دیروز – Yesterday

نام گروه: بیتلز –  The Beatles

سال پخش: ۱۹۶۵ (در آمریکا)

نگاهی به آهنگ دیروز

نگاهی به آهنگ دیروز

آهنگ دیروز از جمله آهنگ های بیتلز است که فرآیند سریع رشد و بلوغ این گروه را به رخ می کشد. این آهنگ از زمان عرضه خود تا به حال به یکی از محبوب ترین و پایدارترین آهنگ های این گروه تبدیل شده است. تصنیف این اثر در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۶۵ توسط پل مک کارتنی نوشته شده است. 

ماجرای خلق آهنگ دیروز، شهرتی به اندازه خود این اثر دارد. یک روز صبح پل مک کارتنی از خواب بیدار می شود و متوجه می شود که چنین ملودی در ذهنش در جریان است. آن را با پیانویی که کنارش قرار دارد، اجرا می کند. او خودش هم نمی داند این آهنگ از کجا وارد ذهنش شده است. خود مک کارتنی در مصاحبه ای گفته است: «شبیه یک آهنگ جاز بود. پدرم قبلا آهنگ های جاز زیادی گوش می داد. فکر می کردم شاید این آهنگ از همان ها نشات می گیرد.»

مک کارتنی آهنگ را برای دوستانش اجرا می کند، به امید آن که آن ها منبع را پیدا کنند. بالاخره معلوم می شود این آهنگ از جایی الهام گرفته نشده است و زاییده ذهن خود مک کارتنی است. حال، نوبت اضافه کردن ترانه به آن است. او که در آن لحظه نمی تواند کلمات ایده آلی پیدا کند، صرفا برای پیدا کردن ریتم آهنگ، شعر کوتاهی با مضمون تخم مرغ نیمرو درست می کند و با آن، به اجرای آهنگ می پردازد. او متوجه می شود که نام آهنگ  بهتر است یک کلمه ای باشد، به همین دلیل دیروز را انتخاب می کند. 

دیروز زمینه ساز جدایی اعضای گروه از یک دیگر شد. چرا که اولین آهنگی بود که بدون همکاری کل گروه اجرا شد. مک کارتنی آن را به تنهایی ضبط کرد. از آن زمان به بعد، مک کارتنی و جان لنون به صورت جداگانه به کار بر روی آهنگ های بیتلز پرداختند. در حالی که تا آن زمان همیشه با هم کار می کردند. این نتیجه سیاستی بود که جرج مارتین، تهیه کننده گروه در پیش گرفت. او پیشنهاد داد آهنگ به اسم مک کارتنی منتشر شود. اما برایان اپستاین، مدیر گروه، شدیدا با این کار مخالف بود و اعلام کرد: «نه، هر اتفاقی هم بیفتد ما گروه بیتلز را از هم جدا نمی کنیم.» تنها پنج سال بعد، گروه از هم پاشیده شد. 

مک کارتنی متقاعد شد برای آهنگ ساده ای که در سر داشت، از یک ساز زهی استفاده کند. او برای دیروز از گیتار آکوستیک استفاده کرد. جرج مارتین اولین کسی بود که پیشنهاد استفاده از کوارتت زهی و گروه نوازندگانی را مطرح کرد که از چهار ساز زهی استفاده می کنند. از این روش اولین بار در این آهنگ استفاده شد. 

بعد از این که کار ضبط به پایان رسید، گروه متوجه شد که با یک کار موفقیت آمیز سروکار دارد. ضبط آهنگ از نوشتن آن راحت تر بود. مک کارتنی یک بار آن را با گیتار اجرا کرد، سازهای زهی دیگر بعدا اضافه شدند. اگرچه مک کارتنی تنها عضو گروه بود که در این آهنگ نقش داشت، اما هیچ گاه قبول نکرد که این آهنگ به نام او ثبت شود. گروه تصمیم گرفت به جای عرضه دیروز در قالب یک تک آهنگ، آن را در قالب آلبوم کمک! و برای اولین بار در آمریکا عرضه کند. اما بعدا به ظرفیت های این آهنگ پی بردند، و دیروز در سپتامبر ۱۹۶۵ به عنوان یک تک آهنگ عرضه شد. این آهنگ به مدت چهار هفته در صدر جدول فروش قرار داشت. 

این آهنگ یک ماجرای فرعی بامزه دیگر هم دارد. در سال ۱۹۶۳ آیریس کالدول، دوست دختر مک کارتنی از او جدا می شود. مک کارتنی سعی می کند با او تماس بگیرد. مادر آیریس گوشی را برمی دارد و می گوید: آیریس نمی خواهد با تو صحبت کند، چرا که معتقد است تو «هیچ احساسی نداری.» 

در سال ۱۹۶۵، مک کارتنی که قرار است دیروز را در یک برنامه تلویزیونی اجرا کند، یک هفته قبل از آن با مادر آیریس تماس می گیرد و می گوید: «یادت هست به من گفتی هیچ احساسی ندارم؟ خوب اجرای هفته بعد مرا در تلویزیون ببین، ببینم باز هم می توانی ادعا کنی من هیچ احساسی ندارم!»

منبع: Telegraph

این آهنگ را می توانید این جا بشنوید: 

دیدگاهی بنویسید.

avatar