جورجیا در یادم – Georgia on My Mind

خواننده: ری چارلز – Ray Charles

سال انتشار: ۱۹۳۰

نگاهی به آهنگ جورجیا در یادم

نگاهی به آهنگ جورجیا در یادم

جورجیا در یادم در سال ۱۹۳۰ و توسط هوگی کارمایکل و استوارت گورل نوشته شد. کارمایکل بازیگر، مجری و ترانه سرای محبوبی بود. گورل هم در آن زمان یک بانک دار نیویورکی بود. با در نظر گرفتن نام آهنگ، در ابتدا این تصور به وجود می آید که این آهنگ درباره ایالت جورجیا در آمریکا نوشته شده است. ولی همیشه این فرضیه مطرح شده که جورجیای این آهنگ در اصل نام یک دختر بوده و این آهنگ، درباره این دختر نوشته شده است. چرا که گورل هیچ وقت در جورجیا زندگی نکرده بود و نکته مهم تر این که کارمایکل خودش خواهری به نام جورجیا داشت.

چارلز ری وقتی این ترانه به دستش رسید مرتب آن را در ماشین تمرین می کرد. ابتدا تمایل آن چنانی برای اجرای آن نداشت، ولی وقتی راننده اش اعلام کرد که از این آهنگ که تمرین می کند خیلی خوشش آمده، ری تصمیم گرفت آن را ضبط کند. فرآیند ضبط کار خیلی سریع صورت گرفت. تنها با چهار برداشت کل کار ضبط شد. این در حالی بود که اجراهای ری در استودیو معمولا به ده، دوازده مورد هم می رسید.

جورجیا در یادم اولین تک آهنگ ری چارلز بود که موفق شد وارد فهرست صد آهنگ برتر آمریکا شود. در ۲۹ آوریل سال ۱۹۷۹، جورجیا در یادم به آهنگ رسمی ایالت جورجیا تبدیل شد. در آن روز چارلز این آهنگ را در مراسمی در ایالت جورجیا به صورت زنده اجرا کرد. از این آهنگ همیشه به عنوان یکی از بهترین آهنگ های عاشقانه تاریخ موسیقی آمریکا یاد می شود. با وجود این که مضمون کلی آهنگ درباره ابراز عشق یک فرد جورجیایی نسبت به ایالت خودش است، ولی ملودی و ترانه زیبای کار به حدی عالی کار شده که این آهنگ همیشه مورد اقبال مردم سراسر جهان قرار گرفته است.

در طول این سال ها، بسیاری از هنرمندان بزرگ همچون لوییس آرمسترانگ، جیمز براون و جنگو رینهارت این آهنگ را اجرا کرده اند. در مراسم تشییع جنازه ری چارلز در سال ۲۰۰۴، ویلی نلسون این آهنگ را به صورت زنده اجرا کرد. هم چنین در مراسم ویژه ای که سال ۲۰۰۵ برای چارلز برگزار شد، آلیشیا کیز و جیمی فاکس این آهنگ را به صورت دو نفره اجرا کردند.

***

ترجمه آهنگ جورجیا در یادم:

جورجیا، جورجیا

در تمام طول روز

یک آهنگ دلنشین قدیمی

جورجیا را به یادم می آورد

(جورجیا در یادم)

من گفتم جورجیا، جورجیا

یک آهنگ مخصوص تو

بسیار دلنشین و آشکار است

درست مانند نوری که از میان درختان کاج عبور می کند

دستان زیادی به سمت من روانه می شوند

چشمان زیادی با مهربانی به من لبخند می زنند

ولی هنوز در رویاهای آرامم

مسیری را می بینیم که به تو منتهی می شود

من گفتم جورجیا، ای جورجیا

هیچ جا آرامش پیدا نمی کنم

به جز زمانی که آهنگ دلنشین قدیمی را می شنوم

که جورجیا را به یادم می آورد

دستان زیادی به سمت من روانه می شوند

چشمان زیادی با مهربانی به من لبخند می زنند

ولی هنوز در رویاهای آرامم

مسیری را می بینیم که به تو منتهی می شود

گفتم تنها یک آهنگ دلنشین قدیمی

جورجیا را به یادم می آورد

منبع: Song Facts

نسخه تصویری آهنگ جورجیا در یادم همراه با متن ترانه:

نسخه صوتی آهنگ جورجیا در یادم:

دیدگاهی بنویسید.

avatar