نشستن روی اسکله‌ی خلیج – Sittin’ On) The Dock of the Bay)

خواننده: اوتیس ردینگ – Otis Redding

سال: ۱۹۶۷

نگاهی به آلبوم نشستن روی اسکله‌ی خلیج

نگاهی به آلبوم نشستن روی اسکله‌ی خلیج

وقتی که استیو وینوود برای اولین بار تک آهنگ نشستن روی اسکله‌ی خلیج را شنید که خود آلبوم هم با همین عنوان نام گذاری شده است، گفت: «این آهنگ دیلن است؟ اریک بردن؟ شبیه کارهای اوتیس است.» تجربه و تشخیص استیو عالی بود و جوابش بسیار دقیق و واضح. آهنگ اسکله‌ی خلیج بسیار شبیه به نوشته‌های دیلن است. اوتیسن ردینگ و دیلن هر دو در مسیر  وجهت مشابهی پیش می رفتند.

این آهنگ آخرین تک آهنگ اوتیس بود (استکس ولت فکر می‌کرد که آن‌قدر نوارهای خوب منتشر نشده دارند که بتوانند آلبوم دیگری هم بسازند). این آهنگ تنها اشاره‌ی باقی‌مانده به مکانی بود که اوتیس می‌خواست ما را با خود به آنجا ببرد. شاید این‌طور به نظر برسد که تأثیر عاطفی و احساسی زیاد موجود در این آهنگ تا حدی متاثر از مرگ خواننده بوده باشد. اما خود آهنگ به عنوان ترکیبی از ویژگی‌های بارز تصنیف های سول، یکی از بهترین کارهای ضبط شده‌ی اوتیس است. اسکله‌ی خلیج نمایانگر تغییری اساسی در شیوه‌ی تصنیف های اوتیس است؛ او شیوه‌های تقابل تنش و ملایمت که در کارهای فا فا فا فا فا و کمی مهربان باش به کار برده بود را در اینجا به زیبایی به دو سطر کاهش داده است.

کات های( کات در موسیقی آفریقایی آمریکایی به تکرارهایی در آهنگ گفته می‌شود که به صورتی ناگهانی به جایی بر می‌گردند که چند لحظه قبل شنیده ایم) این آهنگ خاطره انگیز توسط جون لندو انتخاب شدند، او تمامی کارهای اوتیس را بررسی و بهترین اجراهایش را انتخاب می کرد. کسانی که تک آهنگ‌های آر اند بی را نمی خرند، باید به همان اندازه کسانی که اهل دیسکت ها نیستند باید خوشحال باشند که به آلبوم در مدرسه بمان استاک دسترسی ندارند، آلبومی که تمامی ویژگی‌های آهنگ سازان ناشر موسیقی استاک واکس را داراست.

آهنگ دارم میام خونه نمایشی تقریباً بی‌نقص از صدای اوتیس است. ولی به خاطر تنظیم آن به ویژه شیپورهایی که بافت اصلی آهنگ را تشکیل می دهند تا حدی فاقد آن جذابیت مورد انتظار است و شاید بهتر بود در این آلبوم قرار نمی گرفت. آهنگ رنج پیرمرد در این آلبوم زیادی شل و بی ثبات است. با اینکه آهنگ خوب و پر شوری برای تمام کردن این آلبوم است. در آلبوم اوتیس بلو شاهد نسخه‌ي خیلی بهتری از این آهنگ هستیم.

این آلبوم یکی از بهترین مجموعه های ضبط های اوتیس است. همچنین آلبوم دیکشنری سول یا آلبوم تاریخ اوتیس ردینگ که تمامی آهنگ‌های قرار گرفته در صدر جدول بهترین آهنگ ها را در بر دارد.

برای طرفداران ردینگ، اسکله‌ی خلیج یکی از مهمترین آلبوم های پر آهنگ است. مجموعه‌ای عالی که این آهنگ‌ها را توام با عشق و احترامی نسبت اوتیس و کارهایش در خود جمع کرده است. از بسیاری جهات این آلبومی تاریخی از اوتیس ردینگ است.

منبع: Rolling Stone

***

متن آهنگ:

زیر آفتاب صبحگاهی می نشینم
غروب هم که برسد می‌نشینم
رسیدن کشتی‌ها را تماشا می‌کنم
سپس دوباره رفتنشان را تماشا می کنم. آره

روی اسکله‌ي خلیج می‌نشینم
آمدن جزر و مد را می‌بینم. اووه
روی اسکله‌ی خلیج می‌نشینم و
زمان را تلف می کنم

خانه‌ام را در جورجیا ترک کردم
به سوی خلیج فریسکو آمدم
چون چیزی نداشته ام برایش زندگی کنم
انگار نمی خواهد چیزی در مسیرم قرار بگیرد

پس فقط می‌روم که روی اسکله‌ی خلیج بنشینم
رفتن جزر و مد را ببینم. اووه
روی اسکله‌ی خلیج می‌نشینم
زمان را تلف می کنم

انگار نمی خواهد چیزی تغییر کند
همه چیز هنوز همان‌طور مانده است
آنچه را ده نفر به من می گویند انجام بده، نمی توانم انجام دهم
به نظرم همینطور خواهم ماند، گوش کن

اینجا می‌نشینم و خستگی ام را در می‌کنم
و این تنهایی مرا رها نمی کند، گوش کن
دو هزار مایل را سرگردان گشتم
فقط برای اینکه این اسکله را خانه‌ام سازم، اکنون

من فقط می‌روم که روی اسکله‌ی خلیجی بنشینم
رفتن جزر و مد را ببینم، اووه
روی اسکله‌ی خلیج می‌نشینم
زمان را تلف می‌کنم

***

این آهنگ را بشنوید:

 

دیدگاهی بنویسید.

avatar