سالیِ بلند قامت – Long Tall Sally

خواننده: لیتل ریچارد – Little Richard

سال: ۱۹۵۶

واقعا یک سالی بلند قامت آن جا بود، اما آن طور که گاهی شایع می شد، او زنی نبود که لباس های مردانه بپوشد. لیتل ریچارد توضیح داد که سالی دوست خانوادگی شان بود که همیشه ویسکی می نوشید، او ممکن است بگوید که سرما خورده است و کل روز هات ویسکی بنوشد. ریچارد او را زنی بلند قامت  و زشت توصیف می کرد که تنها دو دندان کج و کوله دارد. سالی رابطه ای عاطفی با جان داشت؛ جان همسر ماری بود، ماری که دیگران او را کوتاه تپل می خواندند. جان و ماری آخر هفته ها نزاع داشتند و وقتی جان ماری را می دید که از دور می آید، خودش را داخل کوچه ای می انداخت که پنهان شود و ماری او را نبیند.

ریچارد یکی از دوازده فرزند خانواده بود. در خانواده های بزرگ جنوب، ممکن است برخی از اطرافیانشان را عمو یا خاله صدا کنند حتی اگر نسبت فامیلی نداشته باشند. پس جان را عمو جان صدا می زدند.

ریچارد این ترانه را وقتی نوشت که به عنوان ظرف شور در ایستگاه اتوبوس گری هاوند در شهر ماکون واقع در ایالت جورجیا کار می کرد. او آهنگ توتی فروتی را هم در همین دوران نوشت.

این آهنگ موفق ترین کار ریچارد بود. او در جدول پرفروش ها چندان جایگاه بزرگی نداشت، اما یک مبتکر و نوآور در راک اند رول بود و به داشتن اجراهای مهیجش مشهور بود.

این آهنگ را گروه بیتلزهم اجرا کردند، گروهی که بسیار تحت تاثیر ریچارد بودند. پاول مک کارتنی گفتن «هوووو» در آهنگ هایی همچون او را ایستاده در آن جا دیدم را از لیتل ریچارد یاد گرفته بود. در اوایل کارشان گروه بیتلز کنسرت هایشان را معمولا با این نوا تمام می کردند.

ریچارد و بیتلز در سال های ۶۰ گاهی به هم می رسیدند و در سال ۱۹۷۰ بیتلز سعی کردند او را وارد نشر موسیقی شان به نام اپل ریکوردز کنند.  

گروه کینکس هم این ترانه را در ۱۹۶۴ منتشر کردند که اولین تک آهنگشان بود.

بامپس بلاکوِل تهیه کننده ی ریچارد، می خواست که ریچارد با صوتی منحصر به فرد و سریع آهنگ را ضبط کند، تا کارهای پات بونی برای بازخوانی آهنگ های ریچارد بی نتیجه بماند. نسخه بونی از توتی فروتی بیشتر از نسخه ریچارد فروخت، بلاکول می خواست کاری کند که کپی کردن این اثر برای بونی سخت شود. او از ریچارد خواست که روی سطر «خودشو تو کوچه انداخت» آن قدر  کار کند تا اینکه توانست آن را بسیار سریع بخواند. او فکر می کرد که بونی هیچ وقت نمی تواند به سطح و کیفیت صدای ریچارد را برسد و رقابت کند.

با وجود تلاش های بلاکول، بونی در ۱۹۵۶ این ترانه را بازخوانی کرد. نسخه او بسیار شفاف و آرام بود.  باعث شد برای مخاطبان سفید پوست قابل پذیرش تر باشد که نمی توانستند چندان با لیتل ریچارد کنار بیایند. برخلاف بازخوانی اش از توتی فروتی، این بار از نسخه اصلی آهنگ پرفروش تر نشد. توانست در جدول آهنگ های ایالت متحده در جایگاه هشتم قرار بگیرد.

ریچارد با سبک اجرای آهنگش کمک کرد که بتواند از برخی سانسور ها رد شود. یکی از عوامل ان بی سی یک بار گفته بود «چطور می توانم آهنگی را رد کنم وقتی حتی نمی توانم آن را بفهمم».

در کنار ریچارد، بامپس بلاکول هم به عنوان ترانه سرا اسمش روی این آهنگ نوشته شد و همچنین اسم انترویس جانسون، کسی که ریچارد از ۱۳ سالگی از خانه اش بیرون انداخته شد با او زندگی می کرد.

با همراهی تکنوازی ساکسوفون توسط لی آلن (که در توتی فروتی هم حضور داشت) سالی بلند قامت به یکی از ۴۵ آهنگ پرفروش تاریخ اسپشالیتی رکوردز تبدیل شد.

منبع: Song Facts

***

ترجمه ترانه سالی بلند قامت:

می خوام به خاله ماری بگم در مورد عمو جان

او (عمو جان) میگه تو رنج و محنته ولی خیلی بهش خوش می گذره

آه دلبر، آره دلبر، هووو

امشب برام کمی خوشی بساز، آره

آه، سالی بلند قامت

او لاغر و باریک اندام است

او هر آنچه عمو جان می خواهد را دارد، اوه دلبر

آره دلبر، هووو دلبر

امشب برام کمی خوشی بساز، آره

آه، عمو جان رو با سالی بلند قامت دیدم

او (عمو جان) خاله ماری رو دید داره میاد و خودشو تو کوچه انداخت، آه دلبر

آره دلبر، هووو دلبر

امشب برام کمی خوشی بساز، آره، آو

آه، سالی بلند قامت

او لاغر و باریک اندام است

او هر آنچه عمو جان می خواهد را دارد، اوه دلبر

آره دلبر، هووو دلبر

امشب برام کمی خوشی بساز، آره

آه، عمو جان رو با سالی سر طاس دیدم

او (عمو جان) خاله ماری رو دید داره میاد و خودشو تو کوچه انداخت، آه دلبر

آره دلبر، هووو دلبر

امشب برام کمی خوشی بساز، آره

امشب می ریم کمی خوش بگذرونیم

امشب می ریم کمی خوش بگذرونیم، هوو

امشب خوش باش، همه چی خوبه

خوش باش، امشب برام کمی خوشی بساز

***

نسخه تصویری آهنگ سالی بلند قامت:

نسخه صوتی سالی بلند قامت:

دیدگاهی بنویسید.

avatar