ناهار قایقرانان

نقاش: پیر آگوست رنوآر

سال: ۱۸۸۰-۱۸۸۱

گونه: رنگ روغن بر روی کرباس

نقد نقاشی ناهار قایقرانان

نقد نقاشی ناهار قایقرانان

پیر آگوست رنوار نقاشی فرانسوی بود که بیش تر کارهای خود را در قالب جنبش هنری امپرسیونیسم انجام داد. پیر در سال ۱۸۴۱ در شهر لیموژ فرانسه به دنیا آمد. او عاشق زیبایی و مد بود، به همین دلیل بیش تر کارهای او عمدتا در مورد زنان برهنه یا پوشیده و افرادی در حال خوشحالی هستند. ناهار قایقرانان هم یکی از این همین موارد است، این نقاشی مهمانی را به تصویر می کشد که در بالکون رستوران Maison Fournaise در جریان است. 

ناهار قایقرانان رنوآر در سال ۱۸۸۰ خلق شد، این نقاشی هم همچون دیگر کارهای رنوآر نمایش دهنده گروهی از دوستان یا اعضای یک خانواده است که مشغول خوش گذرانی هستند. مردان و زنان در سنین مختلف کنار یکدیگر جمع شده و مشغول خوردن و نوشیدن هستند. بر روی میز، انواع مختلف میوه ها و نوشیدنی ها قرار دارد. مردان عمدتا زیرپیراهن پوشیده و کلاه بر سر دارند، از طریق پوشش آن ها می توان حدس زد که این نقاشی می خواهد یک بعدازظهر گرم تابستانی را به تصویر بکشد. 

در سمت چپ و پیش زمینه تابلو، یک خانم جوان و زیبا مشغول بازی با سگ خود است. بعدا مشخص شد که این زن الین، همسر آینده رنوآر است. جدا کردن الین از بقیه گروه نشان می دهد که رنوآر قصدی در سر داشته است و الین تنها یک دوست معمولی نیست. رنوآر سعی کرده با استفاده از رنگ های روشن تر و طراحی یک کلاه زیبا، الین را مورد تاکید بیش تری قرار بدهد. الین به جای این که به جمع بقیه افراد حاضر در مهمانی بپیوندد، تمام توجه خود را معطوف سگش کرده است. 

آن طور که در تاریخ ثبت شده است، رنوآر اولین بار در سال ۱۸۶۸ با شهر شتو آشنا می شود، همان لحظه از آن خوشش می آید و به مشتری ثابت رستوران آن جا تبدیل می شود. او در حدود سی اثر را درباره این محل نقاشی کرده است. ناهار قایقرانان هم یکی از معروف ترین آن هاست. هم چنین گفته می شود رنوآر هنگام کار بر روی این تابلو تحت تاثیر آثار دیگری همچون ازدواج در قانا اثر پابلو ورونز و به کشتی نشستن به مقصد کیثیرا اثر ژان – آنتوان واتو قرار داشته است. این دو نقاشی هم مردمی را به تصویر می کشند که در حال خوش گذرانی هستند. 

شش ماه طول کشید تا رنوآر موفق شد این نقاشی را به پایان برساند. از آن زمان تا به حال این اثر بر روی دیوار بسیاری از خانه ها و ادارات جا خوش کرده است. رنوآر شهرت زیادی در ترسیم اندام زنان و طراحی خطوط و اشکال منحنی دارد که باعث تحسین و یا برعکس تمسخر این زنان می شود. از دیگر توانایی های او، طراحی کودکان است، چنین مهارتی را می توان در اثر مشهور دختری با یک آب پاش هم مشاهده کرد. 

منبع: samui-art-gallery.com

دیدگاهی بنویسید.

avatar