تغییری در راه است – A Change is Gonna Come
خواننده: سم کوک –  Sam Cooke
سال: ۱۹۶۴

نگاهی به آهنگ تغییری در راه است

نگاهی به آهنگ تغییری در راه است

سخت می شود به این آهنگ گوش داد و تصویر پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ را در ذهن مجسم نکرد. انتخاب اولین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا نشان می داد که قطعا تغییراتی در ارتباطات میان نژادهای مختلف این کشور رخ داده است. اوباما حتی در سخنرانی پیروزی خود، به این صورت بخشی از متن آهنگ سم کوک را خلاصه کرد: «زمان زیادی طول کشید، ولی امشب، تغییر بالاخره به آمریکا رسید.» لحن و رویای امیدوارانه ای که سم کوک نسبت به آینده جامعه سیاه پوست آمریکا در ذهن داشت، با انتخاب اولین رئیس جمهور سیاه پوست این کشور بالاخره به حقیقت پیوست. البته با وجود چنین اتفاق مهمی نباید تصور کرد که مساله نژاد در آمریکا به طور کامل حل شده است. اما باید قبول کرد از زمانی که سم کوک تنها به علت رنگ پوستش از کافه ای اخراج شد و همان ماجرا به محرک اصلی ساخت چنین آهنگی تبدیل شد، تا به حال؛ تغییرات زیادی به وقوع پیوسته است. 

سم کوک بدون تردید یکی از مهم ترین خوانندگان موسیقی عامه آمریکا است. او پایه گذار موسیقی سول مدرن بود و در صنعت موسیقی به موفقیت های زیادی دست یافت، آن هم در دورانی که به دلیل سیاه پوست بودن، استعدادش دست کم گرفته می شد. کوک تنها یک نوازنده و خواننده بسیار با استعداد نبود، او یک کاسب حرفه ای هم بود. به نسبت بسیاری از خوانندگان دیگر، شناخت بیش تری از پیچیدگی های صنعت موسیقی داشت. 

آهنگ تغییری در راه است، کمی بعد از مرگ سم کوک در سال ۱۹۶۴ منتشر شد. این یادگار درخشانی که کوک به جا گذاشت نه تنها به عنوان یک موزیسین برای او موفقیت های زیادی به همراه آورد، بلکه هم چنین نشان دهنده تراژدی شخصی باورنکردنی بود که برای او رخ داده بود (اخراج شدن از کافه). اما تراژدی پایانی زمانی اتفاق افتاد که او در متلی در لس آنجلس به ضرب گلوله کشته شد. قتلی که تحت شرایطی ناخوشایند و البته ابهام برانگیز رخ داده بود. آن طور که بعدا معلوم شد، کوک به شکل تهدید آمیزی وارد دفتر صاحب متل می شود و از او می خواهد به دنبال فاحشه ای بگردد که کیف پول و لباس های او را دزدیده است. صاحب متل هم در نهایت مجبور می شود چند گلوله به کوک شلیک کند. این که چنین ماجرایی باعث مرگ سم کوک بزرگ شده است، جامعه سیاه پوستان را در بهت فرو برد، مخصوصا به خاطر این که کوک موفق شده بود تصویری پاک و مثبت از خود در نزد مردم بسازد. 

با وجود چنین مرگ غم انگیزی، میراث کوک اما همچنان به حیات خود ادامه می داد. تغییری بزرگ در راه است تقریبا بلافاصله بعد از عرضه، به یک سرود رسمی برای تمام جنبش های حقوق مدنی تبدیل شد. به قول مارک نیسون، استاد دانشگاه فوردهم: «تمام احساسات مختلف و متنوعی که در جامعه سیاه پوستان نسبت به آمریکا وجود داشت، در این آهنگ خلاصه شده است. این که عده ای می خواستند این رنج و دردها را فراموش کنند، عده ای دیگر به این رنج ها افتخار می کردند، عده ای معتقد بودند باید کنار یکدیگر ایستاد و بر این مشکلات غلبه کرد. برای هرکسی که به دنبال راهی برای غلبه بر این تاریخچه پرمحنت است، بخشی در نظر گرفته شده است.» سم کوک در این آهنگ دست بر روی ناامیدی، خشم و خستگی گذاشته است که چنین نژاد پرستی پیوسته ای در دل سیاه پوستان به وجود می آورد. نکته مهم این است با این اوصاف، آهنگ سعی می کند لحن امیدوارانه خود را حفظ کند. او در اوایل دهه ۱۹۶۰ متوجه شده بود که اوضاع در حال تغییر است. در این آهنگ یک لحن نسبتا مطمئن وجود دارد. او امیدوار به تغییر نبود، می دانست که بالاخره این تغییر رخ خواهد داد. 

شرایط و وقایع زیادی باعث خلق آهنگ تغییری در راه است شدند. اولین بار این آهنگ به شکل یک رویا به ذهن کوک رسید. او در جایی اعلام کرده که این رویا حسی شبیه مرگ داشت. این کار با تمام آثار دیگری که خلق کرده بود فرق داشت. آثار پیشین او بیش تر تصنیف هایی عاشقانه بودند که با مهارت و دقت کار شده بودند. به همین دلیل این که ایده این آهنگ در یک رویا به ذهن او رسیده است، منطقی به نظر می رسد. شاید همین باعث شده که تغییری در راه است به چنین اثر الهام بخشی تبدیل شود. این آهنگ نه تنها از نظر نحوه ساخت خود را از دیگر آثار سم کوک متمایز می کند، بلکه هم چنین موضوع و محتوای آن هم با آثار دیگر او فرق دارد. او معمولا درباره عشق و اندوه سخن می گفت. اما این آهنگ کاملا بر روی تلاش برای آزادی سیاه پوستان تمرکز کرده است. کوک در ابتدا نگران بود که طرفداران سفید پوستش با تغییری در راه است ارتباطی برقرار نکنند. اما بدون تردید این آهنگ مهم ترین اثری است که کوک در طول عمرش خلق کرده است. 

منبع: Shmoop

این آهنگ را این جا می توانید بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar