شوالیه خندان – The Laughing Cavalier
نقاش: فرانس هالس – Frans Hals
نوع: رنگ روغن روی بوم
سال
: ۱۶۲۴

نقد نقاشی شوالیه خندان

نقد نقاشی شوالیه خندان

فرانس هالس اولین نقاش بزرگ جنبش هنری باروک هلند، به خاطر سبک سرزنده و همراه با جوشش احساسات آنی اش در کشیدن پرتره شناخته شده است، می توان به عنوان نمونه از شاهکار او به نام  شوالیه خندان نام برد. او به عنوان یکی از بهترین نقاشان پرتره ی قرن هفدهم شناخته شده و در زمره ی نقاشان بزرگی همچون ال گرکو، پیتر بن روبنس، دیه‌گو ولاسکس و رامبراند قرار می گیرد. او به ویژه به خاطر پرتره های دسته جمعی اش در قطع بزرگ مورد توجه بود. متأسفانه مشکلات زندگی خصوصی اش او را از رسیدن به موفقیت‌های اقتصادی و داشتن زندگی شاد محروم کرد.

شوالیه خندان بزرگترین شاهکار هالس است. تلاش‌های منتقد هنری تیوفیل توره‌-برگر که یوهانس فرمیر را هم بازشناخته بود، تاثیر زیادی در زنده نگه داشتن شهرت و معروفیت این اثر و نقاشش داشت. پس از مرگ هالس این نقاشی به فراموشی سپرده شد تا اینکه در سال ۱۸۶۵ دوباره هنرش مورد توجه و تحسین قرار گرفت، به ویژه در میان نقاشان امپرسیونیستی همچون ادوار مونه، کلود مونه و ویسلر، که مجذوب و تحت تأثیر حالت کار با قلمو در نقاشی‌ های او قرار گرفتند.

گاهی از این اثر به عنوان یکی از بزرگترین نقاشی های پرتره ی باروک نام برده می شود، شوالیه خندان اسمش را از منتقدین ویکتوریا گرفت که در مراسم افتتاحیه ی نمایشگاه موزه ی بثنال گرین در ۷۵-۱۸۷۲ شرکت می کردند، جایی که این اثر برای اولین بار در معرض نمایش عموم قرار گرفت.

در‌واقع پرتره‌ی درون نقاشی نه یک شوالیه است و نه اصلا در حال خندیدن است. او شهروندی ۲۶ ساله‌ی اهل هارلم است به نام تیلمان روسترمان. از روی لنگه‌ (ژاکتی که مردان در قرن های چاهرده تا هفده می پوشیدند) ابریشمی و با گلدوزی های زیبایش در قسمت های یقه و آستین مشخص است که هم فردی ثروتمند هم شخصی مدگرا در دوران خود بوده است.

با نگاهی دقیق به ظریف کاری روی آستینش، یک سری قلب و پیکان در کنار مشعل هایی شعله ور دیده می شوند که همگی نمادهای واضحی از عشق و رمانس هستند. به نظر می‌آید این نقاشی پرتره ای مربوط یک به مراسم نامزدی باشد. برقی در چشمانش دیده می شود، انگار بسیار شادمان و خوشحال بوده که البته این چیزی معمول بوده است. پرتره ها  تا قبل از اواخر قرن هجدهم به ندرت در حال خندیدن کشیده می‌شدند.

منبع: Visual Arts Cork

دیدگاهی بنویسید.

avatar