غروب واترلو – Waterloo Sunset

گروه: کینکس – The Kinks

سبک: راک

سال انتشار: ۱۹۶۷

نگاهی به آهنگ غروب واترلو

نگاهی به آهنگ غروب واترلو

صبح یکی از روزهای ماه فوریه سال ۱۹۶۷، ری دیویس در خانه اش در شمال لندن از روی تخت بلند شد. دقیقا در همین لحظه بود که یک آهنگ به ذهنش رسید. خودش در جایی گفته است: «آهنگ غروب واترلو در خواب وارد ذهنم شد. بیدار شدم و این آهنگ منتظرم بود.» ولی جالب است این آهنگ که به امضاء گروه کینکس تبدیل شده و به نوعی به آهنگی مخصوص شهر لندن تبدیل شده، اساسا یک نامه عاشقانه برای یک شهر دیگر است. 

دیویس در مصاحبه ای دیگر می گوید: «ابتدا می خواستم اسم آهنگ را غروب لیورپول بگذارم. عاشق لیورپول بودم. ولی می دانید که معمولا این جور وقت ها چه توصیه هایی به شما می شود. اغلب می گویند درباره چیزهایی صحبت کن که از آن به اندازه کافی شناخت داری. من لندن را بیش تر از لیورپول می شناختم. به همین دلیل کمی آن را عوض کردم.»

او در ادامه می گوید: «منطقه واترلو در لندن در زندگی من جایگاه مهمی دارد. بارها غروب خورشید را در آن جا تماشا کرده ام. در بچگی یک بار مریض شدم و در بیمارستان سنت توماس بستری بودم. از آن جا به رودخانه تیمز نگاه می کردم. بعدا در دوران دانشگاه هم از ایستگاه آن منطقه سوار مترو می شدم. در همان واترلو بود که با اولین همسرم آشنا شدم.»

غروب واترلو در خواب به ذهن ترانه سرای آن رسیده است. به همین دلیل در خود متن ترانه هم با احساساتی مختلف و امپرسیونیستی طرف هستیم. ترانه بیش تر از این که به دنبال روایت یک داستان باشد، سعی می کند درباره حالت و احساس صحبت کند. در متن ترانه، ری آزادانه بین خاطرات دوران جوانی اش می گردد و به صورتی غیر منتظره، دو نام را در متن می گنجاند. 

خود او در این باره می گوید: «به محض این که تری و جولی را وارد آهنگ کردم، احساس کردم دیگر نیازی به تفسیر دلیل وجود این دو اسم نیست. دوست دارم به شنونده اجازه دهم که با آهنگ درگیر شود و تصاویری از زندگی خودش را هنگام شنیدن آن تصور کند. تک تک افرادی که این آهنگ را گوش می کنند، یک تری و جولی متفاوت و مخصوص به خود را تصور می کنند. دو نفری را مد نظر قرار می دهند که خودشان می شناسند.»

در آن زمان تصور می شد منظور از تری و جولی که در آهنگ مطرح می شود، دو نفر از مطرح ترین زوج های لندن یعنی ترنس استمپ و جولی کریستی بازیگر است. ولی دیویس که همیشه در تشریح و تفسیر کارهایش محافظه کارانه عمل می کند، چنین ارتباطی را تکذیب کرده است. او در این باره می گوید: «به نظرم شخصیتی که در این آهنگ مد نظر داشتم خواهرانم بودند. افرادی که طی جنگ جهانی دوم بزرگ شدند و در دهه شصت از دنیا رفتند. در این آهنگ داشتم به دنیایی فکر می کردم که دوست داشتم آن ها هم در آن حضور داشتند.»

ری وقتی کار را آماده کرد، آن را در اختیار شل تالمی، تهیه کننده گروه گذاشت تا گوش کند. تالمی کاملا تحت تاثیر آهنگ قرار گرفت. خود او در این باره می گوید: «ری یکی از قوی ترین ترانه سرایانی است که در عمرم دیده ام. به نظر می رسید در طول یک شب می توانست چندین آهنگ مختلف بنویسد. سپس آن ها را برای من پخش می کرد. من هم گزینه ای که از همه عالی تر بود را انتخاب می کردم. در آن زمان که با هم کار می کردیم، چهار آهنگ بود که موفقیتشان تضمینی بود: واقعا شکستم دادی، خسته از منتظر تو ماندن، بعدازظهر آفتابی و غروب واترلو.»

غروب واترلو وقتی منتشر شد، در جدول پرفروش ترین آهنگ های بریتانیا به رتبه دوم رسید. ری دیویس یک خاطره مشخص از زمان ورود این آهنگ به پرفروش ترین آهنگ های بریتانیا به خاطر دارد: «موقعی بود که کار من و جیمی هندریکس، در صدر پرفروش ترین آهنگ ها قرار داشت. در جایی هم دیگر را دیدیم. او گفت: عاشق آهنگت هستم. سپس با احساسی خارق العاده، آهنگ را برایم خواند.» 

هندریکس تنها ستاره ای نبود که عاشق این کار شد. پیت تاونزند آن را یک آهنگ «الهی» می نامید. پاول ولر و دیمن آلبرن هم تایید کرده بودند که این کار، آهنگ مورد علاقه آن هاست. رابرت کریستگو منتقد معتقد بود غروب واترلو، «زیباترین آهنگی است که به زبان انگلیسی نوشته شده است.» آهنگ وارد فهرست پانصد آهنگ برتر تمام دوران نشریه رولینگ استون شد. نشریه لاندن تایم آن را سرود لندن نامید و بزرگانی مانند دیوید بویی، دف لپارد و پیتر گابریل نسخه هایی از آن اجرا کردند. 

بیل دیمین

منبع: Team Rock

***

ترجمه آهنگ غروب واترلو:

ای رودخانه قدیمی کثیف، مجبوری در دل شب

جریان داشته باشی

مردم آن قدر گرفتارند که مرا گیج می کنند

نور چراغ تاکسی ها چقدر درخشان است

ولی من به هیچ دوستی نیاز ندارم

تا وقتی به غروب واترلو خیره می شوم

در بهشت هستم

هر روز از پنجره به دنیا نگاه می کنم

ولی هنگام غروب سرد است، سرد

غروب واترلو خوش است

تری جولی را می بیند، در ایستگاه واترلو

هر جمعه شب

ولی من خیلی تنبلم، نمی خواهم بیرون بروم

شب را خانه می مانم

ولی نگران نیستم

تا وقتی به غروب واترلو خیره می شوم

در بهشت هستم

هر روز از پنجره به دنیا نگاه می کنم

ولی هنگام غروب سرد است، سرد

غروب واترلو خوش است

میلیون ها نفر از مردم هم چون مگس در ایستگاه زیرزمینی واترلو حرکت می کنند

ولی تری و جولی از رودخانه می گذرند

جایی که احساس امنیت و کمال می کنند

و به هیچ دوستی نیاز ندارند

تا وقتی که به غروب واترلو خیره می شوند

در بهشت هستند

غروب واترلو خوش است

***

نسخه تصویری آهنگ غروب واترلو همراه با متن ترانه:

***

نسخه صوتی آهنگ غروب واترلو:

دیدگاهی بنویسید.

avatar