی بوید بود (پتی بوید مدل معروف انگلیسی بود که در آن زمان، به صورت هم زمان با کلپتون و جرج هریسون، از اعضاء گروه بیتلز وارد رابطه عاشقانه شده بود). گفته می شود این آهنگ، نشان دهنده میزان درماندگی این گیتاریست از عشقی بود که نسبت به همسر جرج هریسون، بهترین دوستش داشت. 

لیلا، تو منو به زانو درآوردی.

لیلا، التماست می کنم عزیزم، خواهش می کنم

لیلا، عزیزم نمی خوای ذهن آشفته منو آروم کنی؟

نکته جالب در مورد پتی بوید این است که او نه تنها منبع الهام کلپتون برای خلق این آهنگ شد، بلکه هم چنین آهنگ های چیزی از جرج هریسون و امشب فوق العاده از کلپتون هم به یاد او نوشته شده اند. حتی تا جایی که به خاطر می آورم، عشق قدیمی کلپتون هم از بوید تاثیر گرفته است. 

در آن زمان، عشق کلپتون به بوید او را به مرز جنون کشانده بود. به همین دلیل در این آهنگ بوید نام لیلا را انتخاب کرد، نامی که از لیلی و مجنون، مجموعه شعر نظامی گنجوی، شاعر ایرانی انتخاب کرده بود. مصرف شدید مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی باعث شده بود شدت احساسات این گیتاریست دوچندان شود. بابی ویتلاک، نوازنده کیبرد گروه بعدا اعلام کرد که آن زمان اکثر اوقات کلپتن به این صورت سپری می شد: کوکائین، هروئین، و مقادیری هم جانی واکر (یک شرکت معتبر تولیدکننده ویسکی مرغوب). 

این آهنگ به یک موفقیت عظیم تبدیل شد، هم برای خود کلپتون (دیگر هیچ وقت آهنگی به این خوبی ننوشت)، و هم برای مجموعه ای از قهرمانانی که معمولا در حاشیه قرار می گرفتند. از جمله این قهرمانان عبارتند از: جیم گوردن، درامر گروه که کودا ( پاساژی است که یک قطعهٔ موسیقی یا یک موومان را به پایان برده و جمع‌بندی می‌کند) پیانو فوق العاده این آهنگ را نوشته است؛ دواین آلمن که ریف معرکه کار را اجرا کرد و باعث شد این آهنگ به چیزی فراتر از تصنیف آرامی تبدیل شود که در ابتدا بود. اما کسی که بیش ترین نقش را داشت و کم تر از همه مورد توجه قرار گرفت، تام داود تهیه کننده بود. 

داود در ابتدا یک فیزیکدان بود که در پروژه منهتن هم فعالیت کرده بود. این پروژه همان برنامه تولید بمب اتم بود که ایالات متحده طی جنگ جهانی دوم دنبال می کرد. او بعدا به سراغ تولید آهنگ و مهندسی صدا رفت و از سال ۱۹۵۰ با تهیه آثاری از ایلین بارتن، جان کلترین، چارلی پارکر، تلونیس مانک و ری چارلز، مسیر موسیقی مدرن را برای همیشه دچار تغییر کرد.  داود که سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت، یکی از پیشرویان استفاده از فرآیند ضبط چند مجرایی بود (ضبط از چند منبع صوتی مختلف) و به همین دلیل تاثیر زیادی بر روی موسیقی قرن بیستم گذاشت. 

در دنیای واقعی، کلپتون و پتی بوید بالاخره با هم ازدواج کردند و البته چند سال بعد طلاق گرفتند. اما عشق راوی این آهنگ نسبت به لیلای داستان، تا ابد ادامه خواهد داشت. 

منبع: The Guardian / Rolling Stone

***

ترجمه آهنگ لیلا:

وقتی تنهایی چی کار می کنی

وقتی کسی کنارت نیست

خیلی وقته داری می دویی و قایم میشی

می دونی همه اینا به خاطر غرور احمقانته

لیلا، تو منو به زانو درآوردی

لیلا، التماست می کنم عزیزم، خواهش می کنم

لیلا، عزیزم نمی خوای ذهن آشفته منو آروم کنی؟

سعی کردم آرومت کنم

وقتی همدم پیرت ناامید می کرد

مثل یه احمق، عاشقت شدم

و تمام دنیام زیر و رو شد

لیلا، تو منو به زانو درآوردی

لیلا، التماست می کنم عزیزم، خواهش می کنم

لیلا، عزیزم نمی خوای ذهن آشفته منو آروم کنی؟

بیا از این موقعیت بهترین استفاده رو ببریم

تا قبل این که کاملا دیوونه نشدم

لطفا نگو هیچ راهی پیدا نمی کنیم

و عشق من بیهوده بوده

لیلا، تو منو به زانو درآوردی

لیلا، التماست می کنم عزیزم، خواهش می کنم

لیلا، عزیزم نمی خوای ذهن آشفته منو آروم کنی؟

[تا دقیقه هفت آهنگ به صورت بی کلام ادامه پیدا می کند]

***

این آهنگ را بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar