دشت‌های ابدی توت فرنگی – Strawberry Fields Forever

گروه: بیتلز – The Beatles

سال: ۱۹۶۷

نگاهی به آهنگ دشت‌های ابدی توت فرنگی

نگاهی به آهنگ دشت‌های ابدی توت فرنگی

از آهنگ دشت‌های ابدی توت فرنگی گروه موسیقی بیتلز که در سال ۱۹۶۷ منتشر شد، همیشه به عنوان یکی از بهترین آهنگ های دنیای موسیقی یاد می کنند. این آهنگ در فوریه آن سال منتشر شد، در جدول بیلبورد آمریکا به رتبه هشتم رسید و در سال ۲۰۱۱، نشریه رولینگ استون آن را به عنوان سومین آهنگ برتر تمام دوران گروه های موسیقی در نظر گرفت. این آهنگ تماشایی که جان لنون ترانه آن را نوشته است درباره هر چیزی هست به جز دشت هایی پر از توت فرنگی.

با بررسی ترانه آن می توان متوجه شد که این آهنگ بر خلاف ملودی که انتخاب شده، چندان شاد و خوشحال کننده نیست. آهنگ بیش تر درباره ناامنی های لنون و کودکی سخت اوست. نام آهنگ اشاره به یک یتیم خانه سپاه رستگاری به نام «دشت توت فرنگی» دارد که نزدیک خانه کودکی آن ها در لیورپول قرار داشت.

در تابستان سال ۱۹۶۶، بیتلز کاملا خسته از کنسرت زنده ای بودند که در سانفرانسیسکو برگزار کرده بودند. این گروه چهار نفره آن زمان نمی دانستند که قرار است شش آلبوم دیگر هم با هم تولید کنند. لنون بعد از کنسرت به اسپانیا رفت تا در سریال کمدی سیاه چطور جنگ را بردم بازی کند. لنون لابه لای انتظارهای طولانی که بین صحنه های فیلمبرداری پیش می آمد، ترانه می نوشت. او بعد از شش هفته، موفق شد یک نسخه از این آهنگ را بنویسد. 

دوران کودکی لنون چندان شاد نبود. در دوران کودکی او، الف پدرش که یک نوازنده بانجو بود به ندرت به خانه می آمد و اغلب در دریاها به بازرگانی می پرداخت. جولیا، مادر جان که از این سفرها خسته شده بود، عاشق مرد دیگری شد و خواهر نانتی جان را به دنیا آورد. این باعث بروز تغییری گسترده در زندگی جان شد. میمی خواهر جولیا دو بار با خدمات اجتماعی تماس گرفت و اعلام کرد که جولیا پسرش را در شرایط بدی بزرگ می کند. در نهایت خدمات اجتماعی سرپرستی جان را به خاله میمی سپرد و بخش عمده ای از کودکی جان در منزل خاله اش در حومه شهر لیورپول سپری شد. بعد از آن ماجرا، ارتباط جان با پدر و مادرش به شکل غم انگیزی پیش رفت. او تا بیست سال پدرش را ندید. مادر هم زمانی که جان ۱۷ سالش بود، با یک ماشین تصادف کرد و کشته شد. 

خاله میمی خیلی اهل محبت و نوازش نبود. قانون مدار بود و انتظار داشت جان مطیع، خوش رفتار و آراسته باشد. مورخان در کتاب های خود نوشته اند که جان مشکل زیادی در دوست یابی داشت. جای تعجب نداشت که جان کوچک پنهانی به باغ یتیم خانه  دخترانه دشت توت فرنگی می رفت و آن جا بازی می کرد. 

سال ها بعد از خلال مصاحبه ها معلوم شد که این مکان ممنوعه و اسرار آمیز تاثیر زیادی روی ترانه جان داشته است. لنون در مصاحبه سال ۱۹۶۸ خود با رولینگ استون، اعلام کرد که می خواسته درباره لیورپول بنویسد، و «تصوراتی که از دشت های توت فرنگی داشتم … چون دشت های توت فرنگی هرجایی است که هرکسی دوست دارد برود.» 

لنون هم چنین به این اشاره می کند که یتیم خانه دشت توت فرنگی در واقع اشاره به دوران کودکی اوست. از بیرون ممنوعه به نظر می رسد، ولی وقتی از دیوار آن بالا می روی، پر از گل های خودرو و باغ های مخفی است. هم چنین این تصور وجود دارد که جان با توجه به این که پدر و مادرش او را طرد کرده بودند، یتیم های این یتیم خانه را به خوبی درک می کرد. در مصاحبه ای در سال ۱۹۸۰، او درباره کودکیش می گوید: «فکر می کردم مشکلی دارم، چون به نظرم چیزهایی می دیدم که بقیه مردم نمی دیدند.» 

وقتی در سال ۱۹۶۶، جان ترانه را به اعضا گروه داد، همه شگفت زده شدند. جف امریک، مهندس صدا، در مصاحبه ای با رولینگ استون درباره آن لحظه سرنوشت ساز گفته بود: «سکوتی سنگین برقرار شد. پل بود که سکوت را شکست و با لحنی آرام و محترمانه گفت: بدون تردید کاری بی نظیر است.» ظرف یک ماه گروه کار ضبط آهنگ را به پایان رساند. خیلی ها می گویند بیتلز دشوارترین فرآیند ضبط آهنگ را سر این آهنگ تجربه کرد. همان طور که پل مک‌کارتنی پیش بینی کرده بود، آهنگ پس از عرضه به موفقیتی عظیم رسید. 

یتیم خانه دشت توت فرنگی در سال ۲۰۰۵، بعد از هفتاد سال تعطیل شد و تمام بچه های باقی مانده را خانواده ها به سرپرستی پذیرفتند. در سل ۲۰۱۴ تلاش هایی صورت گرفت تا ساختمان به جا مانده آن را به محلی آموزشی برای افرادی تبدیل کنند که با مشکلات یادگیری دست و پنجه نرم می کنند و به پاس تاثیری که این محل بر روی بیتلز و لنون داشته است، موزه ای هم در کنار آن ساخته شود. ولی تا این لحظه که این مقاله نوشته شده است، یتیم خانه دشت توت فرنگی هم چنان متروکه و فرتوت باقی مانده است. 

مت بلیتز

منبع: Today I Found Out

***

ترجمه ترانه دشت های ابدی توت فرنگی:

بیا با هم بریم

چون دارم میرم به دشت های توت فرنگی

اون جا هیچ چیز واقعی نیست

و منتظر هیچ چیز نمی مونی

دشت های ابدی توت فرنگی

زندگی با چشمان بسته راحته

با این همه سوءتفاهمی که می بینی

سخته تبدیل به کسی بشی

ولی بالاخره نتیجه میده

دیگه فرق زیادی برای من نداره

بیا با هم بریم

چون دارم میرم به دشت های توت فرنگی

اون جا هیچ چیز واقعی نیست

و منتظر هیچ چیز نمی مونی

دشت های ابدی توت فرنگی

فکر می کنم کسی توی درختم نیست

حتما یا خیلی بالاست یا خیلی پایین

پس نمی تونی درکش کنی

ولی مشکلی نیست

به نظرم خیلی هم بد نیست

بیا با هم بریم

چون دارم میرم به دشت های توت فرنگی

اون جا هیچ چیز واقعی نیست

و منتظر هیچ چیز نمی مونی

دشت های ابدی توت فرنگی

همیشه نه، ولی بعضی وقت ها فکر می کنم خودم هستم

ولی می دونی خودم می دونم کی رویاست کی واقعی

فکر میکنم، اممم، نه، منظورم اینه که آره

ولی این کلا اشتباهه

این چیزیه که فکر می کنم باهاش مخالفم

بیا با هم بریم

چون دارم میرم به دشت های توت فرنگی

اون جا هیچ چیز واقعی نیست

و منتظر هیچ چیز نمی مونی

دشت های ابدی توت فرنگی

دشت های ابدی توت فرنگی

دشت های ابدی توت فرنگی

***

آهنگ دشت های ابدی توت فرنگی همراه با متن ترانه اصلی:

***

دیدگاهی بنویسید.

avatar