اون عاشقته – She Loves You

گروه: بیتلز – Beatles

ترانه‌سرا: جان لنون – پاول مک‌کارتنی

سال: ۱۹۶۳

نگاهی به آهنگ اون عاشقته

نگاهی به آهنگ اون عاشقته

رولینگ استونز «خشنودی (در کار نیست)» را داشت، دِ هو «نسل من» را داشت، کینکس «تو واقعا منو بردی» را داشت، رُی اوربیسون «اوه، زنی زیبا»، تمپتیشنز «دختر من»، بیلی جوئل «پیانوزن» و ویتنی هیوستن هم «من همیشه عاشقت خواهم بود» را داشت.

موارد بالا همه آهنگ‌هایی هستند که خواننده‌شان را معرفی می‌کنند. شاید بهترین و پرفروش‌ترین کارشان نباشد اما وقتی به هر یک از این آهنگ‌ها فکر می‌کنید به یاد خواننده آن می‌افتید و وقتی هم اسم خواننده‌اش را می‌شنوید این آهنگ‌شان برایتان تداعی می‌شود.

وقتی که حرف بیتلزپیش می‌آید، در مورد اینکه کدام آهنگ آن‌ها بیش از همه معرف این گروه است نظرات مختلفی وجود دارد. برخی آهنگ هی جود را آهنگ شاخص گروه می‌دانند، برخی هم دیروز را به خاطر بازخوانی‌های فراوانی که از آن شده است، آهنگ معرف گروه در نظر می‌گیرند. و برخی هم اصرار دارند می‌خواهم دستت را بگیرم آهنگ شاخص گروه است که به خاطر آن، گروه در آمریکا از هم پاشیده شد.

بسیاری از منتقدان موافق هستند آهنگی که بیش از هر کاری در میان لیست کارهای بیتلز می‌تواند معرف این گروه باشد، همان آهنگی است که توانست به پرفروش‌ترین آهنگ بریتانیا در سال های ۶۰ تبدیل شود؛ یعنی اهنگ اون عاشقته. این آهنگ با ۱٫۳ میلیون نسخه فروشی که در خانه‌اش داشت پرفروش ترین آهنگ بیتلز در بریتانیا بود که حتی از ۱٫۲۵ نسخه فروش می‌خواهم دستت را بگیرم هم بیش‌تر بود. تنها مک‌کارتنی خودش توانست این رکورد را بشکند. او آهنگ تامل در کینتایر که با گروه وینگز در ۱۹۷۷ ساخت که توانست بیش از ۲ میلیون نسخه در بریتانیا فروش داشته باشد.  

البته منظور این نیست که میزان فروش معیار شاخص بودن یک آهنگ است. بیتلز گروهی بود که توانست به جایگاهی برسد که اصطلاح بیتلمانیا را در دنیای موسیقی ایجاد کند (بیتلمانیا به طرفداران دیوانه‌وار گروه بیتلز گفته می‌شد، این اصطلاح در سال ۱۹۶۰ شروع شد و تا پس از فروپاشی گروه هم ادامه داشت با وجود اینکه گروه در سال ۱۹۶۶ اجرای عمومی را متوقف کردند. این اصطلاح هنوز هم برای طرفداران موسیقی و حتی شخصیت‌های شناخته اجتماعی و حتی خارج از دنیای موسیقی هم به کار می‌رود). این باعث شد بیتلز از سوپراستاری منطقه‌ای به پدیده‌ای ملی تبدیل شود. گروه خود را سرشار از انرژی، سرحال و مهیج نشان می دادند. با گیتار و ضرب‌آهنگ‌های عالی و هماهنگی متمایزی که با هم داشتند، هیچ کسی نمی‌توانست بی‌تفاوت از کنارشان بگذرد.

دلیل انکار ناپذیری که می‌توان ادعا کرد اون عاشقته اهنگ معرف گروه بیتلز است در این عبارت ساده نهفته است: «آره، آره، آره». این جمله بی‌معنی به تیتری در سراسر دنیا تبدیل شد و نهایتا گروه فاب فور (گروهی که در سال ۱۹۷۷ ایحاد شد و شروع به اجرای آهنگ‌های های بیتلز در جنوب کالیفرنیا کرد) را برای همیشه وارد دنیای موسیقی غرب کرد.

چهل، چهل و پنج سال بعد، این عبارت به یک گروه و تنها یک گروه اشاره دارد.

سینتیا لنون در کتابی که در سال ۲۰۰۵ با عنوان «جان» نوشت، خاطره‌ای را یادآور می‌شود که لنون را به عنوان منشا این عبارت نشان می‌دهد. «او بسیار احساسی و  رمانتیک بود، جنبه ای از شخصیت او که وقتی ارتباط مان عمیق‌تر شد، در او بیشتر احساس می‌کردم. او در دانشکده روی تکه کاغذهایی شعرهای عاشقانه می نوشت و برایم می فرستاد. برای اولین جشن کریسمس‌مان روی کارتی عکسی از من با کت پشمی جدیدم را نقاشی کرد، در عکس پشت سرش ایستاده بودم و سرمان کنار همدیگر است و دستش را روی بالم گذاشته است. کارت پر از بوسه و قلب بود و روی آن نوشته بود: «اولین کریسمس‌مان. عاشقتم، آره، آره، آره.» چند سال بعد، این ایده را در یکی از پرفروش‌ترین اهنگ های بیتلز استفاده کرد؛ «اون عاشقته. آره، اره، اره.»

منبع: Beatles Books

***

ترجمه آهنگ اون عاشقته:

اون عاشقته آره، آره، اره

اون عاشقته آره، آره، اره

اون عاشقته آره، آره، اره

تو فکر می‌کنی که عشقتو از دست دادی

خوب، من دیروز دیدمش

این تویی که اون به فکرشه

بهم گفت که چی بگم

اون گفت که عاشقته

تو هم می دونی که این نمی تونه بد باشه

آره، اون عاشقته

تو هم می دونی که باید خوشحال باشی

او گفت که رنجوندیش

اونم کنترلشو از دست داده

الانم می‌گه می‌دونه که

تو آدم بدی نیستی

او گفت که عاشقته

تو هم می‌دونی که این نمیتونه بد باشه

آره، او عاشقته

تو هم می‌دونی که باید خوشحال باشی

اون عاشقته، آره، آره، آره

اون عاشقته، آره، آره، آره

با عشقی مثل این

تو می‌دونی که باید خوشحال باشی

می دونی که در قبالش مسئولی

به نظرم منصفانه است

غرور می‌تونه بهت آسیب بزنه

ازش عذرخواهی کن

چون عاشقته

تو هم می‌دونی که این نمی‌تونه بد باشه

اره، آون عاشقته

تو هم می‌دونی که باید خوشحال باشی

او عاشقته، آره، آره، آره

او عاشقته، آره، آره، آره

با عشقی مثل این

می‌دونی که باید خوشحال باشی

با عشقی مثل این

می‌دونی که باید خوشحال باشی

با عشقی مثل این

می‌دونی که باید خوشحال باشی

آره، آره، آره

آره، آره، آره، آره

***

نسخه تصویری آهنگ اون عاشقته:

نسخه صوتی آهنگ اون عاشقته:

۴٫۵

دیدگاهی بنویسید.

avatar