بزن به چاک – Beat It

مایکل جکسون – Michael Jackson

سال انتشار: ۱۹۸۳

نقد آهنگ بزن به چاک

نقد آهنگ بزن به چاک

وقتی در سال ۱۹۸۲، ادی ون هیلن  تماسی از کوئینسی جونز دریافت کرد، قطع کرد، چرا که فکر می کرد دارند با او شوخی می کنند. اصلا چرا تهیه کننده ای که در طول سی سال فعالیت هنری خود حتی یک بار هم طرف موسیقی راک نرفته باید با گیتاریستی تماس بگیرد که عضو یکی از جسورترین گروه های متال دوران خودش است؟ چه برسد به این که از او بخواهد تا بیاید و در تولید آلبوم جدید مایکل جکسون همکاری کند. آن زمان مردم به مایکل جکسون هنوز به چشم همان پسربچه بامزه گروه جکسون فایو نگاه می کردند. همان گروه پاپ نوجوان پسند و شیرین. مایکل در سال ۱۹۷۹ با آلبوم غیرمعمول تلاش کرده بود این قالب را بشکند. آلبومی به سبک سل و دیسکو که داستان بلوغ خواننده بود.

به همین دلیل، وقتی جونز دوباره با ون هیل تماس گرفت و به او اطمینان داد که شوخی در کار نیست، ون هیلن کلی به او بد و بیراه گفت. جکسون یک آهنگ راک در آلبوم جدیدش گذاشته بود و یک تک نوازی گیتار الکتریک احتیاج داشت. ون هیلن که هنوز متقاعد نشده بود، روز بعد به استودیو وست‌لیک رفت و متوجه شد که واقعا منتظر کار او هستند. جکسون در خانه خود یک نسخه آزمایشی از آهنگ بزن به چاک به صورت آکاپلا درسته کرده بود که یک بیت راک هم داشت (آکاپلا  شکلی از موسیقی آوازی یک یا چندنفره است که برای اجرا بدون همراهی ساز ساخته می‌شود).

آن طور که ون هیلن می گوید، به او اختیار تام دادند. او هم بخش میانی کار را عوض کرد. در ضبط نهایی، تک نوازی گیتار ون هیلن در کل آهنگ چهار دقیقه ای تنها ۳۲ ثانیه طول می کشید. آن ریف مشهور که در سراسر آهنگ بزن به چاک پخش می شود را هم مایکل جکسون و هم استیو لوکتر تایید کردند. لوکتر عضو گروه راک توتو بود و همراه با اعضا گروهش در تهیه آلبوم تریلر با جکسون همکاری می کرد. پس چه نیازی به ون هیلن بود؟

در اوایل دهه ۱۹۸۰، رادیوهای موسیقی و جدول های موسیقی کاملا دسته بندی شده بودند. جکسون هدف جاه طلبانه ای داشت: او می خواست آلبوم تریلر پرفروش ترین آلبوم تمام دوران باشد. برای رسیدن به چنین هدفی به حضور در ایستگاه های رادیویی پخش کننده موسیقی راک، حیاط خلوت ون هیلن نیاز داشت. جکسون همچنین باید یک مانع تازه هم از میان برمی داشت: پخش موسیقی در تلویزیون. آن زمان گروه ها و افرادی مثل ون هیلن جایگاهی همیشگی در تلویزیون داشتند، ولی شبکه ام‌تی‌وی آهنگ های خوانندگان سیاه پوست را به شکل بسیار محدودی پخش می کرد. مارک آنتونی نیل، استاد دانشگاه در رشته فرهنگ عامه سیاه پوستان معتقد بود این «بارزترین نوع آپارتاید فرهنگی در ایالات متحده بود.»

درست شش هفته پیش از عرضه بزن به چاک، آهنگ بیلی جین با آن ویدئو پرهزینه عرضه شده بود و به رتبه یک جدول رسیده بود. ولی ام‌تی‌وی هنوز آن را پخش نمی کرد. جنجال به حدی بالا گرفت که شرکت سی‌بی‌اس ریکوردز تهدید کرد در صورتی که آهنگ جکسون در فهرست پخش این شبکه قرار نگیرد، همه آهنگ های خود را از لیست پخش خارج می کند. به هر ترتیبی که بود. ام‎‌تی‌وی آهنگ بیلی جین را پخش کرد، کمی بعد از آن هم آهنگ بزن به چاک پخش شد و به موفقیت زیادی رسید.

ترانه این آهنگ را جکسون خودش نوشته بود. داستان بزن به چاک درباره زندگی در خیابان ها و فعالیت های گروه های خلافکار است. موضوعاتی که چندان ارتباطی با زندگی واقعی جکسون نداشتند. او در دوران کودکی معلم خصوصی داشت و از همان سنین کودکی به یک ستاره تبدیل شده بود. به همین دلیل ایده استفاده از دعوای دو گروه خلافکار با هم بیش تر به واسطه فیلم های سینمایی به ذهنش رسیده بود. به ویژه صحنه مبارزه با چاقو ویدئو این آهنگ تحت تاثیر فیلم داستان وست ساید (جروم رابینز، رابرت وایز – ۱۹۶۱) ساخته شده است.

یکی از دستاوردهای ویژه مایکل جکسون این بود که بین مخاطبان سفیدپوست هم طرفداران زیادی داشت. البته پیش تر، خوانندگانی که شرکت موتاون معرفی می کرد هم به چنین جایگاهی رسیده بودند، ولی جکسون این ویژگی را به سطح تازه ای برد. او اولین خواننده سیاه پوستی بود که در شبکه ام‌تی‌وی پخش ثابت داشت. آهنگ بزن به چاک نقش کلیدی در تبدیل کردن مایکل جکسون به یک ابرستاره داشت.

یکی از مهم ترین ویژگی های آهنگ بزن به چاک، ویدئویی بود که برای آن ساخته شد. جکسون با رقص گروهی خود در این ویدئو (که تا آن زمان امری بسیار نادر بود) شور تازه ای بین هواداران به پا کرد. ترانه آهنگ اگرچه با تصاویری که می بینیم هم خوانی دارند، ولی در مقایسه با ویدئویی که پیش چشم مخاطب قرار دارد، اولویت دوم را خواهد داشت. در واقع می توان گفت موزیک ویدئوی بزن به چاک نیازی به واژه ندارد. با تماشای چهره ها، حالت بدن و نوع تاکید شخصیت ها در هنگام رقص می توان به داستان این آهنگ پی برد. 

این موزیک ویدئو از خیلی از قواعد فیلم های موزیکالی پیروی می کند که طرفداران جکسون چندان طرفدار آن ها نیستند. جکسون در این ویدئو تصویری متمدنانه از خود نشان می دهد. او متوجه شده است که نبردی در راه است و او تنها کسی است که می تواند از آسیب و تخریب ناشی از این نبرد جلوگیری کند. او با موسیقی و رقص خود مانع بروز این نبرد می شود. به این ترتیب، بزن به چاک هم با همان انتقادی مواجه می شود که پیش تر به فیلم های موزیکال کلاسیک وارد می شد، این که با فریب واقعیت و ظاهرسازی، یک فانتزی محض را در اختیار مخاطب قرار می دهند. 

جکسون در مصاحبه ای درباره این آهنگ گفته بود: «می خواستم آهنگ راکی بسازم که خودم حاضر بودم برای شنیدن آن از خانه بیرون بزنم و آن را بخرم، و این آهنگ باید کاملا متفاوت از آهنگ های راکی باشد که هر روز در ۴۰ آهنگ برتر رادیو می شنوم.» آهنگ بزن به چاک در رتبه اول صد آهنگ برتر بیلبورد قرار گرفت و در مراسم گرمی همان سال، برنده دو جایزه بهترین ضبط سال و بهترین اجرای راک شد. مایکل جکسون که در اوایل دهه بیست زندگی خود شبیه یک بچه نحیف و حساس به نظر می رسید، با آهنگ بزن به چاک به ستاره ای تبدیل شد که هرکس می توانست با آن احساس نزدیکی کند. 

منبع: Financial Times / Song Facts / EJump Cut

***

ترجمه ترانه بزن به چاک

بهش گفتن دیگه هیچ وقت نیا این طرفا

نمی خوایم قیافتو ببینیم، بهتره گم شی بری

آتیش از چشماشون بیرون می زنه و کاملا جدی هستند

پس بزن به چاک، فقط بزن به چاک

بهتره فرار کنی، بهتره هرکاری از دستت برمیاد انجام بدی

نمی خواد خونریزی راه بندازی، نمی خواد لات بازی درآری

اگه می خوای دوام بیاری بهتره هرکاری از دستت برمیاد انجام بدی

پس بزن به چاک، ولی تو می خوای شر باشی

فقط بزن به چاک، بزن به چاک، بزن به چاک، بزن به چاک

هیچ کس دوست نداره بازنده باشه

می خوای نشون بدی چه قدر راحت و قوی می جنگی

مهم نیست کی درست میگه کی اشتباه

فقط بزن به چاک، بزن به چاک

فقط بزن به چاک، بزن به چاک

افتادن دنبالت، بهتره تا فرصت داری فرار کنی

نمی خوای یه پسر بشی، می خوای نشون بدی مرد شدی

اگه می خوای زنده بمونی، پس بهتره هرکاری که از دستت برمیاد انجام بدی

پس بزن به چاک، بزن به چاک

باید بهشون نشون بدی که از چیزی نترسیدی

داری زندگیت رو قمار می کنی، این بازی جرئت یا حقیقت نیست

می زننت، می کشنت

بعدشم میگن حقت بود

پس بزن به چاک، ولی تو می خوای شر باشی

فقط بزن به چاک، بزن به چاک، بزن به چاک، بزن به چاک

هیچ کس دوست نداره بازنده باشه

می خوای نشون بدی چه قدر راحت و قوی می جنگی

مهم نیست کی درست میگه کی اشتباه

فقط بزن به چاک، بزن به چاک

فقط بزن به چاک، بزن به چاک (تکرار)

***

نسخه تصویری آهنگ بزن به چاک همراه با متن ترانه اصلی:

***