خرافات – Superstition

خواننده: استیوی واندر – Stevie Wonder

سال: ۱۹۷۲

نگاهی به آهنگ خرافات

نگاهی به آهنگ خرافات

استیوی واندر آهنگ خرافات را به این خاطر ننوشت که بخواهد چیزی که در ذهن دارد را بیان کند. این آهنگ در اصل بر اساس یک احساس نوشته شد، احساسی که استیوی هنگام کار در استودیو داشت. در مصاحبه‌ای می گوید: «خرافات چیزی بود که خارج از ذهنم مستقیم روی درامی آمد که در حال نواختنش بودم» اضافه بر درامی که آن روز می نواخت یک کلارینت، یک شیپور و صدای همخوانی‌هایی را هم به آهنگ اضافه کرد. ابتدا موسیقی اثر شکل گرفت، و ترانه آن چیزی بود که بعدا آماده شد. واندر می گوید «این آهنگ چیزی شبیه یک احساس بود که اتفاق افتاد»

این احساس در بهترین زمان ممکن ایجاد شده بود. استیوی واندر از ۱۲ سالگی آهنگ هایی خوانده بود که در صدر جدول پرفروش ها قرار گرفتند. اهنگ اثرانگشت بخش۲ که در آلبومی با عنوان نابغه ۱۲ ساله در سال ۱۹۶۳ منتشر شد به اولین اهنگ پرفروش موتاون رکوردز تبدیل شد. واندر وقتی ۲۱ سالش شد و قرارداد طولانی مدتش با موتاون به پایان رسید این شرکت را ترک کرد. پس از سال ها کار کردن برای این کمپانی ضبط موسیقی که تنها هدفش ضبط آثار پرفروش بود، این کودک شگفت انگیزی که اکنون بزرگ شده بود می خواست آزادی بیشتری داشته باشد تا هویت هنری خودش را کشف کند.

این آهنگ واندر درباره خطرات باور داشتن به خرافات است. خرافاتی همچون رد شدن از زیر نردبان، شکستن آینه که حتی تا هفت سال بدیمنی می‌آورد و یا عدد ۱۳٫ در این آهنگ واندر فریاد می زند که «خرافاتی بودن راهش نیست». درست است، نگران بودن وقتی که به طور ناگهانی گربه سیاهی سر راهتان قرار بگیرد راه مناسبی برای پیشبرد زندگی نیست. اما اگر از رد شدن زیر نردبان و نشانه‌ای شوم نگران نباشیم پس راه درست چیست؟ شاید کنار گذاشتن این خرافاتی که بدون هیچ منطقی در فرهنگ‌مان رخنه کرده است و روی زندگی‌مان تاثیراتی منفی می‌گذارد.

ولی برای استیوی واندر راه زندگی همیشه موسیقی بوده است. آلبوم کتاب سخنگو و دیگر آلبوم هایی بعد از آن که در دهه ۱۹۷۰ منتشر کرد، واندر را به یکی از بزرگترین ستاره های جهان تبدیل کرد. اگر چه نتایج همیشه آن چیزی نبود که می‌خواست اما همیشه در مسیر باورهایش حرکت می کرد و در دنیای موسیقی گام بر می داشت. با گذشت چهل سال، داشتن ده ها آهنگ پرفروش، آلبوم های موفق و بعدا جوایزی که دریافت کرد، هنوز استیوی واندر به آنچه انجام می داد باور داشت. در سال ۲۰۰۴ به اپرا وینفری مجری شهیر آمریکایی گفت: «به هیچ وجه هیچ کس نمی تواند موسیقی را از من بگیرد. حتی اگر یک برده یا بلایند تام (پیانیست نابغه آفریقایی آمریکایی مبتلا به اوتیسم) بودم، و حتی اگر تمامی آلت‌های موسیقی را از من بگیرند باز هم می توانم موسیقی را تصور کنم و صدای نت ها را در سرم بشنوم. خداوند هم اشتیاق زیادی به من بخشیده است. اکنون بلوز می نوازم و می خواهم آهنگ های کلیسایی کار کنم. یک بار از یک زلزله جان سالم به در بردم و این اتفاق باعث شد بفهمم که باید در زندگی نهایت تلاشم را داشته باشم. من همیشه می خواهم پیشرفت کنم. همیشه باید عشق بورزم و به دیگران کمک کنم انگار که فردایی وجود ندارد. چیز دیگری که به تازگی یاد گرفته‌ام این است که من نمی توانم نقش خدا را بازی کنم، من نمی توانم مشکلات همه را حل کنم.»

منبع:  Shmoop / Song Facts

***

ترجمه متن آهنگ خرافات:

همش خرافاته، نشانه‌های شوم (نشانه هایی که به رخ دادن اتفاقات بدی در آینده ربط داده می شوند)

همش خرافاته، نردبانی که داره می افته

کودک سیزده ساله، آینه را شکست

هفت سال بدشانسی در پیشه، چیزای خوب به گذشته پیوست

وقتی به چیزایی باور داری که درکش نمیکنی

عذاب میبینی

خرافاتی بودن راهش نیست

همش خرافاته، دست و صورتت رو بشور

منو از این مشکل در آر، هر کاری از دستت بر میاد انجام بده

منو تو رویا نگه دار، کاری کن قوی تر شم

نمی‌خوای نجاتم بدی، آهنگم غمیگین میشه(دلم می‌گیره)

وقتی به چیزایی باور داری که درکش نمیکنی

عذاب میبینی

خرافاتی بودن راهش نیست، اره، اره

همش خرافاته، چیز دیگه ای نمیشه گفت

همش خرافاته، اهریمن تو راهه

کودک سیزده ساله، آینه را شکست

هفت سال بدشانسی در پیشه، چیزای خوب به گذشته پیوست

وقتی به چیزی باور داری که درکش نمیکنی

عذاب میبینی

خرافات راهش نیست، نه، نه، نه

***

نسخه صوتی آهنگ خرافات:

۵

دیدگاهی بنویسید.

avatar