ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت – Mission: Impossible – Fallout

نویسنده و کارگردان: کریستوفر مک‌کوری

بازیگران: تام کروز، ربکا فرگوسن، هنری کویل ، سایمون پگ، ونسا کربی، الک بالدوین، وینگ ریمز

سال: ۲۰۱۸

نقد فیلم ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت

 با یک تریلر نفس گیر و فوق العاده خالص طرف هستیم. ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت رویای هر طرفدار فیلم اکشنی است که به حقیقت پیوسته است. تا می توانید قدر آن را بدانید چون کم تر بلاک باستری پیدا می کنید که چنین خوش ساخت و راضی کننده باشد. 

تام کروز بازگشته است. مثل همیشه با ظاهری فوق العاده (اصلا او پیر می شود؟) حاضر شده و در قالب ایتن هانت زندگی خود را به خطر می اندازد تا شما سرگرم شوید. این مامور متخصص ماموریت های غیرممکن یک بار دیگر دنیا را از شر یک توطئه تروریستی خطرناک نجات می دهد. این بار با محموله پلوتونیمی مواجه هستیم که به سرقت رفته و جان میلیون ها نفر در معرض خطر قرار گرفته است. به عبارت دیگر، جناب هانت قرار است یک روز معمولی دیگر خود را شب کند. 

ولی فیلم را در اصل باید به خاطر صحنه های اکشن تماشایی آن مشاهده کرد. فال‌اوت مملو از صحنه های فوق العاده است و استاندارد بالایی که عادت کرده بودیم در این مجموعه ببینیم را حتی از این هم بالاتر می برد. البته راستش را بخواهید، صحنه برج خلیفه ماموریت غیرممکن: پروتکل شبح هنوز جایگاه دست نیافتنی در این مجموعه دارد، ولی چند سکانس در فال‌اوت وجود دارند که با آن برابری می کنند. 

علاوه بر تام کروز، در این قسمت بازیگرانی همچون وینگ ریمز (از همان قسمت اول مجموعه تا به حال حضور داشته است)، سایمون پگ (در قسمت سوم اضافه شد) و الک بالدوین (در قسمت پنجم اضافه شد) هم در این قسمت حضور دارند. آنجلا باست بازیگر تازه ای است که در این قسمت به تیم پیوسته است. او در نقش اریکا اسلون رئیس سیا بازی می کند. هنری کویل هم که عادت کردیم همیشه در نقش سوپرمن ببینیم، مامور سیایی است که از طرف اسلون وظیفه دارد هانت را همراهی کند. جرمی رنر که در دو قسمت قبلی حضور داشت این بار غائب است. این بازیگر در انتقام جویان: جنگ ابدیت هم حضور نداشت. به نظرم بد نیست محض اطمینان تماسی با وکیلش گرفته شود.

کریستوفر مک‌کوری که نویسنده و کارگردان فیلم است، از سال ۲۰۰۸ از فیلم والکیری تا به حال با تام کروز همکاری کرده و در سال های اخیر به صمیمی ترین همکار کروز تبدیل شده است. این زوج در فیلم های لبه فردا، مومیایی، جک ریچر و پروتکل شبح با هم همکاری کرده اند. 

در این فیلم مک‌کوری چند پیچش داستانی تماشایی رو می کند. با کارگردانی طرف هستیم که به خاطر فیلمنامه مظنونین همیشگی (برایان سینگر – ۱۹۹۵) اسکار برده است، به همین دلیل خیلی خوب می داند چگونه مخاطب را فریب بدهد. 

او در کارگردانی کار نه تنها ارجاع هایی به قسمت های قبلی مجموعه ماموریت غیرممکن دارد (برای مثال صحنه از صخره بالا رفتن کروز در قسمت دوم)، بلکه حتی به بتمن های نولان و حتی دروغ های راست (جیمز کامرون – ۱۹۹۴) هم نیم نگاهی می اندازد. 

حال که خطر وقوع یک آخر الزمان هسته ای وجود دارد، هانت به دل ماجرا می زند و با موتورسیکلت خودش خیابان های پاریس را در می نوردد، سپس پای پیاده وارد لندن می شود (وقتی تام کروز این قدر هیجان انگیز در دل مبارزات می دود چه نیازی به موتور هست؟) و در نهایت در رشته کوه های هیمالیا با هلیکوپتر به تعقیب دشمنان می پردازد. 

اکشن فیلم به حدی متقاعد کننده است که شما ماجراهای غیرقابل باور مثل بمب ساعتی عجیب آن یا دیالوگ های سطحی مثل «پلوتونیم هنوز فعال است!» را نادیده می گیرید. 

از آن جا که کروز تمام بدل کاری های فیلم را خودش انجام می دهد (هنگام فیلم برداری صحنه پشت بام فیلم چند استخوانش شکست)، تنها کاری که باید بکنید این است که لم بدهید و از میزان تعهدی که یک ستاره سینما نسبت به مخاطبانش دارد لذت ببرید. جناب دواین جانسون، با شما هستم. 

از اولین ماموریت غیرممکن که برایان دی‌پالما ساخت تا به حال، این مجموعه همیشه انتخاب اول فیلم‌بین‌های باهوش بوده است. و شاید تنها قسمت دوم که جان وو ساخت نتوانست انتظارات این گروه را برآورده کند. 

فال‌اوت که با زمان دو ساعت و نیمه اش طولانی ترین قسمت این مجموعه هم هست، نه تنها جانشینی خلف برای قسمت های پیشین است، بلکه به طور کلی یکی از بهترین فیلم های اکشن چند سال اخیر هم هست و از نظر فروش افتتاحیه در جایگاه سوم این سری قرار می گیرد (پس از قسمت های چهارم و اول). خدا این مجموعه را حفظ کند، ما که قدردانش هستیم. 

آدام گراهام

منبع: The Detroit News

***

پیش نمایش فیلم ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت:

۵

دیدگاهی بنویسید.

avatar