دلگیری های تابستانی – Summertime Blues

خواننده: ادی کوچران – Eddie Cochran

سال: ۱۹۵۸

نگاهی به آهنگ دلگیری های تابستانی

نگاهی به آهنگ دلگیری های تابستانی

در مورد یک چیز می توانید مطمئن باشید: خواننده های دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۶۰ هنرمندان راک اند رول واقعی بودند. نکته دیگر این که این خواننده ها به حدی سریع به موفقیت می رسیدند که کم تر کسی باورش می شد تا این حد کم سن و سال باشند. ادی کوچران که در سال ۱۹۶۰ زندگیش در ۲۱ سالگی به پایان رسید، مثال بارزی از این نوع ستاره های موسیقی سرسخت و خوش پوش بود که با گیتارش همیشه صحنه را به آتش می کشید.

دلگیری های تابستانی سال ۱۹۵۸ منتشر شد، زمانی که ادی کوچران به لطف کارهایی مثل جیم استخوانی به یک ستاره تبدیل شده بود. ولی اثر پرفروش بسیار موفقی به آن صورت نداشت. با این آهنگ بود که به محبوبیتی فزاینده دست پیدا کرد. دلگیری های تابستانی هم چنان که صدای تو دماغی و متن محاوره ای کوچران را حفظ می کرد، در عین حال موفق شده بود قواعد سبک راک را رعایت کند. کف زدن های معمولی خارج از ریتم، صدای محزون نوجوانانه کوچران، حال و هوای سرخوشانه آهنگ، گیتار سبک و بیس پرشور باعث شده است که این آهنگ به یکی از ستون های موسیقی راک تبدیل شود.

در متن ترانه نکته عمیق خاصی گفته نمی شود. ولی خیلی خوب موفق می شود احساس نوجوانان و تلاش آن ها برای رهایی از قید و بندها را نشان بدهد. تعطیلات تابستانی آن چنان که باید لذت بخش نیست. نه ماشینی در اختیار داری، نه هم بازی چندانی پیدا می کنی و همیشه احساس ناامیدی داری.

کوچران در آوریل سال ۱۹۶۰ در اثر تصادف از دنیا رفت، یک سال پس از این که دوستانش بادی هالی و ریچی ولنز در تصادف هواپیما کشته شدند. در آن روز کوچران، دوست دخترش شارون شیلی و یک هنرمند مشهور دیگر به اسم جین وینسنت در لندن سوار بر تاکسی در حال حرکت به سمت کنسرت بودند که یکی از تایرها ترکید و ماشین با یک تیر چراغ برق برخورد کرد. هر سه به بیمارستان اعزام شدند، ولی کوچران که از ماشین پرت شده بود روز بعد از دنیا رفت.

صدای کف زدن های داخل آهنگ دلگیری های تابستانی کار شیلی است. مشکل این بود که شیلی نمی توانست با ریتم هماهنگ شود و برای این کار، کوچران کلی با او تمرین کرد. او هم چنین در دهه ۵۰ و اوایل ۶۰ برای مدتی وارد کار ترانه نویسی شد. دلگیری های تابستانی تاثیر زیادی بر روی جرج هریسون، یکی از اعضاء گروه بیتلز گذاشت، به حدی که تصویر کوچران را بر روی دیوار اتاقش نصب کرده بود.

این که اگر کوچران زنده می ماند آینده حرفه ای او به چه صورتی پیش می رفت، رازی است که هیچ کس نمی تواند به آن پاسخ دهد. البته این پرسش را در مورد همه خوانندگان جوان مرگ می توان تکرار کرد. تنها چیزی که می دانیم این است که اگر در آن دنیا هم راک اند رولی در کار باشد، کلی هنرمند کار بلد می توانند وارد آن شوند!

منبع: Song Mango

***

ترجمه آهنگ دلگیری های تابستانی:

می خوام دردسر درست کنم

می خوام شلوغ بازی راه بندازم

درباره این کارهای پاره وقت تابستونی

که به خاطرش فقط یه دلار میدن

هر وقت با عشقم تماس می گیرم

و می خوام یه قرار بذارم

رئیسم میگه: «عمرا پسر جان.

باید تا دیروقت کار کنی»

بعضی وقتا به این فکر می کنم

که چی کار می تونم بکنم

ولی هیچ راه حلی

برای این دلگیری های تابستانی پیدا نمی کنم

خوب مامان و بابا بهم گفتن:

پسر جان، باید یه پولی دربیاری

تا بتونی از ماشین استفاده کنی

و یک شنبه بعد بری رانندگی»

خوب من سر کار نرفتم

به رئیس گفتم مریضم

«نمی تونی از ماشین استفاده کنی

چون هیچ کاری نکردی»

بعضی وقتا به این فکر می کنم

که چی کار می تونم بکنم

ولی هیچ راه حلی

برای این دلگیری های تابستانی پیدا نمی کنم

می خوام دو هفته مرخصی بگیرم

می خوام یه تعطیلات خوب داشته باشم

می خوام مشکلم رو

به سازمان ملل ببرم

با نماینده شهرمون تو مجلس تماس گرفتم

اونم بهم گفت:

«دوست دارم کمکت کنم پسر جان

ولی تو خیلی بچه ای و هنوز نمی تونی رای بدی»

بعضی وقتا به این فکر می کنم

که چی کار می تونم بکنم

ولی هیچ راه حلی

برای این دلگیری های تابستانی پیدا نمی کنم

***

نسخه تصویری آهنگ دلگیری های تابستانی همراه با متن ترانه:

***

نسخه صوتی آهنگ دلگیری های تابستانی:

***

دیدگاهی بنویسید.

avatar