هر طور شما دوست دارید–As You Like It
اثر ویلیام شکسپیر
سال: ۱۵۹۹

نقد نمایشنامه هر طور شما دوست دارید--صحنه ای از نمایش اثر فرانسیس هیمن(۱۷۵۰)

نقد نمایشنامه هر طور شما دوست دارید–صحنه ای از نمایش اثر فرانسیس هیمن(۱۷۵۰)


بیشتر کمدی های شکسپیر با مجموعه روابطی در هم تنیده و غیر متعارف شروع می‌شود که به یک تراژدی و پایانی ناخوشایند می انجامد
. هر طور شما دوست دارید نیز از این قاعده مستثنی نیست.
نمایشنامه با اولیور( پسر بزرگ سِر رولاند دو‌‌ ‌بوی) آغاز می‌شود، اولیور در صدد چیدن نقشه ای برای تصاحب سهم‌الارث برادر کوچکترش ارلندو  بر می آید. تنفرش از برادر کوچکش به حدی می‌رسد که نقشه ی  قتلش را می چیند و ارلندو به ناچار به سوی جنگل فرار می‌کند تا خودش را از مرگ نجات دهد. در نزاع خانواده ی دوم نمایشنامه، دوک فریدریک را می بینیم( این بار برادر کوچک تر) موقعیت و جایگاه دوک فردیناند (دوک سینیور) را غصب کرده و به دنبال آن فردیناند و دخترش روزالیند را به جنگل آردن تبعید می کند. سلیا(دختر فردیناند، دختر عمو و دوست روزالیند) هم همراه آن ها فرار می کند. در جنگل یک بار روزالیند خودش را به شکل پسر تغییر چهره می دهد و لباس پسرانه می پوشد تا بتواند کمکی برای ادامه سفرشان باشد. ساختار کمدی نمایشنامه در پیچیدگی روابط و گاهی روابط عاشقانه ظاهر می شود. قبل از ترک دربار روزالیند اورلاندو را در یک رقابت کشتی دیده بود و آن دو عاشق همدیگر شده بودند. وقتی که دوباره این بار در جنگل با هم روبه رو می شوند ، اورلاندو روزالیند را با تغییر چهره اش نمی شناسد. که این مساله سبکی از کمدی کلاسیک از سبک های شکسپیر  در رابطه با تغییر چهره است،‌ که از تشخیص هویت اشتباهی و نقش بازی کردن استفاده می شود تا اینکه به پایانی خوش برای زوج مورد علاقه مان و دیگر افرادی که در طول نمایشنامه به داستان اضافه شده اند، بیانجامد.

هر طور شما دوست دارید نمایشنامه ای بود که توسط اعضای چمبرلین( شرکتی که شکسپیر یکی از شرکای آن بود) به منظور باز گشایی دوباره ی تئاتر گلوب روی صحنه رفت، که در سال ۱۶۱۳ تعطیل و از نو برپا شده بود. اکت دو صحنه ی هفت را ژاک اینگونه آغاز می کند”جهان یک صحنه ی تئاتر است و مردان و زنان همگی بازیگران آن اند”. که تفسیری جدید و زیبا را به همراه دارد. این نمایش در کتاب رکورد استیشنر لندن به خاطر عدم اجازه ی انتشارش تا سال ۱۶۲۳ ثبت شد.

شکسپیر به وام گرفتن بخش هایی  از آثار دیگران شهرت دارد و او در هر طور شما دوست دارید نیز این کار را کرده است، خود داستان بر اساس کتابی با عنوان روزالیند، ارثیه طلایی اوفئوس اثر توماس لاج است که حدود سال ۱۵۹۰ منتشر شد. داستان لاج اثری سنتی از ادبیات شبانی(پاستورال) است ، ویژگی‌های طبیعی و سنتی زندگی روستایی را برجسته می کند و بر زندگی مجلل دربار ترجیح می دهد. شکسپیر  بیزاری اش را از تکراری بودن این ژانر نشان می‌دهد و ویژگی های پاستورال را فقط به این خاطر می آورد که با روبه رو کردنش با پرسش ها و مخالفت ها، میزان کمال و ارزش آن را نشان دهد. در رویارویی سیلیسوس به عنوان نمادی از ایده‌های پاستورال و فی‌بی دارای ویژگی های عامی و زمینی این تضاد مشهود است. این دو هیچ‌گاه به صلح کامل نمی‌رسند و به نظر از عصبانی کردن و آزار  همدیگر خوشنود می شوند.

بر خلاف کمدی های هجوآمیز برخی از هم عصران شکسپیر، کمدی های باستانی نمونه‌های بارزتری از کمدی های رمانتیک به شمار می آیند. به خوبی پیچیدگی های چندین جانبه ی عشق و عاشقی و ویژگی‌های دیگری نیز در این نمایشنامه ها دیده می شود. همگی با وجود سخت ترین مصائب و مشکلات در نهایت به پایانی خوش می رسند (همچون مورد فریدریک در این نمایشنامه) بعلاوه اغلب با جشنی مذهبی یا تشریفاتی همچون عروسی یا ضیافت همراه هستند. در پایان هر طور شما دوست دارید، پنج تجمع و گرد همایی از این دست می بینیم. موسیقی و آواز هم یکی از رکن های اساسی کمدی های شکسپیر است و دارای نقش زیادی هستند، و هرطور شما دوست دارید بیش از کارهای دیگرش با آواز و موسیقی همراه است. با وجود تغییر ها و پیچیدگی های بی پایان موجود در جریان نمایشنامه، نهایتاً این کمدی درباره شادمانی و عشق است که هنوز هم ستایش مخاطبان دوران مدرن را نیز به همراه دارد. همان‌طور که تا امروز این نمایشنامه  توانسته زنده بماند، شکی نیست که ماندگاری اش به عنوان نمایشنامه ای هم برای خواندن و هم اجرا کردن تا سالیان متمادی تداوم خواهد داشت.

منبع: کتابخانه دانشگاه ACU

دیدگاهی بنویسید.

avatar