تو آن حس عاشقانه را از دست داده‌ای – You’ve Lost That Lovin’ Feeling

گروه: رایچس برادرز – Righteous Brothers

سال: ۱۹۶۴

نگاهی به آهنگ تو آن حس عاشقانه را از دست داده‌ای

نگاهی به آهنگ تو آن حس عاشقانه را از دست داده‌ای

پنجاه سال پیش بود که بری مان، سینتیا ویل و فیل اسپکتور آهنگی را برای بیل مدلی و بابی هاتفیلد تنظیم کردند؛ بابی و مدلی که موفقیتی نسبی به عنوان اولین گروه دو نفره در سبک «سول چشم آبی» کسب کرده بودند، گروهی دو نفره به نام رایچس برادرز. این آهنگ، قطعه‌ای بود درباره‌ی رابطه‌ای متزلزل و شکننده به نام تو آن حس عاشقانه را از دست داده‌ای. آن ها آهنگ را ضبط کردند با اینکه در مورد موفقیت و شانسش در جدول آهنگ‌ها تردید داشتند. ولی تو آن حس عاشقانه را از دست داده‌ای نه تنها یکی از بهترین های پاپ سال‌های ۱۹۶۰ شد، بلکه به آهنگی تبدیل شد که بیش از هر آهنگ دیگری در قرن بیستم از رادیو و تلویزیون پخش شد.

مان و همسرش ویل به همراه اسپکتور با حس و بویی که از آهنگ دلبر، به عشقت نیازمندم در ذهن داشتند (که جزو چهار آهنگ برتر ۱۹۶۴ بود) این آهنگسازی را انجام دادند. آهنگ در نت فا نوشته شده بود که به نت دو دیز تغییرش دادند تا متناسب با هم صدای باریتونِ مدلی و تنور(نوعی صدای آوازخوانی کلاسیک مردان که محدوده صوت آن بین کانترتنور و باریتون قرار دارد) بالای هاتفیلد باشد. سرعت ضرب آهنگ را نیز کاهش دادند. اسپکتور آهنگی ساخت که اکنون یکی از مشهورترین کارهایش است. مدلی در خود زندگی نامه اش با عنوان دوران زندگی من از این آهنگ و تأثیری که در روند کاری شان داشت یاد می کند.

مدلی در کتابش می نویسد: «اوایل هیچ کدام از ما فکر نمی کردیم جزو برترین ها شود، وقتی که فیل آهنگ را تلفنی برای مان پخش کرد (پس از اینکه ضبط شده بود) بری داد زد، فیل، فیل، روی سرعت اشتباه گذاشتیش! او فکر کرده بود که به اشتباه به جای ۴۵ دور بر دقیقه، با سرعت ۱/۳ ۳۳  پخش شده است، برخی از توزیع کنندگان آهنگ هم همین فکر را می کردنداسپکتور به روند خود در شکستن قواعد ادامه داد و زمان ۳:۰۵ را روی دیسک ضبط کرد تا دی جی آن را اجرا کند در حالی که در واقعیت، آهنگ نزدیک به چهل ثانیه طولانی‌تر بود.

ترانه ای از  ناامیدی و فقدانی قریب الوقوع که بیشتر ما می‌توانیم آن را به خوبی حس کنیم و بفهمیم، در ترکیب با صدای پر احساس مدلی و هاتفیلد، این آهنگ را به یکی از آهنگ‌های عاشقانه کلاسیک تمامی دوران تبدیل کرد که در طول نیم قرن گذشته با فرهنگ عامه آمریکا به خوبی عجین شده است. این آهنگ در سال ۱۹۸۶ در صحنه ای مهم از فیلم تاپ گان با بازی تام کروز به نسل جدید معرفی شد. هنرمندان متعددی هم آن را بازخوانی کرده‌اند، همچون گروه هال و اوتس، گلن کمپبل، و حتی گروه پاول راجرز / جیمی ویج با عنوان فیرم. در بسیاری از تک خوانی ها در اروپا هم از این آهنگ استفاده می کنند.

این روزها مدلی هنوز هم مشغول به فعالیت است، این آهنگ را با دخترش مک‌کنا اجرا می‌کند. دخترش همان بخش‌های هاتفیلد را می خواند. هاتفیلد در سال ۲۰۰۳ قبل از نمایش رایچس برادرز در میشیگان به شکلی غیرمنتظره از دنیا رفت. مدلی در کتابش اعلام می کند که این آهنگ توانسته از رایچس برادرز ستاره‌ بسازد. مدلی می گوید: «اگر بگویم آهنگ حس عاشقانه زندگی‌ام را تغییر داد، در وصف آن کم گفته ام».

ریک مور

منبع: American Song Writer


***
متن این ترانه:

تو دیگه چشماتو نمی بندی، وقتی که لباتو می‌بوسم

دیگر اون مهر و محبتِ گذشته، لای انگشتانت نیست

خیلی هم تلاش می‌کنی تا اینو نشون ندی

ولی دلبرم، دلبرم من می‌فهمم

***

تو اون حس عاشقانه رو از دست دادی

وای، اون حس عاشقانه

تو اون حس عاشقانه رو از دست دادی

حالا دیگه اون حس رفته، رفته، وای

***

حالا هیچ نگاه دلپذیری در چشات نیست وقتی به تو می‌رسم

تو شروع به خرده گرفتن از کارام کردی

با این کارات حس می کنم می خوام گریه کنم

آخه دلبرم، چیز زیبایی داره از بین می ره

***

تو اون حس عاشقانه رو از دست دادی

وای، اون حس عاشقانه

تو اون حس عاشقانه رو از دست دادی

حالا دیگه اون حس رفته، رفته، وای

***

دلبرم، دلبرم من جلوت به زانو می‌افتم

اگه فقط عاشقم باشی مثل گذشته، آره

ما عشقی داشتیم، عشقی، عشقی که هر روز پیدا نمی کنی

پس نذار، نذار، نذار، نذار از بین بره

***

دلبرم، دلبرم، دلبرم، دلبرم

ازت تمنا می کنم، خواهش، خواهش، خواهش، خواهش

من عشقتو نیاز دارم، عشقتو نیاز دارم

من عشقتو نیازدارم، عشقتو نیاز دارم

پس برش گردون، پس برش گردون

برش گردون، برش گردون

***

اون حس عاشقانه رو برگردون

وای، اون حس عاشقانه

اون حس عاشقانه رو برگردون

چون اون حس رفته، رفته، رفته

من نمی تونم ادامه بدم، وای

***

اون حس عاشقانه رو برگردون

وای، اون حس عاشقانه

اون حس عاشقانه رو برگردون

چون اون حس رفته، رفته، رفته

این آهنگ را بشنوید:

۵

دیدگاهی بنویسید.

avatar