تکن ۷ – Tekken 7
سازنده: باندای نامکو انترتینمنت – Bandai Namco Entertainment
سکو: آرکید، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، مایکروسافت ویندوز
سال انتشار
:‌۲۰۱۷

نقد و بررسی بازی Tekken 7

نقد و بررسی بازی Tekken 7

دنباله‌ بازی‌های تکن شهرت خاصی میان مخاطبان آرکید دارد. البته بسیاری از گیمرها، بازی با کنسول ها برایشان جذابیت خاصی همراه با حسی عمیق تر و ماندگار تری دارد. نسخه های بازی معمولاً به صورتی غیر منتظره معرفی می شدند و با دنباله‌ای از بخش های داستانی،‌ همچنین افزودن بخش‌های وسیعی همچون اسپرت مد و بیتم آپ همراه بودند. در سال‌های اخیر برای سازندگان این بازی، قابلیت آزادکردن و سفارشی کردن تجهیزات و بخش های مختلف بازی، هدفی بوده که بیشترین نتیجه مطلوب را داشته است. تکن ۷ بسیاری از سنت‌های قدیمی بازی را زنده نگه داشته است. بار دیگر با شیوه‌ی مبارزه رو در رو و تند همراه هستیم که ویژگی بارز این مجموعه است. در آغاز بازی مشکلاتی در سرور دیده می‌شود اما با این حال تکن توانسته جای خود را در میان بهترین بازی‌های مبارزه‌ای تثبیت کند.

مشابه دیگر بازی‌های سه بعدی مبارزه‌ای همچون مرده یا زنده و ورچوئا فایتر، تکن ۷ نیز روی بهره بردن از فضا و حرکات جانبی در طول مبارزه تمرکز دارد. بیشتر مبارزان این بازی تقریباً در یک سطح هستند. میزان قدرت مشت و لگدهایشان بسیار نزدیک به هم است، پس در بازی فرصت چندانی برای اشتباه ندارید. یک لحظه درنگ در تصمیم گیری یا حرکتی اشتباه و نا به جا در مقابل گیمری حرفه‌ای، حمله ای کوبنده با ضربات شدید و باختی زودهنگام را برایتان به دنبال خواهد داشت. با این حال سیستم مبارزه‌ای تکن ۷ چندان هم مشکل نیست. با رویه‌ای از کنترل‌های بصری که هر کلید به عضوی اختصاص داده شده است، می‌توانید گام به گام نحوه حمله و دفاع را یاد بگیرید و به خوبی جواب حملات حریف را بدهید. مساله ای که شاید کمی زمان بر باشد این است که باید وقت بگذارید و مجموعه حرکات شخصیت مورد علاقه تان را بررسی کرده و به خاطرشان بسپارید تا بتوانید با آن ها راحت و روان بازی کنید و در نتیجه با تاکتیک‌های مبارزه‌ای مختلف به بازی تان تنوع ببخشد. بزرگترین شکوه ای که می‌توانید از تکن ۷ داشته باشید این است که بازی پیچیدگی مکانیک هایش را چندان تشریح نمی کند، شما را تنها می‌گذارد تا خودتان بازی با‌ شخصیت مد نظرتان را دنبال کنید و یاد بگیرید. لیست حرکات هر شخصیت چیزی حدود صد مورد است که ترکیبی است از مجموعه حرکات و حملات ویژه و به خصوص. تنها ویژگی‌ها و نوع حملات چند شخصیت نمادین و اصلی در بازی  معرفی می شوند که آن هم چندان عمیق شرح داده نمی شود. لیست حرکات به هم ریخته و نامرتب بوده و دسته‌بندی هم نشده اند. بهترین کار این است که به بخش تمرینی بروید و یکی یکی حرکات را امتحان کنید. خوش بختانه می‌توانید حین تمرین از راهنمایی های زنده استفاده کنید و نیازی به رجوع مداوم به منو ها ندارید.

هیچ کدام از این‌ها دال بر این نمی شود که بگوییم تکن ۷ زیادی پیچیده شده است، این ایراد مسخره به نظر می آید، چرا که وسعت فهرست ها و شیوه‌های مبارزه‌ای در نهایت به نفع شما است. مساله این است که بازیکنان جدید که برای اولین بار بازی می‌کنند امکان و راهنمایی کمی برایشان لحاظ شده است. به صورتی که یاد گرفتن چیزی فراتر از حرکات پایه‌ای و ابتدایی در مبارزات برایشان مشکل خواهد بود. این مساله کمی دلسرد کننده است،‌ با توجه به اینکه بازی‌های مبارزه‌ای دیگر می گویند که بهترین راه برای حفظ بازیکنان جدید، دادن شانس و امکان مبارزه به آنان است. کمبود دستورالعمل ها در تکن عجیب است، تنها یک بازی در میان سری های قبلی(تکن ۲) بخش مبارزه (Fight Lab) داشت که در آن می توانستید چگونگی مکانیک بازی و حملات مختلف در مبارزه را بررسی کنید.

اگر این اولین شرکت شما در رقابت های پادشاه مشت آهنین نیست و با دوره‌ی ۲۰ ساله‌ی تکن همراه بوده اید، متوجه می‌شوید که تکن۷ همان مبارزات عالی و دوست داشتنی همیشگی اش را داراست، آن هم همراه با مجموعه‌ای از شخصیت‌ها و برخی مکانیک های جدید. بازی حرکات کوبنده و جدید قابل توجهی هم دارد که وقتی سطح سلامت بازیکن در حالت بحرانی است می توان از این قابلیت ها استفاده کرد که زمان مناسبی برای آزاد کردن خشم شخصیت و حمله ای ترکیبی با قدرتی بالاست. مهمترین بخشی که اضافه شده است حمله ی پاور کرش است: حتی در حین حمله‌ی حریف هم میتوانید به او ضربه بزنید، با به خطر انداختن کمی از سطح سلامتی تان می‌توانید شانس خود را برای وارد آوردن ضربه ای مهلک بالا ببرید. این قابلیت مبارزات مشهور همیشگی تکن را با عنصری هیجان انگیز همراه می سازد.

تکن ۷ با بیش از ۳۰ شخصیت، مبارزین و رقبای متفاوتی را طراحی کرده است. که تقریباً یک چهارم این تعداد، شخصیت‌هایی جدید هستند که به بازی اضافه شده اند. بارزترین مبارز جدید تکن آکوما، مرد مو قرمز مشهور در سری بازی‌های استریت فایتر است. معرفی حملات سنگین و طوفانی و پرتابه‌های آتشین شاید کمی عجیب به نظر برسد، با این حال شخصیت ها شکست ناپذیر نیستند چون هر یک ویژگی‌ و توانایی‌های خودشان را دارند. وقتی در مبارزه با پرتابه های آکوما روبه رو می‌شویم می‌توانیم با حرکات سه بعدی بازی به طرفین جاخالی بدهیم. طرفداران استریت فایتر خوشحال خواهند شد که تا این حد مبارزه کردن با‌ شخصیت آکوما راحت است چون بسیاری از حرکات قدیمی اش اینجا هم آورده شده اند.

جالب است که آکوما در بخش داستانی بازی هم نقشی محوری دارد. در این نسخه، کازومی میشیما که قبلا بارها به او اشاره شده ولی هیچ وقت دیده نشده بود وارد صحنه می شودتنها ایراد عمده‌ای که اینجا می بینیم،‌ راوی تکن  ۷است که با ظاهر بی روحش چندان جذابیتی به این بخش نیافزوده است. حالت روایتش بسیار سطحی بوده و چندان هوشمندانه به نظر نمی آید. برخی مبارزات در طول مسیر بسیار سخت به نظر می رسند، اما با وجود دستورات میانبر برای حملات سنگین، سیستمی با عنوان همیار داستان، بیشتر شبیه سختی موقتی هستند تا مانعی همیشگی.

پس از دو تا سه ساعت از گذشت داستان اصلی، همه شخصیت های حضور نیافته، بخش کوتاه خود را خواهند داشت، بخشی محدود به معرفی اجمالی اولیه،‌ مبارزه ای تک نفره و سکانس پایانی مخصوص به خودشان. همه یکسان کار نشده اند، اما برخی از قصد بی دست و پا طراحی شده اند، این می تواند شکوه ای کامل و به جا به ملودرام وسیع تکن باشد. البته برای نمونه طرفداران سامورایی یوشیمیتسو حالت انسان نمایی و آسیب پذیری در طراحی این شخصیت را تحسین خواهند کرد.

با انجام بخش های مختلف بازی و کسب پول می‌توانید هم سکانس ها و هم لوازم مختلفی برای شخصیت‌ها خریداری کنید. در تکن ۷ تغییرات پایه‌ای، مدل مو یا عینک و همچنین تجهیزات و ابزارهای عجیبی همچون بالهای پروانه نئونی و سلاح های خودکار قابل خریداری هستند. مجبور نیستید شخصیت‌ها را با ابزار و پوشش‌های مسخره تجهیز کنید ولی این کار این حس را به شما می‌دهد که چقدر تکن ۷ راحت و انعطاف پذیر است.

چند روز پس از عرضه بازی، بخش آنلاین آن در تمامی سکو ها با مشکلاتی مواجه شد. با اینکه این مشکلات بیشتر در بخش‌ مسابقات امتیازی بود، امکان قطع ارتباط در بازی های جداگانه هم وجود دارد. ناشر بازی به این مساله آگاه است و در حال رفع آن و انتشار افزونه‌ای برای آن هستند. در حال حاضر برای انجام هر بازی معمولاً چند دقیقه‌ای را باید با این مشکلات سر کنید.

با وجود این مشکلات در بخش آنلاین، تکن ۷ با تنوع زیادی از سبک های مبارزه‌ای مبارزان مختلف، هنوز هم گزینه ای مناسب برای پیشنهاد دادن به دیگران است. طرفداران تکن نسخه ی جدید بازی مورد علاقه شان را خواهند دید، بازی که محصول دهه ها بهبود، تغییرات و پیشرفت بوده است. با اینکه برخی از امکانات و قابلیت های بازی برای تازه واردان چندان دست یافتنی نیست، با این حال برای تمامی افراد در سطوح مختلف از مبتدی تا حرفه ای می تواند جذابیت خود را داشته باشد.

پیتر براون

منبع: Game Spot

تریلر تکن ۷ را اینجا ببینید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar