بنگ بنگ (عشقم مرا زمین زد) – Bang Bang (My Baby Shot Me Down)

خواننده: شِر – Cher

ترانه سرا: سونی بونو – Sonny Bono

سال: ۱۹۶۶

نگاهی به آهنگ بنگ بنگ

نگاهی به آهنگ بنگ بنگ

 

ترانه بنگ بنگ (عشقم مرا زمین زد) را خوانندگان زیادی تا به حال خوانده‌اند. شاید خیلی‌ها این آهنگ را شنیده باشند، از آهنگ‌های مورد علاقه شان هم باشد و هنوز ندانند که خواننده اصلی این ترانه شر بوده و سونی بونو ترانه آن را نوشته است. اکثراً فکر می‌کنند که خواننده اصلی این ترانه، نانسی سیناترا باشد. بیشتر مردم با قسمت اول فیلم بیل را بکش با این آهنگ آشنا شده‌اند. پس از انتشار فیلم، این آهنگ منبع الهامی برای بسیاری از گروه‌ها و خوانندگان شد. مورد توجه ترین آن ها، «تو را زمین زدم» توسط گروه اودیو بولیز بود که از نسخه‌ی نانسی استفاده کرد و در لیست ده آهنگ برتر بریتانیا قرار گرفت.

پس از شنیدن نسخه اصلی این ترانه با صدای شر که در سال ۱۹۶۶ منتشر شد، واقعا مجذوب آن شدم، و شخصا آن را به آهنگ نانسی ترجیح می دهم. خیلی عجیب است که نسخه اصلی ترانه را کمتر کسی از رادیو حتی ایستگاه هایی که به پخش ترانه های قدیمی می پردازند هم شنیده باشد. ترانه ای با مضمونی از یاس و اندوهی در طول گذشت زمانی نسبتا طولانی از زندگی یک فرد. خواننده، از داستان عشقش می‌گوید. در دوران کودکی با پسری که همبازی بودند، روی اسب هایی چوبی مشغول بازی هستند، پسرک با تفنگ اسباب بازی اش به او شلیک می کند. بعدا بزرگ می‌شوند و با همان پسر ازدواج می کند، ازدواجشان همراه با سور و رقص و صدای زنگ های کلیسا همراه می شود. اما بعداً عشقش او را رها می کند، که باز هم برای او همچون شلیکی دیگر است و او در این بازی باز هم می بازد، باخت این بارش خیلی سنگین تر، دردناکتر و واقعی تر است. این بار هم توسط عشقش، همان عشق دوران کودکی اش زمین می خورد. چیزی که در مورد نسخه شر وجود دارد، این است که در طول آهنگ مضمونی وسترن، اسپانیایی، جیپسی حاکم است،‌ شکی نیست که سونی تحت تاثیر ژانر وسترن اسپاگتی (وسترن ایتالیایی) بوده است؛ ژانری که در سال‌های ۶۵ بسیار روی پرده های سینما دیده می شد. می توان به این ترانه به عنوان پیش از سرانجام ازدواج سونی و شر هم نگاه کرد که نهایتا به جداییشان در سال ۷۰ انجامید.

این ترانه به عنوان یک تک آهنگ و در آلبوم جنبه سونی گونه شر (The Sonny Side of Cher) منتشر شد. در سال ۱۹۶۶ در جدول آهنگ‌های ایالات متحده در جایگاه دوم و در میان جدول تک آهنگ‌های بریتانیا در جایگاه سوم قرار گرفت. نسخه نانسی هم در همین سال منتشر شد اما مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه برای فیلم کوئنتین تارانتینو انتخاب شد و در سکانس آغازین فیلم قرار گرفت که لحن و وزنی فسرده تر همراه با شروعی با افکت گیتاری ارتعاشی دارد.

از زمان انتشار این آهنگ، توسط افراد و گروه‌های زیادی همچون، استیوی واندر، گروه بیو بروملز، پتولا کلارک، وانیلا فیوج، و هنرمندان ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی بازخوانی شده است. خود شر هم بعداً در سال ۱۹۸۷ با سبک راک، ترانه را بازخوانی کرد.

همان گونه که گفته شد، بعدا خوانندگان زیادی این آهنگ را خواندند. به خاطر علاقه شخصی‌ام به فرانک سیناترا بگذارید نگاهی هم به آهنگ بنگ بنگ با صدای سیناترا داشته باشیم. فرانک سیناترا هر از چند گاهی در طول دوران فعالیتش، آهنگ‌هایی را ضبط کرد که بسیار متفاوت بودند و این نشان از حساسیت و زیرکی او در انتخاب عناصر آهنگ هایش دارد. یکی از این آهنگ‌ها بنگ بنگ (عشقم مرا زمین زد) است. سیناترا این آهنگ را روان، صریح و همراه با اندوه و غمی عمیق می خواند،‌ انگار که ترانه آن را ریشارد واگنر نوشته باشد نه سونی بونو. بنگ بنگ یکی از آهنگ‌های زیبای آلبومی گرم و ستودنی از سیناترا با عنوان او مرا زمین زد در سال ۱۹۸۱ است. سیناترا چندین آهنگ بسیار خوب و کم نظیر از دیگر ترانه سرایان را نیز در این آلبوم خوانده است، همچون چیزهای خوب ناپدید می شوند از استفان سوندهایم، مهاجم صبح دوشنبه از پاملا فیلیپ و دان کاستا، و عاشقش بودم از جردن جنکینز. طنین و لحن آلبوم اندوهگین و فسرده است. جنکینز بیشتر تنظیمات آلبوم را انجام داد، او توان کاستا، نلسون ریدل و بیلی می که در گذشته با سیناترا کار می کردند را نداشت، ولی درکل توانست تقریبا همه چیز را به خوبی پیش ببرد. خود سیناترا هم در این آلبوم مثل همیشه در اوج صدای خودش است، با آن صدا و نوای افسونگرانه اش.

منبع: Song Facts/ People / Go Retro

***

متن ترانه:

من پنج سالم بود و او شش

سوار بر اسب های چوبی

او سیاه می‌پوشید و من سفید

او همیشه جنگ را می برد

***

بنگ بنگ، او زمینم زد

بنگ بنگ، من زمین خوردم

بنگ بنگ، این صدای ناخوشایند

بنگ بنگ، عشقم مرا زمین زد

***

فصل ها آمدند و زمان را تغییر دادند

من بزرگ شدم، او را مال خودم می‌خواندم

او همیشه می‌خندید و می گفت

«یادت هست روزهایی که بازی می کردیم؟»

***

بنگ بنگ، تو را زمین زدم

بنگ بنگ، تو زمین خوردی

بنگ بنگ، این صدای ناخوشایند

بنگ بنگ، من همیشه تو را زمین می‌زدم

***

آهنگ‌ها نواختند و مردم آواز خواندند

زنگ های کلیسا برای من به صدا درآمدند

***

اکنون او رفته، نمی‌دانم چرا

تا این روزها هم گاهی گریه می کنم

او حتی نگفت خداحافظ

به خودش زحمت یک لحظه درنگ هم نداد

***

بنگ بنگ، او زمینم زد

بنگ بنگ، من زمین خوردم

بنگ بنگ، این صدای ناخوشایند

بنگ بنگ، عشقم مرا زمین زد

***

شنیدن آهنگ اصلی با صدای شِر:

***
شنیدن آهنگ با صدای فرانک سیناترا:

1
دیدگاهی بنویسید.

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مهران ع
مهمان
مهران ع

واقعا عالی معلومه حسابی به موسیقی علاقه داری که آنقدر دقیق داستان و ترجمه شعر رو گفتی توصیه میکنم همین اهنگ رو تز دوئا لیپا گوش کنی