مسابقه بوکس در شارکی – Stag at Sharkey’s

نقاش: جرج وسلی بِلُز – George Wesley Bellows

سبک: رنگ روغن روی بوم

سال: ۱۹۰۹

نقد نقاشی مسابقه بکس در شارکی

نقد نقاشی مسابقه بکس در شارکی

جرج بِلُز نقاشی آمریکایی است که بیشتر به خاطر مسابقه بوکس در شارکی شناخته می شود. این نقاشی به عنوان شاهکار هنری اش، اثری است که در آن به ترسیم لحظه‌ای بخصوص از جامعه‌ و زندگی آمریکایی در قالب اثری هنر پرداخته است. این اثر نمونه ای از آثار مربوط به جنبش اشکن است. جنبشی هنری در آمریکای قرن بیستم که پیروانش تلاش داشتند زندگی روزانه آمریکایی را وارد دنیای هنری شان کنند. این مکتب با آثاری شناخته شدند که زندگی روزانه مردم نیویورک را در آن به تصویر می کشیدند. در نقاشی ترکیبی دموکراتیک و نامنظم از سطوح مختلف اجتماعی،‌ جرم و جنایت خارج از کنترل، منفعت طلبی اقتصادی و خشونت را شاهد هستیم، همراه با تصوری از شجاعت، ضربات مشت سنگین که غرور آمریکایی و رغبت شان به والاتر دیدن خودشان و اسطوره سازی هایشان را نشان می دهد. به عنوان آثاری هنری مشابه با مضامین این نقاشی می توان قطعه‌ی موسیقی شیپور پیشوازی از مردی عامه اثر آرون کوپلند و یا فیلم‌های نوآر را نام برد.

توجه آکادمی سلطنتی هنر به هفتاد و یک اثر بلوز نشان گر توانایی های مثال زدنی او در خلق آثار هنری است. تاکید و توجه آکادمی به مسابقه بوکس در شارکی می تواند دلیلی بر تفاوت این نقاشی با دیگر آثارش باشد و هم چنین تاییدی بر این مساله که این نقاشی را  باید شاهکار هنری او بدانیم. او در سری نقاشی های مربوط به حفاری خود، بخش‌هایی از میدتاون نیویورک را به تصویر می‌کشد، مناطقی که به منظور ساخت ایستگاه قطار پنسیلوانیا تخریب شدند. بلوز این سازه ها و ساختمان های وسیع را شبیه یک زخم نقاشی کرد که در آن، کارگرانی کوچک و حشره مانند در برفی گل آلود دیده می شوند. او حسی از تخریب را در رابطه با این ایستگاه منعکس کرد، ایستگاهی که پس از گذشت کمتر از شصت سال خود تخریب شد و به یکی از قربانیان بی رحمی و بی توجهی نسبت به آثار معماری و تاریخی نیویورک تبدیل شد. بلوز سعی می‌کرد احساساتی نباشد، اشاره چندانی به قربانیان فراموش شده‌ی این پروژه؛ آپارتمان های تخریب شده و ساکنینی که نقل مکان کردند، نمی کرد. 

در زمان جنگ جهانی اول به خلق آثاری پرداخت که موضوعات و ایده هایش را از اخبار و عکس های آن زمان می گرفت. نقاشی های این دورانش تأثیر گذاری دیگر آثار هنری با مضمون جنگ را نداشت. نقاشی هایی همچون گرنیکا اثر پیکاسو یا سوم ماه مه اثر گویا تاثیر گذاری بیشتری داشتند، در این آثار ضد قهرمان حضور ندارد و تصویری از آن ها رسم نشده است و دشمن؛ خود جنگ است. اما بلوز در نقاشی رسیدن آلمان ها، سربازان آلمانی را به شکلی کاریکاتوری ترسیم می کند و آن ها را افرادی خشن و بی‌رحم با چانه هایی بلند و کلاه خود هایی بر سر ترسیم می کند. این کار ارزش هنری اثرش را تا حد تبلیغاتی صرف پایین می آورد.

در میان آثاری که از صحنه‌های بوکس کشیده است و البته معروفترین آثارش هم هستند، می‌توان دید که بلوز سبکش را به سویی سوق می‌دهد که بیشترین حس و حالت تئاتری را داشته باشند. شب کلوب صحنه ای شبیه به مسابقه بوکس در شارکی را ترسیم می کند. دو مرد در حال مبارزه و مشت زدن به همدیگر اند، حالت خم شدن زانویشان و حالت تدافعی که گرفته اند شدت ضربات را به خوبی نشان می دهد. جمعیتی مرکب از سطوح اجتماعی مختلف با لباس‌های متفاوت آن ها را تشویق می کنند و فریاد می زنند. با این حال کلوب شبانه تحرکی که در مسابقه بوکس در شارکی می‌بینیم را  ندارد. در مسابقه بوکس ورزشکار سمت چپ محکم و استوار روی پای راست خمیده اش ایستاده است. فضای مشخصی بین دو مبارز حاکم است. تنها یک منبع نور می بینیم که قسمت چپ بدن افراد را روشن کرده است. با دیدن این اثر حس می‌کنیم که سرعت مبارزه در حد یک مشت در سه ثانیه است، حس می کنیم مبارزین دور هم می چرخند و به ندرت یک جا ثابت می مانند.

کلوب شب - Club Night

کلوب شب – Club Night

گاهی به مسابقه بکس در شارکی به عنوان مخالفتی شدید با میدان های ورزشی نگاه می شود. مشخص است که بر اثر مبارزه و ضربات، طرفین بدن هایشان کاملا سرخ شده است. پای مبارز سمت چپ به سمت عقب کش آمده و او خود را به سمت حریفش هل می‌دهد. حریف هم بدنش خم شده و دستش آماده مشت زدن است. سرشان در هم فرورفته است. دست داور که به سمت پایین کشیده شده با زمین شکلی مثلثی ایجاد کرده است. شبیه مبارزاتی است که نمی توان فهمید ضربات از کجا می‌آیند و نمی توان حرکات را از هم تفکیک کرد. بلوز از صحنه مبارزه و مشت زنی این دو مرد منظره ای دیدنی همراه با عناصری از ورزش نمایشی را به بهترین نحو خلق کرده است.

لاریسا آرچر

منبع: Art Practical

دیدگاهی بنویسید.

avatar