این مقاله در اصل برای دانشجویانی نوشته شده که در دانشگاه های بازی سازی مشغول تحصیل هستند. اما اگر این بخش را نادیده بگیریم، خود مقاله دارای اطلاعات کلیدی و مهمی درباره بازی سازی است و مطالعه آن برای بازی سازان مستقل خالی از لطف نیست. 

نکاتی که قبل از ساخت بازی باید بدانید

نکاتی که قبل از ساخت بازی باید بدانید

به نظر می‌رسد که تمامی مؤسسات و دانشگاه های بازی سازی با هدف مورد توجه قرار گرفتن در صنعت بازی سازی دست به کار می شوند. برخی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از این موسسات خیلی سریع به مراتب قابل توجهی در این صنعت می رسند. برای نمونه‌ می‌توان به بازی درگاه (پرتال) اشاره کرد.

با وجود این همه دانشجو در این رشته شما باید سعی کنید از دیگران متفاوت باشید. بهترین راه برای این کار این است که با داشتن آشنایی نسبی از مهارت های پایه‌ای وارد این مؤسسات یا دانشگاه‌ها شوید. به این صورت نهایت استفاده را از دانشگاه خواهید برد. در این صورت به جای اینکه مطالب برایتان تازگی داشته باشد و به یادگیری آن ها بپردازید، می توانید مهارت هایتان را تقویت کنید.

شما می‌توانید قبل از همکلاسی هایتان ساخت بازی تان را شروع کنید. بهترین دانشجویان می‌دانند که کارشان خیلی بیشتر از همین کارهای پایه‌ای است. آن ها در اوقات فراغتشان دیوانه وار برای بهتر کردن مهارتها و افزایش تجاربشان کار می کنند، مود می‌سازند، با افراد حرفه‌ای دیدار می‌کنند و خیلی کارهای دیگر.

اینکه استادان روی توانایی های پایه ای دانشجویان شان کار کنند با اینکه تنها به بنیاد و آموزش این توانایی ها در  آن ها بپردازند تفاوت بسیاری دارد. دانشجویانی که با مجموعه توانایی های قابل توجهی شروع می‌کنند کار برایشان کسل کننده نمی شود. در عوض در این زمینه ای که شروع به کار کرده‌اند عمیق‌تر و جدی‌تر از همکلاسانشان هم پیش خواهند رفت. موارد پایین برخی از توانایی‌ها و و مواردی را بیان می کند که دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه باید دارا باشند.

یک وب سایت بسازید. ساخت وبسایت توانایی پایه‌ای است. به نظرم هر کسی که تا کنون وب سایتی نساخته باشد نباید از دبیرستان فارغ التحصیل شود. البته شاید پس از گذشت ده سال مهارتی قدیمی به حساب آید که دیگر کسی با این شیوه کار نکند اما در حال حاضر به بخش مهمی از جامعه تبدیل شده است. نرم افزارهای رایگان برای این کار: ‌CoffeeCup, PageBreeze, Bluefish

بازی های مختلف در سبک های متفاوت را بازی کنید. بسیاری از دانشجویانی که دیده‌ام بازی مورد علاقه‌ای داشته‌اند که باعث شده است به سوی بازی سازی بیایند. با این حال تنها بازی‌هایی شبیه به همان بازی را می شناختند. این مساله بعداً برای بازی سازان مشکل ساز می شود، چون درس‌ها و آموزه های با ارزشی را از دست می دهند که می توان از بازی های مختلف یاد گرفت. منابع بازی‌های رایگان: Kongregate, ArmorGames, Portal.wecreatestuff.com

کار گروهی یاد بگیرید. کدنویس های تنهایی که در زیرزمین خانه‌شان کار می کنند، به نسبت سال‌های ۱۹۸۰ تعدادشان خیلی کم شده است، همین تعداد هم می بینیم که بسیاری از آنان افرادی را دارند که از آن‌ها در بخش هنری،‌ تست بازی و جنبه‌های دیگر کمک می گیرند. یاد گرفتن کار کردن با دیگران یکی از مهارت های کلیدی است که بازی سازان خوب از آن بهره‌مند اند. هیچ وقت برای شروع یادگیری این مهارت زود نیست و هر چه زود تر باید یاد بگیرید به صورت گروهی کار کنید. در همین راستا بازی کردن بازی های تیمی ورزشی و بازی های نقش آفرینی می تواند بسیار مفید واقع شود. من برای توسعه مهارت های کار تیمی بازی های سیاه‌چاله ها و اژدهایان و خورشیدهای در حال افول (Fading Suns) را ترجیح می دهم.

یک کامپیوتر سرهم کنید. حداقل کارت گرافیک یا قطعات دیگر سیستم تان را بیرون بیاورید. من در تعجبم که برخی از دانشجویانی که دیدم هیچ وقت سیستمشان را باز نکرده بودند و نمی‌دانستند کامپیوتر چگونه کار می کند. من خودم یک بار کارت مودمم را سوزاندم اما این یک تجربه در مسیر یادگیری است پس نگران خراب کاری نباشید.

اکنون برخی مهارت های پایه‌ای مرتبط با کارهای ویژه تری را بیان می‌کنیم که بازی سازان معمولاً انجام می دهند. بهتر است هر چه زود تر به انجام این موارد بپردازید.
به تست بازی‌ها بپردازید. تست های زیادی این روز ها صورت می گیرند و بسیاری از شرکت ها فرصت های ویژه ای در اختیار طرفدارانی قرار می دهند که خودشان را اثبات کرده باشند. می‌توانید سایت betawatcher.com را برای چنین فرصت هایی بررسی کنید.
در انجمن‌های آنلاین فعالیت کنید. شرکت ها انجمن هایشان را می‌خوانند و به نظرات مفید و پرمغز پاسخ می دهند. هر چه زودتر باید فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و آنلاین را شروع کنید، می‌توانید از دیگران چیزهایی یاد بگیرید و دانسته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. به تمسخرات دیگران و کسانی که بحث‌های مأیوس کننده در پیش می‌گیرند توجه نکنید و مراقب باشید به یکی از آن‌ها تبدیل نشوید.
یک بازی بسازید. نمی‌خواهد این بازی یک بازی با کیفیت تجاری باشد. درکل اگر بتوانید این کار را بکنید احتمالا می‌توانید تمام مسائلی که این صنعت سر راه شما می‌آورد را مدیریت کنید. بازی کارتی یا تخته ای خودتان یا هرچیز دیگری را بسازید، سپس دوستان تان را دعوت کنید آن را بازی کنند. هیچ چیزی همچون شروع به ساخت بازی نمی‌تواند بازی سازی را به شما بیاموزد. Construct2، RPGMaker وgameStudio همگی ابزاری هایی رایگان ارائه می‌دهند که کار با آن‌ها هم ساده است. یونیتی کمی مشکل‌تر است اما قابلیت‌های بیشتری دارد.

این دو مورد آخر کار بیشتری را می‌طلبد اما شروع آن بسیار با‌ ارزش و مفید است.
کدنویسی کنید. حتی اگر نمی‌خواهید برنامه نویس شوید لازم است که بدانید نرم‌افزارها چگونه کار می کنند و درک درستی از نحوه عملکرد آن‌ها  داشته باشید. آموزش های برناومه نویسی آنلاین و رایگان زیادی وجود دارد و می‌توانید از کتابخانه‌ها هم استفاده کنید. مهم نیست در ++C، جاوا یا فورترن برنامه بنویسید، فقط به امتحان آن بپردازید و ببینید خروجی کامپیوتر  چه خواهد بود.
یک مود بسازید. بسیاری از بازی‌ها فرصت هایی برای ساخت مود، سناریو و چیز های مشابه را فراهم می کنند. یک بازی که دوست دارید و به شما دسترسی به ابزارهای ساختاری اش را می‌دهد را انتخاب و شروع به کار کنید. علاوه بر این که تجربیات با‌ ارزشی در این مسیر کسب خواهید کرد، به شما اطمینان می دهم که در پایان، ایده‌های بسیاری در ذهن خواهید داشت از اینکه در ساخت یک بازی چه کارهایی نباید انجام داد. موتور آنریل یکی از بهترین ابزارها برای انجام این کار است.

در پایان، ببینید که چه مدرک دانشگاهی می‌خواهید بگیرید. تمامی افراد فعال در عرصه بازی سازی دارای مدرک دانشگاهی نیستند، اما اگر به دنبال شغلی در این صنعت هستید معمولاً از شما مدرک می خواهند. البته شرکت های بازی سازی تنها به دنبال مدرک صرف نیستند.

داشتن مدرک اثبات قابل قبولی بر این مساله است که شما می‌توانید پروژه ای طولانی مدت را تا به پایان رساندن آن پیش ببرید. مهارتی اساسی که بسیاری از افراد در این عرصه نمی‌توانند آن پیش ببرند.

اندرو گرین‌برگ

منبع: Game Career Guide

دیدگاهی بنویسید.

avatar