عزیز من باش – Be My Baby
گروه: رونتس – The Ronettes
سال:‌۱۹۶۳

نقد و بررسی آهنگ عزیز من باش

نقد و بررسی آهنگ عزیز من باش

موسیقی یکی از آن جنبه‌های اجتماعی است که بسیار تحت تأثیر جنبش حقوق مدنی قرار گرفت. پیوند میان موسیقی و این جنبش برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ و از طریق آهنگ‌های اتحادی و احساسی ایجاد شد و در طول سال‌های ۱۹۶۰ این پیوند قوی و محکم باقی ماند، هنگامی که درخواست ها برای برابری اجتماعی درها را بر موسیقی پاپ برای هنرمندان سیاه پوست گشود. تولیدات و پیشرفت های استودیوی لاویش در فناوری های ضبط به نسلی از تهیه کنندگان مستقل فرصت رشد مناسبی را فراهم آورد، کسانی که در تلاش بودند تأثیرات پویایی و احساسی ضرب‌آهنگ و بلوز را برجسته کرده و در جریان اصلی موسیقی آن دوران به کار گیرند. این روند همچنین باعث سر برآوردن جمعی از گروه‌های آوازخوان زنان شد که با عنوان گروه دختران شناخته می شدند. در سال ۱۹۶۲ به لطف گروه‌های دختران، به نسبت هر زمان دیگری از تاریخ، در لیست تک آهنگ‌های آخر سال هنرمندان سیاه پوست بیشتری دیده شدند. یکی از این گروه ها گروه رونتس بود که از افرادی چون ورونیکا بِنِت، استل بنت و ندرا تالی تشکیل می شد. در این مقاله سعی می‌کنیم نمادها و ویژگی‌های آهنگ عزیز من باش از این گروه را بررسی کنیم، نمادهایی که دوره‌ی مربوط به این اهنگ را توصیف کرده و به نمایش می‌گذارد.

ابتدا تحلیلی عمیق از دوره‌ی تاریخی مربوطه لازم است تا بتوانیم درک درستی از عواملی داشته باشیم که منجر به پدیدار شدن گروه‌هایی همچون رونتس شدند. جنبش حقوق مدنی در سال‌های ۱۹۵۰ باعث بروز جرقه ای در دیگر جنبش های اجتماعی و سیاسی شد، جنبش هایی همچون جنبش ضد جنگ،‌ جنبش دانشجویی، جنبش سیاه پوستان و بعدها هم جنبش های آزادی زنان. آمریکا در شرایطی از نابسامانی و بی ثباتی به سر می برد، اهمیت آزادی و توسعه در فضاهای عمومی بیشتر از هر زمانی مورد تأکید و توجه بود. در همین زمان، کشور برای اولین بار با مساله نژادی و همچنین مسائلی دیگری مواجه شد. مسائلی همچون تابو های موجود حول مفاهیم جنسی، فاصله‌ در حال رشد میان اقشار مرفه و خوش بخت جامعه و کسانی که هنوز در فقری شدید به سر می بردند. نهایتا این نا بسامانی ها در سال ۱۹۵۴ به چالش کشیده شدند و دیوان عالی آمریکا حکم برداشتن و لغو جداسازی مدارس را صادر کرد ( قبلاً مدارس بر اساس نژاد دانش آموزان از هم جدا بودند). کشور به صورت اجتناب ناپذیری به سوی جناح سیاسی چپ می رفت، گسترده شدن سیستم‌های دانشگاهی و پرتاپ اسپوتنیک به فضا توسط روسیه در سال ۱۹۵۷ باعث شد برتری آمریکا در جامعه آمریکایی زیر سؤال برود.

همچون دوره های دیگری از تاریخ، سیاست‌های فرهنگی برای مردم آرامشی را به همراه داشت. نیروی جوانی فرایندی را شکوفا می‌کرد برای شروع باز سازی و نوگرایی در ارزش‌های آمریکایی. انگیزه و علاقه مردم به رسانه‌های سیاسی، باعث سوق جامعه به سوی عمومیت یافتن آر اند بی و راک ان رول شد. جنبه هایی از آن چه موسیقی سیاه به شمار می رفت، توجه مخاطبان سفید پوست را به خود جلب می کرد. به دنبال رونق اقتصادی پس از جنگ جهانی، پنجاه درصد آمریکا در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بودند. که در رده نوجوانان به شمار می آمدند. تا این زمان آر اند بی معمولاً در رادیو دیگر پخش نمی شد، و بیشتر از طریق دیسک منتشر می شد. در آن اوایل، این سبک موسیقی شب هنگام و با هدف مخاطبان آفریقایی-آمریکایی در رادیو پخش می شد. این گروه از نوجوانان که تا این دوره توجه چندانی به آن‌ها نشده بود، با این پخش های دیر هنگام مواجه شدند. آلات موسیقی همچون ترومبون (شیپور) در ترکیب با خفه کن صدای الحاقی یا ساکسوفون صدایی خاص ایجاد می‌کرد که تا کنون این شنوندگان از آن ها استفاده نکرده بودند و حس می‌کردند که تا آن روز از دسترسی به آن‌ها منع شده اند. ترانه های آر اند بی شامل مضامین مربوط به بزرگسالان و برخی پیام‌های سیاسی بودند، با این حال وقتی به نوجوانان سفید پوست رسید،‌ از آن برای ایجاد بیانیه ای استفاده کردند. موسیقی آر اند بی شروع موازنه جدیدی در سیاست شد که مخاطبان مورد نظرش را چندان جذب نمی کرد، چون ژانری نبود که مورد قبول والدین این نوجوانان باشد،‌ والدینی که بر خلاف کودکانشان در طول دوره ای از کسادی، پریشانی و جنگ جهانی دوم بزرگ شده بودند. این موسیقی در کنار حس و حال رقص، گوش دادن به آن نوجوانان را برای اولین بار آماده کرد تا به مقابله و شورشی در برابر ارزش‌های محافظه کارانه ی والدینشان برآیند.

آهنگ عزیز من باش با اینکه سرشار از موسیقی است، ضرب‌آهنگ و نت آن پیچیدگی خاصی ندارد. در کنار طبل (درام) متمایز آغازین، آواز آن در چرخه ای به صورتی مداوم تکرار می شود. این مساله باعث می‌شود به ترانه آن توجه کنیم که کلا هشت سطر است همراه با بخش‌های بسیاری از همخوانی ها. کل آهنگ دو دقیقه و نیم است و به جز دو سطر مابقی آن بر اساس تکرار شکل گرفته است. اسپکتور (ورونیکا بنت) با برخی از بهترین گروه‌های ترانه نویسی ساختمان بریل کار می کرد. در این آهنگ هم با الی گرینویچ و جف بری کار کرد. آهنگ‌هایی همچون عزیز من باش به همین شکل و با فقدان ترانه ای غنی و عمیق‌تر از معنا نوشته می شدند. اما ترانه نویسان سفید پوست و خوانندگان سیاه پوست با هم دیگر توانستند هیجان و نیاز به ضرب‌آهنگ و بلوز را در مسیر اصلی پاپ حرفه‌ای ایجاد کنند.

پس از تهاجم فرهنگی و موسیقی بریتانیا و رواج موسیقی و فرهنگ بریتانیا در آمریکا، تنها دو گروه دختران توانستند در جایگاه ده آهنگ برتر قرار بگیرند. این گروه‌ها به چند دلیل پدیده‌ای آنی و زودگذر بودند. اول اینکه به خاطر شیوه موسیقایی فیل اسپکتور،‌ گروه های همچون رونتس، کریستالز یا بلوسومز تفاوت خاصی با هم نداشتند،‌ و ضبط همه آن ها توسط اسپکتور انجام می شد. دلیل دیگر خیلی واضح است، رونتس زنانی سیاه پوست بودند. موقعیت های اندکی از تاریخ وجود دارند که هر یک از آنان می توانستند برتر از مردی سفید پوست شمار آیند، اما وضعیت مربوط به موسیقی سال ۱۹۶۰ چنین شرایطی نداشت. گروه رونتس همچون دیگر گروه دختران محدود می‌شدند به خواندن درباره مردان و ارتباطات شان. وقتی هم که آهنگشان منتشر می‌شد، در بازار موسیقی جنسیت آنان به همان اندازه استعدادشان حیاتی و تأثیر گذار بود. دلیل سوم، خواندن و رقص همزمان شان، موی سر حجیم و در کل حسی از دوران کلاسیک بود که بازگشتی به دوره زمانی ۱۹۵۰ بود، دوره ای که آمریکا به سرعت در حال فاصله گرفتن از آن بود.

در کل اینکه امروز و هیچ زمان دیگری در تاریخ نیست که چنین تنوعی را در لیست برترین آهنگ‌ها تجربه کرده باشد. با وجود سال‌هایی که به عنوان زمانی به آن نگاه می‌شد که پر از تولیدات خطی بوده است، این زمان دوره ای قوی برای صحبت از آزادی بوده است آن هم به خاطر مسیری که موسیقی برای از بین بردن و کم رنگ کردن مرز میان طبقات اجتماعی، نژادی سن و نسل ها پیمود.

الکساندرا کلیمو ویچ

منبع: Aleksandra Klimowicz

این آهنگ را بشنوید:

دیدگاهی بنویسید.

avatar